l0rd
31.03.09,20:31
Dobry den, chcel by som sa spytat co mame robit v nasl. situacii:
od 25.12.2008 manzelka je na materskej dovolenke z prace kde ma prac. zmluvu na dobu neurcitu. Teraz ale nasla ponuku kde by mohla pracovat z domu ako prekladatelka a dobre by za to platili. Ja som momentalne nezamestnany a ona dostava MD okolo 160 EUR. Z tohoto tazko vyzijeme, preto chela by sa chytit tejto prilezitosti.
Problem je ze nevieme ako postupovat dalej, lebo prekladatelska firma potrebuje surne odpoved, (max. do konca marca) ze v akej forme by pre nich pracovala. Zhruba 800-1000 EUR slubili zarobit s prekladmy, ale nechceme stratit MD, kedze sa moze stat hocico a preklady nie su garantovane.
O dieta by bolo dobre postarane, kedze som doma a babky tiez velmi radi pomozu s malou.

Moze pracovat na dohodu pocas MD bez toho aby jej zobrali davku? Ak ano, do akej sumy? Moze niekto pracovat na dohodu dlhodobo, hoci aj kazdy mesiac pocas celeho roka?
Docitali sme ze pri praci na dohodu je max. limit odpracovanych hodin 300 alebo 350 za rok. Moze byt problem, keby z obav ze v pripade dlhsej spolupraci nestaci tych 350 hod/rok, hned od zaciatku by sme si pisali cca. 20-30 hodin prace kazdy mesiac, ale penazna ciastka by bola napr. 800 EUR? Moze to niekto spochybnit?
Niekde som cital, ze treba viest dochadzky. Ako to vyzera u nas, kedze pracovala by z domu? Je to naozaj nutne?

Rozmyslali sme aj nad zivnostou na manzelku.
Radili nam ze kedze pracovala pred nastupom na MD, moze si vybrat zivnost do ZP nic neplati lebo je na MD (neskor RD), a do Soc.Poist. tiez netreba pocas prveho roka nic platit. Neviem ci je to spravne, ale ked sme dobre pochopili, tak kludne moze vybrat zivnost, lebo prvy rok by neplatila ziadne odvody, zhruba nic. A pocas toho aj tak uvidime, ci tato praca vydrzi dlhsie. Ked ano, tak dalsi rok by platila do soc. pois. podla prijmov z roku 2009. A kebyze nie, lebo pracu by dostavala len napr. pol roka, tak zrusi zivnost este pred uplynutim prveho roka a vlastne tym nic nestratime, max. pri danovom priznani v 2010 bude doplacat (alebo nie?).
V tomto pripade jej zoberu davky za MD (RD)?

Prosim poradte ako by bolo najlepsie riesit situaciu, lebo davky nechceme stratit.Len pan Boh vie ci po par mesiacoch nepovedia ze uz ju nepotrebuju dalej, alebo neskrachuju kvoli 'financnej krize'. Musime byt opatrny aby sme nezostali bez materskej a bez nezamestnaneckej podpory. Nechceme riskovat to co je aspon iste, lebo potom s dvoma detmi nebudeme vediet z coho vyzit.

Za kazdu odpoved velmi pekne dakujeme!!


brčko
01.04.09,09:50
RP nemôže poberať zároven s trvajúcou neprerušenou živnostou. Predpokladám RP nepoberá za obdobie pred 1.1.09, lebo bola len na MD, nie RD. Mala vy však nárok na príspevok na starostl. o dieťa vo výške 25% z RP.

Ale myslím, že už som aj na tvoju otázku odpovedala, tak asi sa opakujem?
l0rd
01.04.09,15:43
Dakujem az odpoved. Otazku sme pisali aj k teme Praca pocas materskej dovolenky, (porada.sk/t81155-p5-praca-pocas-materskej-dovolenky.html#post1003569) ale nevideli sme tam novy prispevok preto sme otvorili novy topic.
Este nepobera RD, lebo dostava matersku.
Aky je Vas nazor na dohodu? Moze vedla MD zarobit 900 EUR za mesiac bez toho, aby jej zobrali davky?