Eva Póčová
31.03.09,15:46
Ahojte,

mám nového klienta, ktorému predchádzajúca účtovníčka odpočítala dph za telefón. Fatktúra od T-com nie je na jeho firmu, ale len súkromné. Teda faktúra neobsahuje obch.meno, IČO, IčDPH a pod. Sídlo firmy síce má na svojom mieste bydliska no ale neviem či to stačí.:confused:
Má právo na odpočet dph z tejto faktúry? Nemusí byť ten telefón firemný?

Mohli by ste sa niekto k tomu vyjadriť?
Ďakujem.
Tweety
31.03.09,13:48
Ahojte,

mám nového klienta, ktorému predchádzajúca účtovníčka odpočítala dph za telefón. Fatktúra od T-com nie je na jeho firmu, ale len súkromné. Teda faktúra neobsahuje obch.meno, IČO, IčDPH a pod. Sídlo firmy síce má na svojom mieste bydliska no ale neviem či to stačí.:confused:
Má právo na odpočet dph z tejto faktúry? Nemá. Nemusí byť ten telefón firemný?

Mohli by ste sa niekto k tomu vyjadriť?
Ďakujem.
V texte.
Eva Póčová
31.03.09,13:52
Ahoj tweety,
som rada, že to chápem správne, ale nemohol by si mi nájsť nejaké super vysvetlenie pre môjho klienta, lebo mi asi neverí.
Veď to má štyri roky takto odpočítané.
Viem, mám ho poslať späť k predchádzajúcej účtovníčke, však?
díky.
Tweety
31.03.09,13:55
Ahoj tweety,
som rada, že to chápem správne, ale nemohol by si mi nájsť nejaké super vysvetlenie pre môjho klienta, lebo mi asi neverí.
Veď to má štyri roky takto odpočítané.
Viem, mám ho poslať späť k predchádzajúcej účtovníčke, však?
díky.
No, neviem, či by som mohol, ale mohla by som isto, nech si pozrie Zákon o dph, konkrétne §49.
evina
31.03.09,14:01
Doporučila by som mu u operátora zariadiť potrebné na uvádzanie údajov na faktúre.
Eva Póčová
31.03.09,14:05
Jaj, tak prepáč Tweety, ani som nepozrela tú tvoju fotku.
V tom § 49 nie je rozpísané, čo musí obsahovať faktúra, ale asi ten § 71 bude lepší, čo myslíš?
A navyše tej predch.účtovníčke vraj to povedali na daňovom úrade, že stačí ak ten telefón má na sídle (trv.bydlisku) firmy, ale nejak tomu zase ja neverím.
Muška
31.03.09,14:06
Doporučila by som mu u operátora zariadiť potrebné na uvádzanie údajov na faktúre.
Evinka,
bude musieť previesť mobil z FO na FO-podnikateľ.
Moja dcéra si to nie je schopná vybaviť už rok v T-mobile - má tam internet - a nie malé účty.
Zabijem ju? :D
Tweety
31.03.09,14:07
Jaj, tak prepáč Tweety, ani som nepozrela tú tvoju fotku.
V tom § 49 nie je rozpísané, čo musí obsahovať faktúra, ale asi ten § 71 bude lepší, čo myslíš?
A navyše tej predch.účtovníčke vraj to povedali na daňovom úrade, že stačí ak ten telefón má na sídle (trv.bydlisku) firmy, ale nejak tomu zase ja neverím.
Pozri tu:
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.


A tu je ten problém, že dph nie je uplatnená voči nemu.
Paula
31.03.09,14:08
Zabijem ju? :D


Ešte pred zakopaním ;)
Eva Póčová
31.03.09,14:09
Doporučila by som mu u operátora zariadiť potrebné na uvádzanie údajov na faktúre.
Tiež som mu to doporučila, pretože ja by som to takto neodpočítala, ale on si myslí, že ak to tak bolo štyri roky tak asi to bude lepšie nechať tak, lebo ak to teraz zmení, tak mu na tú chybu prídu.
No... super klient, že???
Muška
31.03.09,14:10
Tiež som mu to doporučila, pretože ja by som to takto neodpočítala, ale on si myslí, že ak to tak bolo štyri roky tak asi to bude lepšie nechať tak, lebo ak to teraz zmení, tak mu na tú chybu prídu.
No... super klient, že???
Evka,
ale veď vždy kontrolujú 1 rok. Nebudú vedieť ako to účtoval predchádzajúci....nasledujúci rok
Muška
31.03.09,14:12
mimotemy
Okienko slovenčiny:

Sorry, baby....
Doporučený je iba list.

Správne je:
Odporúčam ....
evina
31.03.09,14:14
Evinka,
bude musieť previesť mobil z FO na FO-podnikateľ.
Moja dcéra si to nie je schopná vybaviť už rok v T-mobile - má tam internet - a nie malé účty.
Zabijem ju? :D

To so tým aj myslela:)
Too Evka: Opýtaj sa klienta, že ako bude v DP na DPH DÚ vidieť, že menil mobil zo súkromnej na FO?:D Veď pokiaľ neprídu na kontrolu, nevidia z čoho je odpočet, takže je hlúposť pokračovať v starej chybe.
evina
31.03.09,14:16
mimotemy
Okienko slovenčiny:

Sorry, baby....
Doporučený je iba list.

Správne je:
Odporúčam ....
mimotemy Muši, Ty si dnes na mňa ako remeň:D..... ale ja To dnes tolerujem :D:D už mám hotové aj to posledné neskoro donesené:)
Eva Póčová
31.03.09,14:16
Pozri tu:
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.


A tu je ten problém, že dph nie je uplatnená voči nemu.
Vieš, ja to chápem, le on to musí mať doslova napísané, že "faktúra musí obsahovať jeho IčDPH".
To je tu ten problém.
Muška
31.03.09,14:17
Evinka, i Ty???? :eek: ;)

P.S.
To , aby si dnes nemala len samé supr správy :D:D
Muška
31.03.09,14:18
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
Eva Póčová
31.03.09,14:19
To so tým aj myslela:)
Too Evka: Opýtaj sa klienta, že ako bude v DP na DPH DÚ vidieť, že menil mobil zo súkromnej na FO?:D Veď pokiaľ neprídu na kontrolu, nevidia z čoho je odpočet, takže je hlúposť pokračovať v starej chybe.
Veď práve to mu chcem vysvetliť
Tweety
31.03.09,14:19
Vieš, ja to chápem, le on to musí mať doslova napísané, že "faktúra musí obsahovať jeho IčDPH".
To je tu ten problém.
Kuk jemu pod nos § 71.
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
Eva Póčová
31.03.09,14:33
Ďakujem všetkým, že ste ma uistili, že rozmýšlam správne, pokúsim sa mu to vysvetliť a ukázať všetko možné, ak to nepomôže, môže sa vrátiť k tej predchádzajúcej.
Ja už musím ísť, na DÚ ešte odovzdať posledné DP (aj svoje),
ešte raz díky, ahojte.