AlaNR
31.03.09,12:32
Veľmi pekne by som poprosila o radu:

zahraničný dodávateľ nám vyrába a dodáva svoje výrobky na základe našej špeciálnej objednávky. Na základe našej objednávky vo fabrike vyrobili formu, podľa ktorej sú tieto výrobky vyrábané a tam ju aj používajú. Po ukončení výroby bude forma zničená, nakoľko nesmie byť použitá pre iného zákazníka = nášho konkurenta.

Mne sa dostala faktúra za uvedenú formu. Suma je cca 9500 USD.

Kam to mám zaúčtovať? Môžem to dať rovno do "spotreby" alebo ju mám nebodaj odpisovať?

Ďakujem!!!
R-Vráce
31.03.09,10:56
Mala som podobný pripad a DU mi to kazal dat do spotreby- tak ako som účtovala výrobky vyrobene z takejto formy.
AlaNR
01.04.09,05:33
Díky. Uvidíme, čo to spraví....
adato
07.04.09,17:18
Záleží na tom, či je doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok. Ak áno, potom by ste mali postupovať podľa § 26 ZDP:

(7) Pri formách, modeloch a šablónach zatriedených do kódov Klasifikácie produkcie 28.62.5, 29.52.4, ak ide o stroje na tvarovanie odlievacích foriem z piesku, a kódov 29.56.23 a 29.56.24 sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny a ustanovenej doby použiteľnosti alebo určeného počtu vyrobených odliatkov alebo výliskov.
betka
07.04.09,19:49
Forma je dlhodobý HM, kt. cena je vyššia ako 996 €, resp. od 1.3. 1700€.
V každom prípade je to DHM. Forma slúži na výrobu istého typu výrobku.
a. má obmedzené použitie, napr. pomocou nej vyrobím 1000 výrobkov. Odpis stanovím ako 9500 USD/1000 výrobkov (tie rozvrhnem časovo do období)
b. formu budem používať 2 roky, pretože dané výrobky morálne zastarávajú, nie sú už moderné, odpisy si stanovím 9500/2 roky.
c. k príspevku číslo 2, názor dať priamo do nákladov (i keď to vyjadril DU) nepovažujem za správny, čo ak sa forma bude používať 13mes.? Ak sa bude používať 12 mes. a menej ide o daňový výdavok-jednorázový odpis. Ibaže je tiež potrebné uvedenú formu zaradiť do OM na základe zaraď protokolu, a mesačne v knihe účtovať do nákladov účtovné odpisy. Potom následne vyradenie v dôsledku likvidácie. Predsa len ide o DHM, a je potrebná k uvedenému potrebá dokumentácia.
AlaNR
08.04.09,08:20
hm, neviem, koľko sa bude používať, pretože zatiaľ netušíme, ako dlho budeme dávať tento model tovaru vyrábať.
Každopádne, moja prvotná obava = odpisovať, sa mi potvrdila...
Diky za každý názor!
R-Vráce
16.04.09,12:30
Ja som mala formy konkrétne len na určitú zákazku. Teda každá zákazka mala svoju formu a pri ďalšej zákazke sa už nedala použiť, tak preto to bolo hneď v nákladoch.