polis1
30.03.09,18:16
dobrý večer

musi podať daňové priznanie z predaja domu ked hodnota je 400 000 a ake tlačivo treba použivať a kolko sa platí a ako

poprosím o radu!!!
UBIKA25
30.03.09,16:20
mas povinnosť? ..Tlačivo B
polis1
30.03.09,16:25
a do akých riadkov to treba vypisať a celkovu sumu tam dať
UBIKA25
30.03.09,16:28
podla toho ako si ho nadobudol ...bude suma
je to oddiel VIII..tab.č.3 a riadok 2
UBIKA25
30.03.09,16:29
plati sa 19 % dan...ale možno nemas povinnosť ako dlho vlastníš nehnutelnost
polis1
30.03.09,16:53
12 rokov ju vlastnila
UBIKA25
30.03.09,16:55
tak nemusi priznavat ...po piatich rokoch na LV nemusí, alebo ked tam má 2 roky trv.pobyt...nemusis to nikde uvádzať
UBIKA25
30.03.09,16:57
Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
peba
05.04.09,21:41
Mam taký prípad:
Svokra vlastní dom so záhradou, ktorú mala v podnikaní (odpis). Prevádzkovala v ňom potraviny ktorú zatvorila a živnosť zrušila 25. 3. 2006.

Ak by nám dom chcela teraz predať (do 5 rokov), musela by zaplatiť 19% dan, ale ak by sme počkali do 26.3.2011 (po uplinutí 5 rokov od zrušenia podnikania) a predala by nám povedzme za 30 000EUR (na papiery) dan by nemusela zaplatiť?:confused::confused::confused:

A my by sme na kúpu rod.domu mohly žiadať úver od SFRB v sume uvedenej v kupno-predajnej zmluve t.j. 30000EUR, bez toho ze by ona musela potom z tej sumy zaplatit dan?:confused::confused::confused:

Alebo mohla by to nám teraz darovať, bez toho aby musela odviesť daň? :confused::confused::confused:
peba
06.04.09,05:28
Nikto sa nenajde kto mi vedel odpovedať na moje otázky?
maklej
06.04.09,06:51
Ja si myslim, ze ked je to v rodine, najjednoduchsia je darovacia zmluva a dan sa odvadzat nemusi
peba
06.04.09,13:40
Ja si myslim, ze ked je to v rodine, najjednoduchsia je darovacia zmluva a dan sa odvadzat nemusi

A do 5 tich rokov je možné darovať dom kt, bol v podnikaní? Lebo od konca podnikateľskej činnosti uplynuly iba 3 roky.
peba
13.04.09,06:29
Vie mi niekto poskytnuť odpoveď???