AMELIE
30.03.09,16:07
Dobry den,

chcem sa poradit,
ci je mozne vykonat zmenu v osobe spolocnika
v s.r.o., ale zatial nechat stare udaje v SKK,
a zmenu z SK na EURO urobit do konca roka
extra?
Alebo to musim teraz cele naraz?

Velmi pekne dakujem za odpoved.
m.hladka
30.03.09,15:47
Časove aj finančne je to jednoduchšie teraz spolu.
zalobaba
30.03.09,15:56
Časove aj finančne je to jednoduchšie teraz spolu.

Nesúhlasím s tebou. Takýto návrh (zmena spoločníka), síce podať može, ale registrovým súdom bude SRO vyzvaná v priebehu nasledujúcich 30 dní vykonať aj premenu na €. Bez vykonania tejto premeny, zmeny v osobe spoločníka OR neprejde.
m.hladka
30.03.09,16:36
Nesúhlasím s tebou. Takýto návrh (zmena spoločníka), síce podať može, ale registrovým súdom bude SRO vyzvaná v priebehu nasledujúcich 30 dní vykonať aj premenu na €. Bez vykonania tejto premeny, zmeny v osobe spoločníka OR neprejde.
Ale veď ja píšem, že je finančne aj časovo výhodné to urobiť teraz v jednom. Ja som nepotvrdila otázku.
zalobaba
30.03.09,17:08
Ale veď ja píšem, že je finančne aj časovo výhodné to urobiť teraz v jednom. Ja som nepotvrdila otázku.

Ak mi budeš vedieť logicky zdôvodniť časovú výhodnosť a finančnú výhodnosť, tak sorry.
AMELIE
30.03.09,18:58
dakujem, zalobaba:) (Perfektne krycie meno,
jedno z najkrajsich...:)

Mala som tusenie, ze sa to musi dat naraz, ale teraz
mam istotu. Ta prva odpoved (m.hladka )na moju otazku
nebola jednoznacna, ako by hovorila ze obe moznosti su... Ale urcite to nemyslela zle. Asi nemala v tom sama uplne jasno...
Pekny vecer obom,

amelie
m.hladka
30.03.09,19:06
Finančne: je myslené, že nemusí 2x platiť právnika, poplatok u notára, poplatok na OR ...
Časovo: časový úsek, ktorý trávi na príprave spojený so zmenou v OR by musela absolvovať dvakrát.
Ja osobne mám rada jednoduché veci, preto sa pozerám vždy na jednoduchší spôsob.
Chobot
30.03.09,20:08
Nesúhlasím s tebou. Takýto návrh (zmena spoločníka), síce podať može, ale registrovým súdom bude SRO vyzvaná v priebehu nasledujúcich 30 dní vykonať aj premenu na €. Bez vykonania tejto premeny, zmeny v osobe spoločníka OR neprejde.

Ale môžu to podať aj naraz. Dokonca je lepšie spraviť to naraz, lebo keby najprv podali žiadosť o zmenu ZI na osobitnom formulári, tak tento je síce bez poplatku, ale súd nie je viazaný žiadnou lehotou takúto zmenu vykonať, takže sa môže stať, že budú čakať aj mesiac. Navyše pri zmene ZI podľa generálneho zákona OR neposiela potvrdenie o vykonaní zmeny ani nový výpis, ak firma potrebuje výpis so zmeneným ZI, musí si ho vyžiadať z OR za poplatok. Až po vykonaní zmeny ZI by mohli podať žiadosť o zmenu spoločníka.

Ak to spravia na platenom štandardnom formulári - teda spolu zmenu ZI aj zmenu osoby spoločníka, tak súd tieto zmeny je povinný vykonať do 5 dní a navyše zašlú bezplatný nový výpis z OR (po zmenách).
zalobaba
30.03.09,20:29
Ale môžu to podať aj naraz. Dokonca je lepšie spraviť to naraz, lebo keby najprv podali žiadosť o zmenu ZI na osobitnom formulári, tak tento je síce bez poplatku, ale súd nie je viazaný žiadnou lehotou takúto zmenu vykonať, takže sa môže stať, že budú čakať aj mesiac. Navyše pri zmene ZI podľa generálneho zákona OR neposiela potvrdenie o vykonaní zmeny ani nový výpis, ak firma potrebuje výpis so zmeneným ZI, musí si ho vyžiadať z OR za poplatok. Až po vykonaní zmeny ZI by mohli podať žiadosť o zmenu spoločníka.

Ak to spravia na platenom štandardnom formulári - teda spolu zmenu ZI aj zmenu osoby spoločníka, tak súd tieto zmeny je povinný vykonať do 5 dní a navyše zašlú bezplatný nový výpis z OR (po zmenách).

Úplne s tebou súhlasím a tiež som to tak myslela. Z toho dôvodu som odpovedala, že nie je vhodné podávať najprv zmenu spoločníka bez € premeny, aj keď možné to je. Vzápätí by však nastal scenár tak, ako som popísala - OR vyzve SRO na doplnenie € premeny, lehota na doplnenie 30 dní. Ak doplníš a všetko je v súlade som zákonom, OR urobí nielen zmenu spoločníka ale aj € premenu. Ak v lehote nedoplníš, konanie o zmenu spoločníka ti zastavia = prídeš o súdny poplatok.
Preto odporúčam ešte raz urobiť jedným podaním € premenu a súčasne aj zmenu v osobe spoločníka. A práve toto riešenie je časovo aj finančne najvýhodnejšie. Súdny poplatok za návrh síce zaplatíš, ale súčasne má OR 5 dňovú lehotu na vykonanie zmien. V prípade podania iba samotnej € premeny súdny poplatok neplatíš, ale OR nie je viazaný žiadnou lehotou na vykonanie tejto € premeny (bez ktorej samozrejme zas nie je možné vykonať žiadnu ďalšiu banálnu zmenu v OR). :o
zalobaba
30.03.09,20:30
Finančne: je myslené, že nemusí 2x platiť právnika, poplatok u notára, poplatok na OR ...
Časovo: časový úsek, ktorý trávi na príprave spojený so zmenou v OR by musela absolvovať dvakrát.
Ja osobne mám rada jednoduché veci, preto sa pozerám vždy na jednoduchší spôsob.
Opäť s tebou prudko nesúhlasím, čítaj môj príspevok vyššie. Práve tam je popísané jednoduchšie riešenie, ktoré máš rada.
Chobot
31.03.09,07:30
Opäť s tebou prudko nesúhlasím, čítaj môj príspevok vyššie. Práve tam je popísané jednoduchšie riešenie, ktoré máš rada.

Baby nehádajte sa. Zle sa chápete. Ja chápem m.hladkú tak, že tiež navrhuje všetko urobiť spolu jedným návrhom. Preto píše, že je to lepšie jedným návrhom, aby nemuseli chodiť na OR 2x, platiť právnikovi za vyhotovenie návrhu 2x (len ten poplatok by nebol 2x, lebo konverzia je oslobodená).

Takže obe myslíte rovnako, len sa akosi neviete zjendotiť. :rolleyes:;)
zalobaba
31.03.09,08:17
Baby nehádajte sa. Zle sa chápete. Ja chápem m.hladkú tak, že tiež navrhuje všetko urobiť spolu jedným návrhom. Preto píše, že je to lepšie jedným návrhom, aby nemuseli chodiť na OR 2x, platiť právnikovi za vyhotovenie návrhu 2x (len ten poplatok by nebol 2x, lebo konverzia je oslobodená).

Takže obe myslíte rovnako, len sa akosi neviete zjendotiť. :rolleyes:;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/P_dove_peace.png/240px-P_dove_peace.png
mzdichav
02.04.09,08:38
Ahojte :) ,

nikto z vas tu neopiera svoje tvrdenia o zakon a tak som si povedala ze to spravim ja a skusim do vas vliat pocit istoty :)

Suhlasim ciastocne s uz vyslovenym nazorom zalobaby a doplnam, ze podla ust. par. 12 ods. 6 Zak. 659/2007 Z.z. spolocnostiam, ktore po 1.1.2009 maju este stale ZI znejuce na SKK, nie je umoznene podat navrh na zmenu ineho udaja (napr. zmena osoby spolocnika, vysky imania), ak najnejskor pri podani navrhu na zapis inej zmeny spolocnik nepoda aj navrh na zapis premeny. Z tohto vyplyva, ze moze dojst k tomu, ze navrhnuta zmena nebude zapisana k stanovenemu datumu.

Preto navrhujem, aby bol sucasne s navrhom na zmenu udajov do OR podany navrh na premenu menovitej hodnoty ZI. :) Chapem inak obe kocky, aj hladku aj zalobabku :)
helas
14.05.09,14:59
Dobrý deň,
ja potrebujem dať zmenu sídla spoločnosti aj o jednú živnosť naviac, všetko mám vybavené, len to teraz dať dokopy. Chcem to dať na jednom formulári a to je Návrh na zápis zmeny zapísaných údajov... Dá sa to, alebo musím najprv dať Návrh na premenu ... s dátumom povedzme 13.5. a potom ten druhý Návrh ... s dátum 14.5.Počúvam, že sa to dá na jednom tlačive na tom Návrhu na zmenu údajov, ale kde tam zapíšem tú zmenu na euro? Na strane 11 Základné imanie zápis 6640,-- €, výmaz 200000,-- SK? Som z toho magor.
Ďakujem
fcela
14.05.09,15:55
Dobrý deň,
ja potrebujem dať zmenu sídla spoločnosti aj o jednú živnosť naviac, všetko mám vybavené, len to teraz dať dokopy. Chcem to dať na jednom formulári a to je Návrh na zápis zmeny zapísaných údajov... Dá sa to, alebo musím najprv dať Návrh na premenu ... s dátumom povedzme 13.5. a potom ten druhý Návrh ... s dátum 14.5.Počúvam, že sa to dá na jednom tlačive na tom Návrhu na zmenu údajov, ale kde tam zapíšem tú zmenu na euro? Na strane 11 Základné imanie zápis 6640,-- €, výmaz 200000,-- SK? Som z toho magor.
Ďakujem
Tak ako uvádzaš na jednom formulári č.8 str.2 X sídlo, X predmet podnikania, str.11 X základné imanie, X spl.zákl.imanie uvedieš zápis, výmaz. Ak budeš mať dobre vydokladované zmeny a premenu ZI v prílohe, popl.kolok 66 Eur, osvedčené podpisy, môžeš to mať zapísané do 5 dní.
helas
15.05.09,04:20
Ďakujem, všetko to už mám, už len zavolať konateľa, aby to prišiel podpísať,
pekný deň
*agatha*
24.07.09,04:18
dobry den, podarilo sa uz niekomu urobit zmenu ZI a zaroven aj inu zmenu? ja som sa dostala k informacii, ze je potrebne predlozit formular c. 8, ale zaroven aj tlacivo: NÁVRH NA ZÁPIS PREMENY MENOVITEJ HODNOTY VKLADOV DO IMANIA A MENOVITEJ HODNOTY ZÁKLADNÉHO IMANIA ZO SLOVENSKEJ MENY NA MENU EURO. a k tomu samozrejme spolocensku zmluvu. aku mate skusenost? dakujem.
zamako
24.07.09,05:09
dobry den, podarilo sa uz niekomu urobit zmenu ZI a zaroven aj inu zmenu? ja som sa dostala k informacii, ze je potrebne predlozit formular c. 8, ale zaroven aj tlacivo: NÁVRH NA ZÁPIS PREMENY MENOVITEJ HODNOTY VKLADOV DO IMANIA A MENOVITEJ HODNOTY ZÁKLADNÉHO IMANIA ZO SLOVENSKEJ MENY NA MENU EURO. a k tomu samozrejme spolocensku zmluvu. aku mate skusenost? dakujem.

stačí formulár 8, priložíš rozhodnutie o premene menovitej hodnoty vkladov, zapis z VH o inej zmene, novu spoločenskú zmluvu, resp. zakladateľsku listinu, a podľa toho čo meníš ak sídlo, tak súhlas vlastníka nehn. alebo nájomnú zmluvu...zapíšu do 5 dní ;)
*agatha*
24.07.09,05:19
vazne? tak to je potom super. dufam, ze to prejde. dakujem.pekny slnecny den.