rrrrr
31.03.09,07:09
Dobry den,
prosim poradte mi. Moj syn ma 2 roky, od septembra ma zacat chodit do skolky, tri roky ma v decembri. V septembri sa stahujeme a potrebujeme, aby mal kto s malym chodit a brat ho zo skolky, nez si zvykne a prisposobi sa novemu rezimu. Moze manzel poziadat zamestnavatela o rodicovsku dovolenku? POberat rodicovsky prispevok nebudeme. Nebude v tom problem? Dakujem za pomoc. pekny den.
jankasm
31.03.09,10:56
Dobry den,
prosim poradte mi. Moj syn ma 2 roky, od septembra ma zacat chodit do skolky, tri roky ma v decembri. V septembri sa stahujeme a potrebujeme, aby mal kto s malym chodit a brat ho zo skolky, nez si zvykne a prisposobi sa novemu rezimu. Moze manzel poziadat zamestnavatela o rodicovsku dovolenku? POberat rodicovsky prispevok nebudeme. Nebude v tom problem? Dakujem za pomoc. pekny den.

Nie, nebude v tom problém, aj otec dieťaťa má nárok na rodičovskú dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa.
Môže teda zamestnávateľa požiadať o rodičovskú dovolenku, a dokonca môže požiadať aj o rodičovský príspevok, ešte do tých 3 rokov dieťaťa. No vlastne po novom o príspevok na starostlivosť o dieťa. Tento príspevok vlastne dostanete vo výške poplatku za škôlku, pokiaľ zdokladujete koľko Vás škôlka stála. :cool:
rrrrr
31.03.09,12:21
Dakujem, si ma potesila.
brčko
31.03.09,14:06
s tou RD som si nebola istá, no vlastne rodič má na to právo pri zdravom dieťati do 3-och rokov, Zákonník práce § 166 ods.2 hovorí o "prehlbení starostlivosti o dieťa" (neodvoláva sa na riadnu starostlivosť o dieťa podla zákona o rodič.príspevku ak je tomu pri zákone o sociálnom poistení), takže predpokladám, že nárok má.

No o príspevok na starostlivosť o dieťa musí požiadať matka, lebo musí ísť o osobu "zárobkovo činnú" a tou manžel nebude, ak bude čerpať v zamestnaní RD.

Tiež v prípade, že dieťa chodí do škôlky, čo i len na pár hodín, nemôže byť manžel dôchodkovo poistený štátom. Tam nie je u zdravých detí žiadna výnimka ani pre adaptačný proces dieťaťa v škôlke, nie to na cca 3-4mesiace. V tomto prípade ide o definíciu riadnej starostlivosti o dieťa podla zákona o rodič.príspvku, na ktorý sa zákon o soc.poistení odvoláva.
Janaex
31.03.09,14:48
okrem predchadzajucich rad , nezabudnite, ze pocas cerpania rodicovskej dovolenky sa prerusuje povinne nemocenske, dochodkove a poistenie v nezamestnanosti. teda manzel pocas rodicovskej dovolenky bude bez uvedenych poisteni. V pripade poistenia v nezamestnanosti, tato doba mu moze chybat keby sa poskonceni cerpania RD stal nezamestanym a chcel cerpat davku v nezamestnanosti ( sleduje sa ci v poslednych 4 rokoch mate 3 roky poistenia), v pripade nemocenskeho poistenia, pocas RD nebude mat narok na PN,OCR. A v pripade dochodkoveho poistenia sa mu obdobie nezarata do dochodku, ak si sam nepoda prihlasku na poistenie statu. Ak chce, aby stat za neho platil dochodkove poistenie, musi mat splnenu riadnu starostlivost o dieta / zmena v zakone od 1.1.09, za riadnu starostlivost sa uz nepovazuje ked mate dieta v skolke/.
Ak sa manzel prihlasi na poistenie statu a sucasne je sporitelom v II. pilieri, sucasne s prihlaskou nech poda vyhlasenie, ze chce aby mu odchadzali prispevky do II. piliera, ak to neurobi, alebo urobi oneskorene, poistne od statu ostane v I.pilieri.
V pripade nemocenskeho poistenia a poistenia v nezamestnanosti odporucam zvazit formu dobrovolneho poistenia / pozor poistenie konci dnom podania odhlasky, nie nastupom do zamestania,alebo vznikom ineho poistenia/.
rrrrr
01.04.09,04:38
Dakujem za rady. Tiez som sa uberala myslienkami tym smerom, ze sa dobrovolne pripoisti na nem., dochod. a nezamestnanost. Urcite sa nebude prihlasovat do SP ako osoba, za kt. plati poistne stat. Ide o evidenciu v zamestnani, nechce mu dat zamestnavatel neplatene volno a ked ma narok na RD, preco by to nevyuzil.