sanm
30.03.09,20:40
V byte mame vlastne kurenie ale rozhodli sme sa vymenit radiatory a rurky . Chcem sa opytat ake by ste nam doporucili rurky medene alebo plastohlinik? Pytali sme sa 2 kurenarov a kazdy odporuca nieco ine. Prosim poradte co je vyhodnejsie nielen cenou ale aj kvalitou. Rurky pojdu ako predtym v podlahe zabetonovane. Kurime plynom.
legolas
31.03.09,07:14
... myslím, že medené hoci sú drahšie, ale vráti sa Ti to rýchlejším prestupom tepla do radiátorov.
kero64
31.03.09,14:16
Ak máš na to, daj medené trubky, ale ja by som dal plastohliník. Dnes sú veľmi kvalitné. Ja sám som pracoval s materiálom od firmy Giacomini a môžem povedať, super. Jednoduchá a rýchla montáž, dlhá životnosť a veľmi dobrý prietok vody.
dad111
31.03.09,18:55
Ak to budeš zalievať do podlahy, daj plast.Je to lacnejšie, kvalita je porovnateľná. Podľa mňa by ale bolo lepšie ak už schovať trubky radšej do múrov, alebo trubky viesť vrchom. Vtedy už by boli lepšie tie medené.
jojkoz
31.03.09,19:50
... myslím, že medené hoci sú drahšie, ale vráti sa Ti to rýchlejším prestupom tepla do radiátorov.

Asi som v skole chybal ked sa toto preberalo na fyzike - ale v com je rychlejsi prestup tepla do radiatoru v medenej od plastovej trubky ?

Teoreticky , kedze plast je vacsi izolant by mali byt dokonca straty u plastu mensie ( pri vedeni potrubia v stene) kedze trubka bude menej vyhrievat okolie.

A uz vobec neviem ako sa mu tym moze vratit vyssia cena - kedze takci tak ide len o nabeh systemu.
legolas
01.04.09,06:57
Asi som v skole chybal ked sa toto preberalo na fyzike - ale v com je rychlejsi prestup tepla do radiatoru v medenej od plastovej trubky ?

Teoreticky , kedze plast je vacsi izolant by mali byt dokonca straty u plastu mensie ( pri vedeni potrubia v stene) kedze trubka bude menej vyhrievat okolie.

A uz vobec neviem ako sa mu tym moze vratit vyssia cena - kedze takci tak ide len o nabeh systemu.


...takže podľa Teba sa železo nahrieva skôr ako meď? tak prečo sa aj u nás až teraz dávajú všade medené potrubia pri robení ÚK? v Nemecku už na to zabudli, a plast? ja nehovorím že je zlý, on sa pýtal na názor, apropo aj medené potrubie sa musí izolovať, tak aké straty? dalo by sa o tom veľa písať, ja to píšem z vlastnej skúsenosti lebo sa mi to osvedčilo, plasty? kto vie čo sa s nimi bude diať po určitej dobe???
kero64
01.04.09,08:08
...takže podľa Teba sa železo nahrieva skôr ako meď? tak prečo sa aj u nás až teraz dávajú všade medené potrubia pri robení ÚK? v Nemecku už na to zabudli, a plast? ja nehovorím že je zlý, on sa pýtal na názor, apropo aj medené potrubie sa musí izolovať, tak aké straty? dalo by sa o tom veľa písať, ja to píšem z vlastnej skúsenosti lebo sa mi to osvedčilo, plasty? kto vie čo sa s nimi bude diať po určitej dobe???



no, myslím, že ti môžem zodpovedne povedať, plast vydrží rozhodne viac, ako meď. Na plastovom rozvode sú najháklivejšie mosadzné spoje, ale ak si do potrubia niekto nenapustí "tvrdú chémiu", tak aj to vydrží dlhý čas. S plastovými rozvodmi som pracoval a je to jednoduchšia a hlavne rýchlejšia práca, ako s medenými trubkami. A kedže s plastom robím aj teraz,(nie kúrenie), ani by vás nenapadlo, aké plasty sa teraz vyrábajú a čo všetko vydržia. Len pre porovnanie, na čo sa skôr uchytí usadenina z média, na meď alebo plast? Ja nechcem nikoho strašiť. Určite je rozvod z medi veľmi kvalitný a doporučil by som ho pre vonkajší rozvod, ale pokiaľ to ide zamurovať, uprednostnil by som plast. Môj názor.
jojkoz
01.04.09,10:51
...takže podľa Teba sa železo nahrieva skôr ako meď? tak prečo sa aj u nás až teraz dávajú všade medené potrubia pri robení ÚK? v Nemecku už na to zabudli, a plast? ja nehovorím že je zlý, on sa pýtal na názor, apropo aj medené potrubie sa musí izolovať, tak aké straty? dalo by sa o tom veľa písať, ja to píšem z vlastnej skúsenosti lebo sa mi to osvedčilo, plasty? kto vie čo sa s nimi bude diať po určitej dobe???


A co ma spolocne lepsie nahrievanie trubky s prestupom tepla do radiatorov ?

Ved cim sa budu menej ohrievat samotne trubky (odoberat teplo ) tym rychlejsie pride tepla voda do radiatoru a ten bude skor kurit.

Inac zase krasne spojenie - "ale v nemecku blablabla .." - coz je samozrejme blbost.
Med sa dava (ale aj vzdy davala) hlavne z dovodu zivotnosti - da sa povedat ze s takym rozvodom by mal byt uz "naveky pokoj".

Kazdopadne aj plastove rozvody nie su ziadna novinka a su odskusane uz peknych par desiatok rokov.

Takze je to skor o sympatii k materialu a obsahu penazenky.
sanm
05.04.09,16:36
Mam ropocty od dvoch kurenarov a ten co robi plastohlinik tak chce 1100 eur . Ten druhy co robi s medou chce za to iste 1000 eur. Tak ako to ked plastohlinik ma byt lacnejsi??? Nezalezi mi uz na peniazoch ale na kvalite . Tak ktoremu mam dat robit to kkurenie???Citala som ze vsetci vyhadzuju medene a robia plastohlinik . Poradte prosim.
kero64
05.04.09,16:57
Rád by som ti poradil presnejšie, ale neviem podrobnosti. Ja to už síce nerobím, ale podľa ceny to nebude až taká veľká záležitosť. Už v predošlom príspevku som písal, že pokiaľ to pôjde zamurovať, dal by som plast. Ale ak to chceš viesť okolo steny, lepšie budú medené trubky. Tie netreba izolovať a tak kúria aj tie. Plast je iný. Nerozumiem ani tomu rozdielu ceny. Plastohliník bol vždy lacnejší. Ak je v tom zarátaná aj práca, tak je rozdiel možno tam. Potreboval by som vedieť podrobnosti, aby som ti vedel povedať, či ta cena za ten plast je adekvátna.
sanm
06.04.09,11:52
Mame 3 izbovy byt rozloha 68 m2 . Kotol mame a od neho su vyvedene rurky plastohlinik na chodbu. Radiatory nam vypocitali 3ks o dlzke 1 m a 1ks o dlzke 1,20 m . Kurenie pojde v podlahe zamurovane a to len dookola celeho bytu priblizne ked som to pocitala tak asi 30 m rury ale neviem si spocitat T a kolena. Radiatory budu mat napustanie z dola. Neviem co este treba popisat. Dakujem za odpoved
kero64
06.04.09,13:27
Tu by mi pomohol skôr nákres. A sú v cene aj radiatory alebo tie sú zvlášť? Ale ak už máš vývod z plastohliníku, neviem prečo uvažujete nad medenými trubkami. A zvlášť, keď to ide do podlahy. Napadla ma ešte jedna možnosť, prečo boli medené trubky lacnejšie. Pamätám si, že už vtedy sa dovážali lacné trubky z Číny. Ale tie skutočne nestáli za nič. Boli skoro o polovicu tenšie ako tie, ktoré boli predpísané. Nehovorím , že je to práve tento prípad, ale stáva sa to.