ĽubicaK
30.03.09,21:27
Prosím Vás o radu. Starám sa o 70 ročnú matku, ktorá má alzhaimerovu chorobu v pokročilom štádiu. Chcela na mňa prepísať byť ale potrebujeme u notára overiť jej podpis. Kedže je chorá, nevie sa už podpísať. Ako máte teraz postupovať. ďakujem za radu
arizona
30.03.09,19:57
Tam nie je len problém, že sa matka už nevie podpísať, ale to, že ,že trpí vážnym psych. ochorením, kedy už vlastne nevie čo robí a nezodpovedá za to ,čo robí.
Ak by vaša matka zomrela,asi sa nevyhnete problémom a súdom, ak existujú iný dedičia zo zákona a napadli by darovanie.
Asi treba vopred vyriešiť aj tento problém...
Chobot
30.03.09,20:15
Tam nie je len problém, že sa matka už nevie podpísať, ale to, že ,že trpí vážnym psych. ochorením, kedy už vlastne nevie čo robí a nezodpovedá za to ,čo robí.
Ak by vaša matka zomrela,asi sa nevyhnete problémom a súdom, ak existujú iný dedičia zo zákona a napadli by darovanie.
Asi treba vopred vyriešiť aj tento problém...

Myslím, že pokiaľ nie je právoplatne uznaná za nesvojprávnu, môže kľudne podpísať darovaciu zmluvu.

Miestne úrady poskytujú službu, že martikári chodia na požiadanie k imobilným či invalidným občanom domov vykonať príslušné právne úkony (napr. overiť podpis). Rovnako za poplatok aj notár príde ku klientovi domov (bude to ale drahšie). Takže si myslím, že je možné darovať.
arizona
30.03.09,20:26
Myslím, že pokiaľ nie je právoplatne uznaná za nesvojprávnu, môže kľudne podpísať darovaciu zmluvu.

Miestne úrady poskytujú službu, že martikári chodia na požiadanie k imobilným či invalidným občanom domov vykonať príslušné právne úkony (napr. overiť podpis). Rovnako za poplatok aj notár príde ku klientovi domov (bude to ale drahšie). Takže si myslím, že je možné darovať.
Súhlasím Chobot,viem, že je tam možnosť, že príde notár k imobilnému človeku domov.
Ale videla som už aj to, ako človeku s rovnakou chorobou sa dali podpísať a nakreslil kačičku na úrovni 4 ročného dieťaťa.Nechápal, čo od neho chcú...Je to smiešne,ale pravdivé. Nevedel sa podpísať...
Iba som chcela pisateľku upozorniť aj na iné riziká.
samuelovic
31.03.09,15:44
NA konci zmluvy sa píše že zmluve porozumela atď.,
no ja osobne by som ho radšej za symbolicku sumu odkúpil.
Darca totiž môže po čase žiadať o vrátenie daru. Pokial je to na katastri napísané na teba mala by si pokoj, a keďže si to kúpila nemôže nikto žiadať na späť byt.
Na zmluvu nech sa podpíšu aj dáky svedkovia.
Chobot
31.03.09,19:23
NA konci zmluvy sa píše že zmluve porozumela atď.,
no ja osobne by som ho radšej za symbolicku sumu odkúpil.
Darca totiž môže po čase žiadať o vrátenie daru.

Síce môže, ale len v prípade hrubého porušenia dobrých mravov voči darcovi a aj to len súdnou cestou.ô 630 Obč.Z.:

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


Pokial je to na katastri napísané na teba mala by si pokoj, a keďže si to kúpila nemôže nikto žiadať na späť byt.

Na katastri to bude napísané na ňu aj v prípade darovania.


Na zmluvu nech sa podpíšu aj dáky svedkovia.

V prípade darovacej zmluvy či kúpnej zmluvy sú svedkovia bezpredmetní, kataster na nich neprihliada. Svedkov treba pri záveti.
mixaela
02.04.09,15:23
moze mi niekto povedat, co konkretne znamena toto? : "Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

dakujem
kyblik
02.04.09,16:42
moze mi niekto povedat, co konkretne znamena toto? : "Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

dakujem


http://www.porada.sk/t37429-zrusenie-darovacej-zmluvy.html Treba k tomu nieco dodat?