KATA50
31.03.09,21:35
Stáva sa mi, že pri pestovaní fialiek mám jeden rok v každom kvetináči pekné farby - ružové, biele, svetlo fialové, tmavo fialové alebo bordové kvietky. Na druhý alebo tretí rok je väčšina fialová. Ich pôvodná farba zmizla. :( Viete mi poradiť kde robím chybu? Mám ich nesprávne položené blízko seba, alebo v čom je problém? Ďakujem za vaše rady.
Paula
31.03.09,19:49
Som zvedavá, či niekto vie, prečo je to tak. Ja mám tiež rôznych farieb, držia sa už roky rokúce tej svojej a neovplyvňuje ich "sused". Jediná, ktorá sa "prefarbila", bola pôvodne biela a keď som ju presťahovala ku farebným, asi tak o tri mesiace najprv v strede sa objavili listy tvaru aj zafarbenia ako u ružovej (okolo nich ďalej rastú také, čo patria bielej) a teraz čakám, akú farbu budú mať kvety.
tutiola
31.03.09,20:31
Myslím si, že je to spôsobené opeľovaním. Jednoducho peľ prenesie na svojom tele rôzny hmyz ( včela, ktorá sa občas dostane do izby, mucha a pod.)z jedneho kvetu na druhý.
linko1
13.04.09,06:32
to by zaujímalo aj mna, stále obdivujem tie krásne foto, kde sú fialky rôznych farieb pri sebe
aj ja som mala asi 4 farby a teraz už mám len fialkové...
poradte prečo je to tak?...
owecka27
16.04.09,10:12
ja mám doma tiež fialky rôznych farieb..ale toto čo tu spomínate sa mi nestalo.
a mám aj 4 farby na jednom okennom parapete

zaujímavé :)
mirpo
17.04.09,06:42
Ja mám v jednom kochlíku ružovú a fialovú fialku už nejaký ten rok. Farby sa nezmenili. Len čisto biela vedľa nich sa mi zmenila na bielu s fialkovými okrajmi:confused: