aajka
31.03.09,12:15
Dobry den,
mozte mi poradit? V pripade, ze bola vyplatena kompenzacia, ale som neuviedol vsetok svoj prijem a kompenzacia mi bola vyplatena protipravne, pretoze prekracovala nasobky zivotneho minima. Kolko rokov naspat moze UPSVAR odo mna pozadovat vratenie kompenzacie? Dakujem
aajka
02.04.09,22:10
vie mi niekto poradit? dakujem
Chobot
03.04.09,09:30
Dobry den,
mozte mi poradit? V pripade, ze bola vyplatena kompenzacia, ale som neuviedol vsetok svoj prijem a kompenzacia mi bola vyplatena protipravne, pretoze prekracovala nasobky zivotneho minima. Kolko rokov naspat moze UPSVAR odo mna pozadovat vratenie kompenzacie? Dakujem

Záleží od toho, aká kopmenzácia - existuje viacero dávok (napr. na opatrovateľa, na kúpu auta, na prerobenie auta, na PHM, na pomôcky, ...).

Vo všeobecnosti podľa súčasného zákona je poberateľ povinný vrátiť príspevok 3 roky spätne - § 45 ods. 9:

Povinnosť fyzickej osoby vrátiť peňažný príspevok na kompenzáciu alebo jeho pomernú časť zaniká uplynutím troch rokov odo dňa, od ktorého peňažný príspevok nepatril alebo patril v nižšej sume.
aajka
01.03.10,08:15
Dobry den,
mne ide skor o paragraf 58 ods.2, kde ,,povinnost vratiť peňažný prostriedok na kompenzáciu vyplatený neprávom alebo v nesprávnej výške zaniká uplynutím troch rokov odo dňa, keď príslušný orgán túto skutočnosť zistil, najneskôr uplynutím desiatich rokov odo dňa, za ktorý sa peňažný príspevok na kompenzáciu uplatnil.,,
cize sa kompenzacia bude vracat po 3 alebo 10tich rokoch? dakujem
Mgr.Shrek
01.03.10,09:23
Dobry den,
mne ide skor o paragraf 58 ods.2, kde ,,povinnost vratiť peňažný prostriedok na kompenzáciu vyplatený neprávom alebo v nesprávnej výške zaniká uplynutím troch rokov odo dňa, keď príslušný orgán túto skutočnosť zistil, najneskôr uplynutím desiatich rokov odo dňa, za ktorý sa peňažný príspevok na kompenzáciu uplatnil.,,
cize sa kompenzacia bude vracat po 3 alebo 10tich rokoch? dakujem

Význam tohto ustanovenia tkvie v tom, že povinnosť zanikne najneskôr po uplynutí 10 rokov odo dňa uplatnenia kompenzácie.
Ide o dve, subjektívnu /3 roky/ a objektívnu /10 rokov/ premlčaciu dobu. Nemyslím si, že tieto dve doby majú vplyv na to, koľko budeš musieť vrátiť.
aajka
01.03.10,12:31
Mam tomu tak chapat, ze ak bola vyplatena kompenzacia nepravom pred 9 rokmi, mozu ju odo mna teraz vyzadovat?
Mgr.Shrek
01.03.10,12:55
Mam tomu tak chapat, ze ak bola vyplatena kompenzacia nepravom pred 9 rokmi, mozu ju odo mna teraz vyzadovat?

Tá 10 ročná lehota je objektívna, teda jej začiatok nie je závislý od subjektívnych faktorov, ale od objektívneho. V tomto prípade je rozhodným dátumom dátum uplatnenia kompenzácie.
Ale ak na to prišli pred viac ako troma rokmi, tak im uplynula tá 3 ročná, subjektívna lehota. Tá je totiž závislá od subjektívnych faktorov. V tomto prípade to je deň zistenia nedostatku.
mimotemyVzťah objektívnej a subjektívnej lehoty je zložité vysvetliť pre laika. Ale dá sa to pochopiť