mystic
30.03.09,20:44
Počuli ste už o ajurvede, máte s ňou nejake skusenosti?:D
BIZAL
18.08.11,07:56
o co konkretne sa zaujimas?
ivantt
18.08.11,11:55
ajurveda je siroky pojem....
lujza.j
18.08.11,12:32
BIZAL
18.08.11,15:19
Áno, je to široký pojem, a preto sa pýtam čo konkrétne ich zaujíma.
katalóg
18.08.11,17:34
Mohla by som sa spýtať, v čom spočíva základný rozdiel medzi TČM a ajurvédou?Ak sa to dá porovnať.
Ďakujem.
BIZAL
19.08.11,06:52
Ajurveda je najstarsia medicina a jej zakladom je spravna strava a odpocinok. Kazdy clovek ma inu telesnu konstituciu a podla nej by kazdy clovek mal mat prisposobenu stravu. To je jej zakladom. Potom tam mozeme zahrnut napriklad aj masaze a aromaterapiu.
ivantt
19.08.11,16:10
Ajurveda je najstarsia medicina a jej zakladom je spravna strava a odpocinok. Kazdy clovek ma inu telesnu konstituciu a podla nej by kazdy clovek mal mat prisposobenu stravu. To je jej zakladom. Potom tam mozeme zahrnut napriklad aj masaze a aromaterapiu.

Tak to je len mizive percento... tam patri diagnostzika... tri prsty pred zapästím a následne možná liečba... diagnostika podla oci a jazyka, to t am tiez patri.. ajurvšeda je sposob liecby, ktory sa neda naucit na kurze alebo precitanim knizky, je to veda ktora sa studuje cely zivot. Indicky majstri sa stavaju majstrami v pokrocilom veku.
BIZAL
19.08.11,18:32
Tak to je len mizive percento... tam patri diagnostzika... tri prsty pred zapästím a následne možná liečba... diagnostika podla oci a jazyka, to t am tiez patri.. ajurvšeda je sposob liecby, ktory sa neda naucit na kurze alebo precitanim knizky, je to veda ktora sa studuje cely zivot. Indicky majstri sa stavaju majstrami v pokrocilom veku.

A to je len začiatok...je pravda, že je to téma na milión strán písania. Preto sú lepšie konkrétnejšie otázky.

Pozdravujem.
katalóg
19.08.11,19:02
Používa sa v ajurvéde levanduľa, ak áno, tak čo upravuje? Taktiež ďumbier a citrón. V strave, masážach, celkovo...
Ďakujem.
BIZAL
22.08.11,06:57
Používa sa v ajurvéde levanduľa, ak áno, tak čo upravuje? Taktiež ďumbier a citrón. V strave, masážach, celkovo...
Ďakujem.

Levandula sa používa v aromaterapii, má ukludnujuce účinky. Zazvor a citrón v kuchyni podľa telesnej konstitucie, napr. citrón je nevhodný pre Pitta.
katalóg
22.08.11,07:13
Levandula sa používa v aromaterapii, má ukludnujuce účinky. Zazvor a citrón v kuchyni podľa telesnej konstitucie, napr. citrón je nevhodný pre Pitta.
Ešte sa spýtam celkom teoreticky, ak nie je potravina vhodná pre ten ktorý typ, tak sa úplne vylúči zo stravy?
BIZAL
22.08.11,07:40
Ešte sa spýtam celkom teoreticky, ak nie je potravina vhodná pre ten ktorý typ, tak sa úplne vylúči zo stravy?

Nemusí sa úplne vylúčiť, stačí obmedziť. Nie na vždy, len na určitú dobu-pokiaľ sa "doshe" nedajú opäť do rovnováhy.
katalóg
22.08.11,08:13
Ďakujem.
Ak človek, ktorý sa rokúce obklopoval určitou vôňou a asi pred tromi rokmi výrazne prešiel na spomínaný zázvor a citrón (obe aj v jedle), môže to na niečo poukazovať? I v psychike.
BIZAL
22.08.11,10:27
Ďakujem.
Ak človek, ktorý sa rokúce obklopoval určitou vôňou a asi pred tromi rokmi výrazne prešiel na spomínaný zázvor a citrón (obe aj v jedle), môže to na niečo poukazovať? I v psychike.

Nie som lekár, neviem povedať. No môj názor je, že chcel zmeniť životný štýl?
katalóg
22.08.11,13:05
Nie som lekár, neviem povedať. No môj názor je, že chcel zmeniť životný štýl?
Áno, prišlo k zmene. A výraznej.
Nechcel nič zmeniť , zmena ho zmenila.
Inak sa to nedá vyjadriť.
Páči sa mi váš záver.
V tom vidieť súvis, ... aké prosté na prvý pohľad.
Ninna
02.09.11,12:03
Mohla by som sa spýtať, v čom spočíva základný rozdiel medzi TČM a ajurvédou?Ak sa to dá porovnať.
Ďakujem.
TČM - tradičná čínska medicína
ajurvéda - indická medicína
principiálne podobné : TČM robí s dráhami
ajurvéda s čakrami
Ja osobne mám bližšie k TČM a ich princípom. ;)
BIZAL
21.11.11,16:58
TČM - tradičná čínska medicína
ajurvéda - indická medicína
principiálne podobné : TČM robí s dráhami
ajurvéda s čakrami
Ja osobne mám bližšie k TČM a ich princípom. ;)

Studujem ajurvedu ako samouk "pod dohladom" ajurvedskeho lekara online...zo zvedavosti a pre porovnanie by som sa rada, TCM dokaze liecit ochorenia? Ake principy vyuziva? Dakujem.
alabut
22.11.11,10:57