rivall
31.03.09,14:55
Ahojte,
som zivnostnik a momentalne mam tak vela prace ze sam nestiham a hladam ludi na vypomoc.

Chcel by som aby pracovali na dohodu. Ake su tam odvody, co musim ja odvadzat a kde?

dakujem
Tweety
31.03.09,12:57
Ahojte,
som zivnostnik a momentalne mam tak vela prace ze sam nestiham a hladam ludi na vypomoc.

Chcel by som aby pracovali na dohodu. Ake su tam odvody, co musim ja odvadzat a kde?

dakujem
Odvody budeš odvádzať len do SP, a len Garančné 0,25% a Úrazové poistenie 0,8%.
rivall
31.03.09,17:23
a aky je postup? po vykonani prace to mam ist nahlasit na SP?
Paula
31.03.09,17:29
a aky je postup? po vykonani prace to mam ist nahlasit na SP?


Na SP sa najprv zaregistruješ ako zamestnávateľ. Pracovníkov prihlásiš cez registračný list fyzickej osoby - a to najneskôr pre začiatkom výkonu práce.
rivall
31.03.09,17:34
cize podpisem so zamestnancom zmluvu u vykonani prace a cez net ho nahlasim do SP. spravne? Tam sa moze jednat o lubovolnu sumu (odmenu)?
Tweety
31.03.09,17:44
cize podpisem so zamestnancom zmluvu u vykonani prace a cez net ho nahlasim do SP. spravne? Správne Tam sa moze jednat o lubovolnu sumu (odmenu)? Správne
Odpovede v texte.
Paula
31.03.09,18:03
Ešte sa potrebuješ na DÚ registrovať ako platiteľ dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a podávať 1/4-ročné prehľady + ročné hlásenie.
erika_H
01.04.09,07:15
Ahojte,prosím Vás,má pred sebou dohodu o vykonaní práce,a nie je mi úplne jasné,či sú správne všetky body:

1. je tam uvedené,že v dohodnutej odmene je zahrnutý príplatok za práce cez víkend a sviatok? (ale to v dohode nie je nutné,či áno)

2.môže byť na základe dohody o vykonaní práce podpísaná aj hmotná zodpovednosť?

3.môže byť takýto zamestnanec odmeňovaný podľa výkonu-tzn. keď predá určitý objem výrobkov,dosiahne % z tržby a pod ?(ale iba vyslovene %-tuálne,nie základný plat+%)

Ďakujem moc
erika_H
01.04.09,10:05
Ahojte,prosím Vás,má pred sebou dohodu o vykonaní práce,a nie je mi úplne jasné,či sú správne všetky body:

1. je tam uvedené,že v dohodnutej odmene je zahrnutý príplatok za práce cez víkend a sviatok? (ale to v dohode nie je nutné,či áno)

2.môže byť na základe dohody o vykonaní práce podpísaná aj hmotná zodpovednosť?

3.môže byť takýto zamestnanec odmeňovaný podľa výkonu-tzn. keď predá určitý objem výrobkov,dosiahne % z tržby a pod ?(ale iba vyslovene %-tuálne,nie základný plat+%)

Ďakujem moc
prosím,pomôžete mi?:mee:
Zitulda
03.04.09,13:42
posúvam
terezamaria
03.04.09,14:29
Erika chceš vysvetliť 3 body k Dohode o vykonaní práce:
1.Príplatok tam môže, ale nemusí byť. Ide o Dohodu o vykonaní práce, kde uvádzate odmenu po ukončení konkrétneho druhu pracovnej úlohy a dobu, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať.

2.Hmotná zodpovednosť podpísaná môže byť, hmotná zodpovednosť sa podpisuje so zamestnancom, je jedno, či pracuje na Pracovnú zmluvu, alebo Dohodu o vykonaní práce.Neexistuje v ZP paragraf, kde by bolo uvedené, že nemôže hmotnú zodpovednosť podpísať pracujúci na Dohodu o vykonaní práce.

3.Pokiaľ sa jedná o stále sa opakujúci predaj výrobkov, skôr by som volila Dohodu o pracovnej činnosti, nie Dohodu o vykonaní práce.V Dohode o pracovnej činnosti sa uvádza, že môže vykonávať pracovnú činnosť najviac 10 hodín týždenne § 228 a ZP.
Odmeňovanie percentom z tržby tam uvedené môže byť, nie je v tom žiadny problém.
kkllc
09.04.09,10:04
Zdravím.
Chcem sa opýtať: Doteraz sme mali zamestnaného šoféra, ktorý odpracoval 2x do mesiaca po 8hod. za 33,20€. Bol zamestnaný na dohodu o vykonaní práce.Je prihlásený na SP, kde platíme odvody. Nie je prihl. na Zdr.P. Neplatí daň, lebo podpísal Vyhlásenie. Je na ÚP.
Keďže takto pracuje už od 3. 12. 2008 - každý mesiac, tak si myslím, že by bolo lepšie mu dať dohodu o pracovnej činnosti. Čo to pre mna znamená, okrem toho, že mu dám namiesto tlačiva DoVP tlačivo DoPČ ? Pri tých istých podmienkach?
katka50
09.04.09,10:16
Zdravím.
Chcem sa opýtať: Doteraz sme mali zamestnaného šoféra, ktorý odpracoval 2x do mesiaca po 8hod. za 33,20€. Bol zamestnaný na dohodu o vykonaní práce.Je prihlásený na SP, kde platíme odvody. Nie je prihl. na Zdr.P. Neplatí daň, lebo podpísal Vyhlásenie. Je na ÚP.
Keďže takto pracuje už od 3. 12. 2008 - každý mesiac, tak si myslím, že by bolo lepšie mu dať dohodu o pracovnej činnosti. Čo to pre mna znamená, okrem toho, že mu dám namiesto tlačiva DoVP tlačivo DoPČ ? Pri tých istých podmienkach?
Pri dohode o prac. činnosti môže odpracovať max. 10 hodín týždenne a pri Dohode o vykonaní práce 350 hodín ročne.
kkllc
09.04.09,10:24
To mi je jasné, ale ide o to či musím dať Zrušenie DoVP?
A okrem toho, že mu dám papier namiesto DoVP, papier DoPČ sa nič nemení? Aj doteraz robil 8 hod. týždenne.
mzdarka renca
09.04.09,10:31
To mi je jasné, ale ide o to či musím dať Zrušenie DoVP? áno
A okrem toho, že mu dám papier namiesto DoVP, papier DoPČ sa nič nemení? Aj doteraz robil 8 hod. týždenne.

Odhlásiš a znovu ho prihlásiš na SP, lebo jedna dohoda končí a druhá začína, nič iné.
kkllc
09.04.09,10:37
Ale ved ked je na SP prihlásený ako DOHODA, tak prečo ho mám odhlasovať a zas pridlasovať? Ved to su papierovačky o ničom nie?
mzdarka renca
09.04.09,10:49
Ale ved ked je na SP prihlásený ako DOHODA, tak prečo ho mám odhlasovať a zas pridlasovať? Ved to su papierovačky o ničom nie?

To je síce pravda, že sú to papierovačky, ale pri každom začiatku a ukončení pracovnoprávneho vzťahu treba zamestnanca prihlásiť a odhlásiť na SP.
kkllc
27.04.09,11:27
odhlásiš a znovu ho prihlásiš na SP, lebo jedna dohoda končí a druhá začína, nič iné.[/QUOTE]

Dnes som bola v SP odhlásiť dohodu v VP a pridlásiť dohodu o PČ a pani v podatelni mi povedala, že to nie je potrebné, lebo sa nič nemení. Zamestnávatel je ten istý aj zamestnanec aj dohoda je dohoda aj odvody sú rovnaké..... Ja som jej povedala, že ved jeden PP sa končí a druhý začína a ona, že to je to isté....až som s tou prihláškou a odhláškou išla domov. :eek:

Mám potvrdené aj od dvoch ludí, že im tiež povedali to isté.
Len dúfam, že za to potom nebude nejaký postih.:confused::o


Máte s tým niekto skúsenosť?
Blankake
27.04.09,11:54
To je síce pravda, že sú to papierovačky, ale pri každom začiatku a ukončení pracovnoprávneho vzťahu treba zamestnanca prihlásiť a odhlásiť na SP.

Naše SVB má dohodárov (stále tých istých) a tiež ich musíme na konci roka odhlásiť a vzápätí prihlásiť.
Salinka
02.05.11,09:16
Ešte sa potrebuješ na DÚ registrovať ako platiteľ dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a podávať 1/4-ročné prehľady + ročné hlásenie.

Zdravím , manžel má od dnešného dňa vo firme pracovníka na dohodu o VP ... na tom DÚ je to potrebné registrovať skôr ako je platná dohoda , alebo mám ešte nejaký čas ? Ďakujem za odpoveď .
rodina1
02.05.11,09:27
Zdravím , manžel má od dnešného dňa vo firme pracovníka na dohodu o VP ... na tom DÚ je to potrebné registrovať skôr ako je platná dohoda , alebo mám ešte nejaký čas ? Ďakujem za odpoveď .
Na DÚ sa stačí registrovať do 15 dní od vyplatenia odmeny.
polis1
02.05.11,14:09
+ sociálne odvody: 0,25% garančný fond, 0,8 % urazové poistenie..a treba sa prihlásiť ako zamestnávateľ na sociálnej poisťovni