Valuška
01.04.09,09:41
Poprosila by som o radu. Máme uzatvorenú zmluvu o nájme hnuteľných vecí § 663 a § 721 OZ - ide o prenájom tónovacieho zariadenia. /My sme prenajímateľ/ V zmluve je uvedené, že prenajímateľ odkúpi stroj za kúpnu cenu vo výške 5 % z nadobúdacej ceny predmetu nájmu do 16.2.2012. Po tomto termíne právo nájomcu zaniká.
Ďalej máme splátkový kalendár:
obstar. cena nájmu je 15 342 €
Splátky:
Dátum ZP 30.04.2009 Dát. splat. 10.05.09 Čiast. bez DPH 473,04 DPH 89,88
Poistenie 9,09 Čiastka celkom 572,01
Neviem ako to mám celé zaúčtovať.
Má sa odpisovať, ak áno v akej odpis. skupine.
Ďakujem za pomoc
Vladimír Ozimý
02.04.09,07:31
Máte uzavretú zmluvu s tým že nájomca sa po skončení nájmu môže rozhodnúť že odkúpi tento stroj za cenu určenú v nájomnej zmluve. Ide o klasicky operatívny prenájom kedy vy ako prenajímateľ a vlastník majetku máte právo odpisovať majetok. Takže ho zaradíte a odpisujete a do výnosov si uplatňujete prenájom.
JM1968
29.06.09,10:49
Dobrý deň, prosím aj mne dnes dali takúto zmluvu o podnikateľskom nájme hn.vecí, a to na osobný automobil. Bolo mi povedané, že firma, ktorá prenajíma bude platiť daň z MV a do výnosov prenajom + dph odvádzať a nájomca si bude uplatňovať nájom ako náklad, uplatní si odpočet dph, PHM (vrátane odpočtu dph)aj servis....Nájom bude splatný raz za rok - mám vystaviť faktúru. Prosím, je to OK?Ďakujem pekne.
azla
29.06.09,14:10
Dobrý deň, prosím aj mne dnes dali takúto zmluvu o podnikateľskom nájme hn.vecí, a to na osobný automobil. Bolo mi povedané, že firma, ktorá prenajíma bude platiť daň z MV a do výnosov prenajom + dph odvádzať a nájomca si bude uplatňovať nájom ako náklad, uplatní si odpočet dph, PHM (vrátane odpočtu dph)aj servis....Nájom bude splatný raz za rok - mám vystaviť faktúru. Prosím, je to OK?Ďakujem pekne.

V tejto súvislosti chcem upozorniť na skutočnosť, že pri nájme osobného automobilu nemá platiteľ Dph nárok na odpočet Dph.

§49
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


Prenajímateľ vystaví faktúru s Dph, avšak nájomca nemá nárok na odpočet Dph.
JM1968
30.06.09,06:06
V tejto súvislosti chcem upozorniť na skutočnosť, že pri nájme osobného automobilu nemá platiteľ Dph nárok na odpočet Dph.

§49
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


Prenajímateľ vystaví faktúru s Dph, avšak nájomca nemá nárok na odpočet Dph.
Veľmi, veľmi ďakujem...a prosím, rozumiem tomu dobre, že prenajímateľ dph odviesť musí?
Anja111
30.06.09,06:12
Veľmi, veľmi ďakujem...a prosím, rozumiem tomu dobre, že prenajímateľ dph odviesť musí?
Áno, prenajímateľ DPH odvedie...
JM1968
30.06.09,06:25
Áno, prenajímateľ DPH odvedie...
Ďakujem pekne
JM1968
22.10.09,07:13
Zdravím, prosím, už viem, že satelitná navigácia nie je súčasťou príslušenstva os.auta, ale keď si firma toto auto prenajíma, platia tie isté podmienky na uplatnenie nákladov a dph, ako pri neprenajatom aute? V zmluve o nájme je uvedené, že nájomca sa zaväzuje hradiť náklady spojené s obvyklým udržovaním a spojené s pravádzkou mot.vozidla. Ďakujem