Olve_Eikemo
30.03.09,20:45
Dobry vecer. Mam dost komplikovany problem. Aspon pre mna. V prvom rade chcem povedat ze zamestnavatel mi nie je nijak obzvlast sympaticky a nemam rad nezodpovednost z jeho strany.
Problem je sice hypoteticky ale myslim si ze podla zakonnika prace som v prave.
Mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu, ktora mi konci 31.3.2009. Do konca roka 2008 sme pracovali normalne na 100%. Z dovodu krizi vo firme som doteraz doma na 60%.
Otazka 1: Treba zamestnancom tuto skutocnost oznamit aj pisomne ci staci telefonicky?
Kedze sa nic nezmenilo do dnesneho dna a nikto mi neoznamil a ani neposlal ziadne info o nejakej zmene nechapem ako to chcu dalej riesit. Zmluvu na dobu urcitu mi predlzit nesmu kedze podla § 48 odseku 3 sa pracovny pomer na dobu urcitu moze predlzit iba pred uplynutim 6 mesiacov po skonceni predchadzajuceho prac. pomeru. Dalsia vec je ze mi neprisiel ziadny papier o tom zeby sa PP so mnou koncil 31.3.2009 aj ked viem ze zo zakona sa prac. pomer konci automaticky dovrsenim tohoto dna. Problem spociva v tom ze ak mi oni nic neposlu domov co sa pravdepodobne nestane, tak by som mohol kludne prist 1.4.2009 do prace a spytat sa ze co sa deje pretoze automaticky podla zakona mi zmluva prejde na neurcitu dobu. Takze ak ma chcu prepustit mala by pre mna platit 2 mesacna vypovedna lehota pripadne si myslim aj odstupne za predchadzajuci stvrtrok teda ked som normalne chodil do prace. A pokial ja nepodpisem dohodu o tom ze chcem odist z prace mal by som byt stale zamestnancom danej firmy. Chapem ze je to spekulacia ale malo by to byt podla zakona tak...
Otazka 2: Čo si o tom myslite som v prave? Je to podla ZP tak?
Ide mi o to ze keby mi oznamili pisomne vopred ze sa mam dostavit podpisat papier pripadne poslali nieco domov ohladom toho ze sa dana zmluva nepredlzi. Nepovedal by som nic. Ale toto nie je jednanie na urovni si myslim.
PS: Vopred dakujem za vsetky odpovede a pripadne namety. Cim skor tym lepsie. time is near:D
mirrom
31.03.09,06:29
bohuzial ta nepotesim, v pripade ak chces pokracovat dalej. ak chces skoncit akoze bez tvojho zavinenia tak ano.
§ 71 ZP
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
PP konci automaticky -pisomne oznamenie o skonceni, resp. jeho absencia nema za nasledok neplatnost pravneho ukonu-tj. skoncenia PP. byva sice dobrym zvykom slusne sa o tom dohodnut, aj podakovat a rozlucit sa ale....nedostatok dobreho spravania nemeni skutocnost
PP by sa zmenil na dobu neurcitu v pripade ak by si 1.4. pokracoval v praci s vedomim zamestnavatela. co je to s vedomim? tj ak by ti napr. pridelil pracovnu ulohu, alebo ta kontaktoval, ked si teraz doma s tym, ze pokracujes. v opacnom pripade ty sice do prace zajtra mozes prist, ale len tak na personalne vybavit si vystupne zalezitosti a odniest si osobne veci. asi tak!
simka999
29.05.09,06:21
Zamestnanec má PP na dobu určitú do 31.12.2009 môže mu dať zamestnávateľ výpoveď podľa § 63?
Tweety
29.05.09,06:23
Zamestnanec má PP na dobu určitú do 31.12.2009 môže mu dať zamestnávateľ výpoveď podľa § 63?
Môže.
gven75
01.07.09,07:33
ahojte mám otázočku... keď skončí zam-covi zmluva na dobu určitú a chceme mu ju predľžiť do konca roka (znova doba určitá) tak musím urobiť novú zmluvu alebo stačí dodatok, že sa mení napr. bod 4 a napíšem zmenu? Vďaka :)
Tweety
01.07.09,07:39
ahojte mám otázočku... keď skončí zam-covi zmluva na dobu určitú a chceme mu ju predľžiť do konca roka (znova doba určitá) tak musím urobiť novú zmluvu alebo stačí dodatok, že sa mení napr. bod 4 a napíšem zmenu? Vďaka :)
Stačí dodatok.
§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
§ 48
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Je potrebné dodržať aj ten § 48ZP.
gven75
01.07.09,07:47
v zákonníku sa spomína aj uvedenie dôvodu predĺženia. je to nutné?
Tweety
01.07.09,07:48
v zákonníku sa spomína aj uvedenie dôvodu predĺženia. je to nutné?
Je. § 48 odst.5 to prikazuje.
gven75
01.07.09,07:54
ja viem, ale neviem aký dôvod lebo mi ju predlžujeme, aby sme vedeli ako bude pracovať ten pracovník, keď bude flákať, aby sme mohli ukončiť PP tak aký dôvod???
Tweety
01.07.09,07:58
ja viem, ale neviem aký dôvod lebo mi ju predlžujeme, aby sme vedeli ako bude pracovať ten pracovník, keď bude flákať, aby sme mohli ukončiť PP tak aký dôvod???
A to ste doteraz nezistili?
gven75
01.07.09,07:59
tak môj šef asi nie lebo on mi to káže urobiť :(
gven75
01.07.09,08:13
haloooo viete poradiť?????
Tweety
01.07.09,08:13
tak môj šef asi nie lebo on mi to káže urobiť :(
Ale aj šéf musí dodržiavať ZP, takže ten dôvod tam uviesť musíte.
gven75
01.07.09,08:20
ale môžem použiť len tie dôvody, ktoré sú uvedené v bode 4? ak ani jeden nie je pre nás pravdivý? juj :)
Chobot
01.07.09,08:46
Je. § 48 odst.5 to prikazuje.


Ale aj šéf musí dodržiavať ZP, takže ten dôvod tam uviesť musíte.


ale môžem použiť len tie dôvody, ktoré sú uvedené v bode 4? ak ani jeden nie je pre nás pravdivý? juj :)

Podľa môjho názoru ten dôvod netreba uvádzať, pokiaľ sa PP nepredlžuje nad 3 roky alebo sa predlžuje prvý krát.

Treba vychádzať z odsekov 2, 4 a 5.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.


4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

Ods. 2 hovorí o tom, že zamestnancovi možno dobu určitú predĺži najviac 1x a to tak, aby nepresiahla 3 roky. To sa dá urobiť aj bez uvedenia dôvodu.

Pokiaľ by zamestnávateľ chcel predĺžiť PP viac, ako 1x v rámci 3 rokov, alebo predĺžiť nad 3 roky, tak na to musí mať dôvod. Tieto dôvody sú uvedené v ods. 4 - tam sa píše o "ďaľšom predĺžení", čo je predĺženie viac, ako 1 krát, alebo o predĺžení "nad 3 roky". Bezdôvodne sa nemôže napr. 2x predĺžiť doba určitá, alebo nesmie presiahnuť dĺžku 3 roky. Takýto dôvod musí byť uvedený v pracovnej zmluve.

Takže, gven75, pokiaľ predlžujete prvý krát a to predĺženie nepresiahne 3 roky (od začiatku PP), tak nemusíš uvádzať žiadny dôvod, jednoducho predĺžiš.
Ester plus
02.07.09,06:00
§ 48
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Je potrebné dodržať aj ten § 48ZP.[/QUOTE]

Prosím o vysvetlenie k tomuto paragrafu. So zamestnancom bol uzatvorený PP na dobu určitú pri nástupe do zamestnania na 1 rok. Teraz po uplynutí roka uvažujeme o dotatku k PZ a predĺžiť pracovný pomer opäť na dobu určitú na 1 rok. Môže to tak byť?
Tweety
02.07.09,06:03
§ 48
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.
Je potrebné dodržať aj ten § 48ZP.

Prosím o vysvetlenie k tomuto paragrafu. So zamestnancom bol uzatvorený PP na dobu určitú pri nástupe do zamestnania na 1 rok. Teraz po uplynutí roka uvažujeme o dotatku k PZ a predĺžiť pracovný pomer opäť na dobu určitú na 1 rok. Môže to tak byť?[/QUOTE]

Áno, § bude dodržaný.
veronika1
11.08.09,04:46
ak ukončím PP na dobu určitú pred uplynutím dohodnutej doby a sú to organizačné zmeny patrí mu aj odstupné?
ivka70
11.08.09,05:07
ak ukončím PP na dobu určitú pred uplynutím dohodnutej doby a sú to organizačné zmeny patrí mu aj odstupné?

Ano, patri.
ZP nerozlisuje, ci z organizacnych dovodov bola ukoncena zmluva pracovnikovi s dobou urcitou alebo neurcitou.
majoneza
11.08.09,09:55
Ak PP mal aj tak skoro skoncit, da sa povedat, ze urobili chybu ked ti dali vypoved s odstupnym a necakali na konec doby.

V tom pripade ocakavaj, ze budu chciet odvolat vypoved. To nemozu bez tvojho suhlasu, tak nepodpis nic take.
ivka70
11.08.09,10:05
Ak PP mal aj tak skoro skoncit, da sa povedat, ze urobili chybu ked ti dali vypoved s odstupnym a necakali na konec doby.

V tom pripade ocakavaj, ze budu chciet odvolat vypoved. To nemozu bez tvojho suhlasu, tak nepodpis nic take.

Nejako nerozumiem o com rozpravas a na ktory prispevok reagujes.
Veronmika1 pisala, ze PP skonci skor ako mala byt ukoncena doba urcita.
majoneza
11.08.09,11:29
Nejako nerozumiem o com rozpravas a na ktory prispevok reagujes.
Veronmika1 pisala, ze PP skonci skor ako mala byt ukoncena doba urcita.

Ak rozdiel je menej ako 2 mesiace, vychadza drahsie pre zamestnavatela dat vypoved, pretoze musi platit odstupne.

Zdalo sa mi, ze Veronika bola prekvapena, ze dostane odstupne, tak predpokladam, ze ten rozdiel je dost kratky.
Chobot
11.08.09,12:19
Ak rozdiel je menej ako 2 mesiace, vychadza drahsie pre zamestnavatela dat vypoved, pretoze musi platit odstupne.

V takomto prípade by nevznikol nárok na odstupné, pretože PP by zanikol tou práívnou skutočnosťou, ktorá by nastala skôr a to by bolo ukončenie PP uzatvoreného na dobu určitú. Takže k ukončeniu PP výpoveďou by vôbec nedošlo. Kým by uplyula výpovedná doba, PP by už skončil uplynutím doby určitej

Je to čisto len teoretická úvaha, pretože v praxi by to zamestnávateľ určite neurobil, bol by to zbytočný krok.



Zdalo sa mi, ze Veronika bola prekvapena, ze dostane odstupne, tak predpokladam, ze ten rozdiel je dost kratky.

Ja som jej otázku pochopil inak, ona sa podľa mňa nepýtala na seba, ale na prípad, kedy beží PP na dobu určitú a zamestnávateľ chce dať výpoveď (skôr, než 2-3 mesiace pred uplynutím doby určitej - pretože v posledných 3 mesiacoch to nemá zmysel).
milanr
12.08.09,06:30
So zamestnancom bol uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú 1 rok od 01.06.2009 do 31.05.2010. Môžem s ním po uplynutí 3-mesačnej skúšobnej doby t.j. v auguste spísať Dohodu o predĺžení doby určitej na 3 roky t.j. do 31.05.2012 bez uvedenia dôvodu ? S tým, že od 01.06.2012 sa mu PP zmení na dobu neurčitú alebo sa ukončí.
Sabadka
12.08.09,06:37
So zamestnancom bol uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú 1 rok od 01.06.2009 do 31.05.2010. Môžem s ním po uplynutí 3-mesačnej skúšobnej doby t.j. v auguste spísať Dohodu o predĺžení doby určitej na 3 roky t.j. do 31.05.2012 bez uvedenia dôvodu ? S tým, že od 01.06.2012 sa mu PP zmení na dobu neurčitú alebo sa ukončí.

Dohodu môžeš spísať hocikedy, ale prečo sa ponáhľaš?
Chobot
12.08.09,07:01
So zamestnancom bol uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú 1 rok od 01.06.2009 do 31.05.2010. Môžem s ním po uplynutí 3-mesačnej skúšobnej doby t.j. v auguste spísať Dohodu o predĺžení doby určitej na 3 roky t.j. do 31.05.2012 bez uvedenia dôvodu ? S tým, že od 01.06.2012 sa mu PP zmení na dobu neurčitú alebo sa ukončí.

Môžeš a dokonca nie len po skončení skúšobnej doby, ale kedykoľvek. Je to v rámci 3 rokov, tak v predĺžení nemusíš uvádzať dôvod predĺženia.
milanr
12.08.09,09:56
Ďakujem, iba som sa chcela uistiť, že je to tak správne.
jankami
09.09.09,10:17
Ahojte poraďáci,
chcem sa opýtať na predĺženie Doby určitej. Predĺžili sme zamestnancovi dobu určitú jeden krát po roku a chceli by sme ešte využiť predĺženie na prechodný čas 8 mesiacov. Môže sa toto predĺženie (8 mesiacov v roku) rozdeliť na 2x po 4mesiace v tom istom roku?
Ďakujem Jana
Infarkt
10.09.09,04:40
Ahojte poraďáci,
chcem sa opýtať na predĺženie Doby určitej. Predĺžili sme zamestnancovi dobu určitú jeden krát po roku a chceli by sme ešte využiť predĺženie na prechodný čas 8 mesiacov. Môže sa toto predĺženie (8 mesiacov v roku) rozdeliť na 2x po 4mesiace v tom istom roku?
Ďakujem Jana

Jedine v znení odstavcov 4, 5 a 6...

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
jankami
10.09.09,04:51
Ďakujem za citáciu ZP, to som si prečítala. Len bývalá kolegyňa predlžovala DU o dobu 8 mesiacov podľa §48 ods4,písm b) na dvakrát po štyri mesiace. Je to správne?
Jana
Chobot
10.09.09,06:56
Ďakujem za citáciu ZP, to som si prečítala. Len bývalá kolegyňa predlžovala DU o dobu 8 mesiacov podľa §48 ods4,písm b) na dvakrát po štyri mesiace. Je to správne?
Jana

AK predĺženie spĺňa niektorú podmienku uvedenú v bode 4, tak je možné aj viackrát predĺžiť.

Ty si v otázke neuviedla nič bližšie, prečo sa PP predlžuje, predpokladali sme, že ide o bežné predĺženie, nie o predĺženie podľa ods. 4.

Aj to čo si písala, nespadá pod bod 4 ods. b. Tam je jasne napísaná podmienka, že

pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,

Ale ty si uviedla, že jeho prac. pomer trval už rok. Ďalším predĺžením by to v každom prípade presiahlo 8 mesiacov. Ten bod b) ja si vysvetľujem tak, že nejaké družstvo potrebuje brigádnikov, ale nevie presne, na akú dobu, preto im urobí zmluvu na 2 mesiace, ktorú podľa potreby predlžuje po mesiacoch. Pracovný pomer takýchto prechodných zamestnancov ale nesmie trvať viac ako 8 mesiacov. Resp. to obdobie, počas ktorého nabral takto viac ľudí, nesmie byť dlhšie ako 8 mesiacov.
Zuuzka
11.01.10,12:02
Dobry den,v mesiaci november 2008 som podpisala pracovnu zmluvu na dobu 1 roka čiže do 30.11 2009.Od 1.12 2009 som podpisala dalšiu a to zase na dobu určitu a to do 31.01 2010.A nedavno som sa dozvedela že mam podpisať zmluvu a zase na dobu určitu a to na 3 mesiace.Maju na to pravo stale mi davať zmluvu na dobu určitu?Nemala som mať už po prvej zmluve na dobu neurčitu?Mam informacie že už po prvej som mala mať dobu neurčitu,je to pravda?Velmi pekne dakujem za odpoved
Jajka77
11.01.10,15:59
ahojte, rada by som sa spytala ci po skonceni doby urcitej sa dovolenka moze preplatit alebo si ju aj mozem cerpat. ide mi o to ze som na rodicovskej a pocas nej mi skoncil PP na dobu urcitu. Kedze mam za sebou 1,5 roka co chvila nastupim do prace pripadne ak sa mi nepodari nic zohnat na Urad prace a aby som mala podporu tak sa rata akykolvek prijem za posledne 3 roky no a ja by som mala vlastne podporu z prijmu - dovolenky.Nepreplatili mi este 12 dni. Len neviem ci mi ju mozu dovolit cerpat kedze mi skoncil PP na dobu urcitu. Hadam som to spravne vysvetlila-dakujem
Jajka77
14.01.10,20:16
Dobry vecer, mozete mi niekto poradit?
Chobot
15.01.10,12:30
ahojte, rada by som sa spytala ci po skonceni doby urcitej sa dovolenka moze preplatit alebo si ju aj mozem cerpat. ide mi o to ze som na rodicovskej a pocas nej mi skoncil PP na dobu urcitu. Kedze mam za sebou 1,5 roka co chvila nastupim do prace pripadne ak sa mi nepodari nic zohnat na Urad prace a aby som mala podporu tak sa rata akykolvek prijem za posledne 3 roky no a ja by som mala vlastne podporu z prijmu - dovolenky.Nepreplatili mi este 12 dni. Len neviem ci mi ju mozu dovolit cerpat kedze mi skoncil PP na dobu urcitu. Hadam som to spravne vysvetlila-dakujem

Neuvádzaš, kedy ti skončil PP na dobu určitú, ale pochopil som, že P ti už skončil. V tom prípade nemáš ako čerpať dovolenku, veď po skočení PP ti nemajú ako umožniť či dovoliť čerpať dovolenku. Čerpať dovolenku by si mohla len keby si bola stále v PP.

Pri skončení PP ti zostávajúci nárok dovolenky (tých 12 dní) mali preplatiť. Ak tak neurobili, tak to žiadaj v tej firme, nech ti to doplatia.

Ak ti preplatia dovolenku po skočení PP, tak tento príjem nebude považovaný ako vymeriavací základ pre podporu v nezamestnanosti, takže ti vymerajú podporu len z minimálneho platu.
terezamaria
16.01.10,07:24
ahojte, rada by som sa spytala ci po skonceni doby urcitej sa dovolenka moze preplatit alebo si ju aj mozem cerpat. ide mi o to ze som na rodicovskej a pocas nej mi skoncil PP na dobu urcitu. Kedze mam za sebou 1,5 roka co chvila nastupim do prace pripadne ak sa mi nepodari nic zohnat na Urad prace a aby som mala podporu tak sa rata akykolvek prijem za posledne 3 roky no a ja by som mala vlastne podporu z prijmu - dovolenky.Nepreplatili mi este 12 dni. Len neviem ci mi ju mozu dovolit cerpat kedze mi skoncil PP na dobu urcitu. Hadam som to spravne vysvetlila-dakujem

Vo výplate za posledný mesiac budeš mať preplatenú dovolenku. Pokiaľ tak zamestnávateľ neurobí, musíš reklamovať, aby Ti ju doplatili.Po skončení
pracovného pomeru máš nárok so zákona na preplatenie dovolenky. Čerpať si ju už nemôžeš, nakoľko Ti pracovný pomer už skončil.
Jajka77
17.01.10,09:48
dakujem za odpoved.Doba urcita mi skoncila 14.10.2009.Rodicovska zacala 31.1.2009.
Este by som sa vas chcela spytat ci neviete odpovedat; vzhladom k tomu ze mi teda skoncil PP, nepokracuje mi, som na rodicovskej, uz sa mi toto obdobie nebude zaratavat do doby poistenia v nezamestnanosti? su to teda len tie zeny ktorym PP trva ako som ja pochopila podla noveho zakona od 1.2.2010.
Chobot
18.01.10,14:32
dakujem za odpoved.Doba urcita mi skoncila 14.10.2009.Rodicovska zacala 31.1.2009.
Este by som sa vas chcela spytat ci neviete odpovedat; vzhladom k tomu ze mi teda skoncil PP, nepokracuje mi, som na rodicovskej, uz sa mi toto obdobie nebude zaratavat do doby poistenia v nezamestnanosti? su to teda len tie zeny ktorym PP trva ako som ja pochopila podla noveho zakona od 1.2.2010.

Podľa nového znenia zákona sa ti počíta ako doba poistenia aj doba, počas ktorej si bola na RD, teda aj doba od 31.1.2009.
Zuuzka
20.01.10,06:47
Dobry den,v mesiaci november 2008 som podpisala pracovnu zmluvu na dobu 1 roka čiže do 30.11 2009.Od 1.12 2009 som podpisala dalšiu a to zase na dobu určitu a to do 31.01 2010.A nedavno som sa dozvedela že mam podpisať zmluvu a zase na dobu určitu a to na 3 mesiace.Maju na to pravo stale mi davať zmluvu na dobu určitu?Nemala som mať už po prvej zmluve na dobu neurčitu?Mam informacie že už po prvej som mala mať dobu neurčitu,je to pravda?Velmi pekne dakujem za odpoved
Možu mat prac.zmluvu osetrenu kolektivnou zmluvou,to mi bolo povedane na podniku a tym mi mozu zmluvu predlzovat dovtedy kym sa im bude chcieť?Ze vraj neporusuju zakon
drobeceva
20.01.10,07:21
Možu mat prac.zmluvu osetrenu kolektivnou zmluvou,to mi bolo povedane na podniku a tym mi mozu zmluvu predlzovat dovtedy kym sa im bude chcieť?Ze vraj neporusuju zakon
Zákonník práce musia dodržať.:)
terezamaria
20.01.10,07:34
Možu mat prac.zmluvu osetrenu kolektivnou zmluvou,to mi bolo povedane na podniku a tym mi mozu zmluvu predlzovat dovtedy kym sa im bude chcieť?Ze vraj neporusuju zakon

To nie je pravda. Kolektívna zmluva sa musí v podstate držať Zákonníka práce, môže v nej byť zakotvené len " niečo viac " oproti Zákonníku práce. Napr. že bude poskytnuté pri výpovedi odstupné vo výške 2 + 1, ten jeden mesiac navyše, to je niečo naviac v Kolektívnej zmluve. Veď Ty ako zamestnanec máš právo prečítať si kolektívnu zmluvu, prečo tak neurobíš? Možno to tam vôbec nie je a na podniku Ti to povedali len preto, aby sa Ťa " zbavili ".
Zuuzka
20.01.10,08:02
To nie je pravda. Kolektívna zmluva sa musí v podstate držať Zákonníka práce, môže v nej byť zakotvené len " niečo viac " oproti Zákonníku práce. Napr. že bude poskytnuté pri výpovedi odstupné vo výške 2 + 1, ten jeden mesiac navyše, to je niečo naviac v Kolektívnej zmluve. Veď Ty ako zamestnanec máš právo prečítať si kolektívnu zmluvu, prečo tak neurobíš? Možno to tam vôbec nie je a na podniku Ti to povedali len preto, aby sa Ťa " zbavili ".

Ja som nastupila v novembri 2008,zmluva bola na 1 rok,v novembri mi koncila a predlžili mi to na 3 mesiace ciže do 31.01 2010 a vcera som sa dozvedela že dalsia zmluva mi pride domov postou a zase na dalsie 3 mesiace.Prestava ma to už bavit a neviem na koho sa už mam obrati.Da sa to riesiť na niakom urade,alebo nie?
veronikasad
20.01.10,08:06
Ja som nastupila v novembri 2008,zmluva bola na 1 rok,v novembri mi koncila a predlžili mi to na 3 mesiace ciže do 31.01 2010 a vcera som sa dozvedela že dalsia zmluva mi pride domov postou a zase na dalsie 3 mesiace.Prestava ma to už bavit a neviem na koho sa už mam obrati.Da sa to riesiť na niakom urade,alebo nie?
Zuzka, poteším ťa, to už je posledná predlženie čo ti mohol zamestnávatel urobiť. Od 1.3.2010 platí nový Zákonník práce.
mimotemyAlebo nepotreším - a žiadnu novú zmluvu už nedostaneš ...
Zuuzka
20.01.10,08:15
Zuzka, poteším ťa, to už je posledná predlženie čo ti mohol zamestnávatel urobiť. Od 1.3.2010 platí nový Zákonník práce.
mimotemyAlebo nepotreším - a žiadnu novú zmluvu už nedostaneš ...

Aj tak velmi pekne dakujem,lebo som bola už zufala.
Chobot
20.01.10,15:17
Možu mat prac.zmluvu osetrenu kolektivnou zmluvou,to mi bolo povedane na podniku a tym mi mozu zmluvu predlzovat dovtedy kym sa im bude chcieť?Ze vraj neporusuju zakon

ZA určitých podmienok daných v ZP § 48 je možné aj donekonečna predlžovať dobu určitú.:
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o

a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.


Nie je tvoj prípad niektorý z hore uvedených?
Zuuzka
20.01.10,17:09
ZA určitých podmienok daných v ZP § 48 je možné aj donekonečna predlžovať dobu určitú.:
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o

a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.


Nie je tvoj prípad niektorý z hore uvedených?

Ja som nastupila ako sila ktoru potrebovali,lenže vratila sa kolegina po ročnej marodke a to nikto na podniku nečakal.Ma sa jedna kolegina vratit a kedze nikto nevie kedy sa ma vratiť tak mi stale predlžuju prac. zmluvu.A už je to treri krat.Kolko krat sa može takto zmluva predlžovať.Kedy už dostanem zmluvu na neurčito?Na podniku mi povedali ze sa nemam bať,nezamestnana neostanem.
Chobot
21.01.10,08:02
Ja som nastupila ako sila ktoru potrebovali,lenže vratila sa kolegina po ročnej marodke a to nikto na podniku nečakal.Ma sa jedna kolegina vratit a kedze nikto nevie kedy sa ma vratiť tak mi stale predlžuju prac. zmluvu.A už je to treri krat.Kolko krat sa može takto zmluva predlžovať.Kedy už dostanem zmluvu na neurčito?Na podniku mi povedali ze sa nemam bať,nezamestnana neostanem.

Keďže ty zastupuješ iného zamestnanca podľa § 48 ods. 4 písm. a), tak tebe môžu dovtedy predlžovať dobu určitú, kým sa ten zastupovaný zamestnanec nevráti naspäť do práce. Potom môžu nastať situácie:

1) buď s tebou ukončia PP
2) ponúknu ti zastupovanie iného zamestnanca (ktorý bude na PN, MD alebo RD)
3) ponúknu ti nejaké trvalé miesto so zmluvou na neurčitý čas.
rodina1
21.01.10,09:58
[QUOTE=Chobot;1264578]

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o

a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.


Tento odsek bol novým zákonom (574/2009) zrušený. Mám tomu rozumieť tak, ak sme už raz zamestnancovi, ktorý mal zmluvu na dobu určitú (jeden rok) opäť predĺžili pracovnú zmluvu o jeden rok, uplynutím doby určitej už mu nemôžeme predĺžiť PP zase o jeden rok? Buď mu dáme zmluvu na dobu neurčitú, alebo mu PP skončí uplynutím tejto doby? (sme firma, ktorá má najviac 20 zamestnancov). Ďakujem.
Chobot
21.01.10,12:00
[QUOTE=Chobot;1264578]

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o

a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.


Tento odsek bol novým zákonom (574/2009) zrušený. Mám tomu rozumieť tak, ak sme už raz zamestnancovi, ktorý mal zmluvu na dobu určitú (jeden rok) opäť predĺžili pracovnú zmluvu o jeden rok, uplynutím doby určitej už mu nemôžeme predĺžiť PP zase o jeden rok? Buď mu dáme zmluvu na dobu neurčitú, alebo mu PP skončí uplynutím tejto doby? (sme firma, ktorá má najviac 20 zamestnancov). Ďakujem.

Ešte nebol zrušený, zrušený bude až od 1.3.2010.

Podľa nového zákona to bude zase iné. Tam bude možné v priebehu 2 rokov 2x predĺžiť PP. Takže ak ste mu už 1x predĺžili a druhý krát by ste mu chceli predĺžiť teraz, do 28.2.2010, tak už nemôžete. Ak ale druhé predĺženie bude potrebné po 1.3.2010, tak budete môcť znovu predĺžiť, pokiaľ to nebude presahovať 2 roky. Ak budete spĺňať podmienky nového znenia zákona, ta budete môcť predĺžiť aj viac, ako 2x a aj nad 2 roky. Akurát podmienka tých 20 zamestnancov zo zákona vypadá.
rodina1
21.01.10,12:10
[QUOTE=rodina1;1265491]

Ešte nebol zrušený, zrušený bude až od 1.3.2010.

Podľa nového zákona to bude zase iné. Tam bude možné v priebehu 2 rokov 2x predĺžiť PP. Takže ak ste mu už 1x predĺžili a druhý krát by ste mu chceli predĺžiť teraz, do 28.2.2010, tak už nemôžete. Ak ale druhé predĺženie bude potrebné po 1.2.2010,tu by malo byť asi po 1. 3. 2010, nie? tak budete môcť znovu predĺžiť, pokiaľ to nebude presahovať 2 roky. Ak budete spĺňať podmienky nového znenia zákona, ta budete môcť predĺžiť aj viac, ako 2x a aj nad 2 roky. Akurát podmienka tých 20 zamestnancov zo zákona vypadá.
Ešte neviem, aké sú tie podmienky nového zákona. Ďakujem.
Chobot
21.01.10,13:11
[QUOTE=Chobot;1265703]
Ešte neviem, aké sú tie podmienky nového zákona. Ďakujem.

Áno, mám tam preklep, už som to opravil.

Zmeny v zákone boli publikované zákonom č. 574/2009. Je v prílohe.
milka1619
22.01.10,04:48
Re: Pracovný pomer na dobu určitú
Prosím personalistov o radu súúúrne !! Kontrolujem osobné spisy bývalých zamestnancov po býv.účtovníčke - dodatky k PZ- a našla som zamestnancov, ktorí mali v spise napísanú poznámku - platný dodatok k PZ aj po novele zákonníka práce od 01.09.2007. Uvediem príklad :
1. Prac.zmluva od 1.2.2006-31.12.2006
dodatok - do 31.12.2007 - určitá doba
dodatok - od 1.1.2008 - doba neurčitá
Firma má pov.činnosti agentúry doč.zamestnávania
ZP od 1.9.2007- § 48 , odst.9
Bol postup správny, alebo mal byť urobený dodatok platný od 1.9.2007 - na dobu neurčitú ? Prosím poraďte.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1265339)
VERONIKA6
22.01.10,05:02
Postup bol správny.
Angelika
31.03.10,06:56
Dobry den, potrebujem poradit:-) Mame zamestnanca, ktory je zamestnany od 1.8.2008 do 31.7.2010 na dobu urcitu. V nasej organizacii je to bezny postup, potom automaticky, ak nie je dovod prechadza na dobu neurcitu. Lenze u toho zamestnanca este do toho je zakomponovane zastupovanie pocas materskej a rodicovskej dovolenky zamestnankyne. Zamestnankyna poziadala o rodicovsku dovolenku do veku 3 rokov dietata, cize v case, ked jemu skonci doba urcita, ona bude na rodicovskej. Ako mam postupovat ? Mam zamestnancovi dat hned zmluvu na dobu neurcitu (lebo sme s nim spokojni) alebo predlzit dobu urcitu do casu ukoncenia rodicovskej dovolenky ? Musime zamestnankyni "drzat miesto" aj po 3 rokoch? Vopred dakujem.
Chobot
06.04.10,13:00
Možno trochu neskôr, ale snáď ešte pomôže.


Dobry den, potrebujem poradit:-) Mame zamestnanca, ktory je zamestnany od 1.8.2008 do 31.7.2010 na dobu urcitu. V nasej organizacii je to bezny postup, potom automaticky, ak nie je dovod prechadza na dobu neurcitu. Lenze u toho zamestnanca este do toho je zakomponovane zastupovanie pocas materskej a rodicovskej dovolenky zamestnankyne.

Je veľmi zlé kombinovať ohraničenie doby určitej presným dátumom a inou skutočnosťou. AK totiž dazáš presný dátum, tak PP trvá až do tohoto dátumu, aj keby sa zastupovaná zamestnankyňa vrátila z RD. Je lepšie napísať, že PP je uzatvorený na dobu určitú po dobu zastupovania zamestnankyne na rodičovskej dovolenke. Vtedy pri návrate zastupovanej zastupujúcej automaticky končí PP.


Zamestnankyna poziadala o rodicovsku dovolenku do veku 3 rokov dietata, cize v case, ked jemu skonci doba urcita, ona bude na rodicovskej. Ako mam postupovat ? Mam zamestnancovi dat hned zmluvu na dobu neurcitu (lebo sme s nim spokojni) alebo predlzit dobu urcitu do casu ukoncenia rodicovskej dovolenky ?

Je to na vás. Keďže ide o zastupovanie zamestnanca, môžete predlžovať dobu určitú aj nad 2 roky. Zase ale platí vyššie uvedené. Ak napíšeš, že zastupuje zamestnanca počas RD, tak nemusíš každý rok predlžovať, ale PP trvá, kým je tá zastupovaná na RD. Kľudne môžete dať aj PP na neurčitý čas.


Musime zamestnankyni "drzat miesto" aj po 3 rokoch? Vopred dakujem.

Priamo to prac. miesto, z ktorého išla na MD nie. To jej musíte držať len do skončenia MD. Po návrate z RD jej stačí ponúknuť iné vhodné miesto podľa jej kvalifikácie.
emily 2
28.05.10,08:04
[QUOTE=rodina1;1265491]

Ešte nebol zrušený, zrušený bude až od 1.3.2010.

Podľa nového zákona to bude zase iné. Tam bude možné v priebehu 2 rokov 2x predĺžiť PP. Takže ak ste mu už 1x predĺžili a druhý krát by ste mu chceli predĺžiť teraz, do 28.2.2010, tak už nemôžete. Ak ale druhé predĺženie bude potrebné po 1.3.2010, tak budete môcť znovu predĺžiť, pokiaľ to nebude presahovať 2 roky. Ak budete spĺňať podmienky nového znenia zákona, ta budete môcť predĺžiť aj viac, ako 2x a aj nad 2 roky. Akurát podmienka tých 20 zamestnancov zo zákona vypadá.

Firma zamestnala zamestnanca od 05/2009 na dobu určitú do 31.12.2009 .
Potom sa dodatkom predĺžila na dobu určitú do 30.06.2010.
Môže sa predĺžiť ešte na dobu určitú a na koĺko maximálne.
Predpokladám že poslednýkrát, ale nerozumiem tomu " v priebehu 2 rokov 2x. " To od vzniku prac. pomeru - teda 05/2009 sa ráta do 05/2011 sa môže predĺžiť 2x a potom už doba neurčitá ?

ďakujem
Chobot
28.05.10,09:39
[QUOTE=Chobot;1265703]

Firma zamestnala zamestnanca od 05/2009 na dobu určitú do 31.12.2009 .
Potom sa dodatkom predĺžila na dobu určitú do 30.06.2010.
Môže sa predĺžiť ešte na dobu určitú a na koĺko maximálne.
Predpokladám že poslednýkrát, ale nerozumiem tomu " v priebehu 2 rokov 2x. " To od vzniku prac. pomeru - teda 05/2009 sa ráta do 05/2011 sa môže predĺžiť 2x a potom už doba neurčitá ?

ďakujem

Ešte môžete 1x predĺžiť do 05/2011. Potom už PP na neurčitý čas.