majlo
12.07.04,17:25
Manzelka si kupila auto na spotrebny ucelovy uver (objekt zalozeny pre banku u notara). Na vsetkych papieroch figuruje ona a nie je pravdepodobne mozne ho previest na mna.. Splatenych bolo 300.000 a 300.000 je uver. Toto sa uskutocnilo uz ked sme boli manzelia, tento rok vo februari 2004. Ja si teraz zakladam SROcku a neviem akym sposobom mozem dostat toto nase auto do nakladov, a ak mozem, kolko mozem ktory rok odpisovat.
Dakujem. Prijemny den vsetkym.
Aňa
13.07.04,16:29
Ja by som to riešila kúpno-predajnou zmluvou so všetkými náležitosťami.
majlo
16.07.04,13:14
To by prave mohol byt problem, pretoze auto ja zapisane na notarskom urade pre banku do konca splatenia uveru (4 roky). Alebo nie?
Aňa
16.07.04,13:27
Tak potom sa asi nebude dať predať, keď banka má na neho záložné právo. Ak dobre rozumiem.
ekin
19.07.04,15:37
majlo - preco je potrebne dat do firmy auto? kvoli nakladom? ved manzelka môze byt zamestnanec v tvojej firme a ty jej budes preplacat cestovne nahrady - a moze ta to vyjst lepsie, ako mat auto v majetku. Jedine že potrebujes už na aute pár vecí opravit - cize mat zvýšené výdaje. Inak, tie cestovne nahrady ti prinesu občas viac, nez odpisy, opravy...a iné náklady...Pouvazuj nad dôvodmi - alebo počkaj, kym bude auto volne a mozes ho ako s.r.o. od manzelky odkupit :-)
andrea
19.07.04,15:52
Teraz by ma zaujímalo to odkúpenie. Manžel má svoju firmu a ja svoju. Obidvaja sme platci DPH. Zaujíma ma ako postupovať ak chcem manželovi predať svoje auto (splatený lízing). Jedna sa mi hlavne o DPH. Manžel si ho kúpi na svoju firmu. A ešte mám takú úvahu či by som ho nepredala synovi, ktorý je zamestnaný vo firme. Je to popletené, ale zaujíma ma hlavne čo je najvýhodnejšie.. Predať manželovi na firmu, alebo synovi ako súkromnej osobe. A ako je to s DPH? Ďakujem.
vladan
20.07.04,05:00
ak je to osobné auto tak tam si si DPH neuplatňovala, takže ani pri predaji neuplatňuješ.
majlo
26.07.04,09:07
ekin - a aby to nebolo take jednoduche, tak banka ma v zmluve ze sa nemoze ani poziciavat tretej strane, co moja sro asi je
VieraM
26.07.04,09:35
ekin - a aby to nebolo take jednoduche, tak banka ma v zmluve ze sa nemoze ani poziciavat tretej strane, co moja sro asi je
Veď prave keď bude manželka vo vašej sro zamestnana, ako zamestnanec vam
auto nepoziciava ale ho vyuziva na svoje sluzobne jazdy, ktore jej preplacate
v zmysle zakona.
ekin
26.07.04,12:29
majlo, je to presne tak, ako pise VieraM...zamestnanec nepožičiava, ale pouziva vozidlo v prospech SRO, co nemoze nikto zakazat, ani limitovat. Takze v nakladoch SRO by to bolo a este by ste mali za jeden km viac, nez keby auto bolo v podnikani. Nehovoriac o tom, ze nie je potrebna ziadna evidencia jázd, iba cestovny prikaz s uved.km..atd. Nezda sa ti to jednoduchsie? A co bude buduci rok? S tym by som sa teraz netrapila...lebo netusim, ake zmeny nám zákonodarcovia pripravia. :-))
Janca
27.07.04,05:46
Staci, ak ta manzelka bude zamestnana iba na dohodu, alebo na skrateny prac. uvazok ? Lebo ak by mala byt ako "klasicka zamestnankyna", ked zaplati za nu odvody, moc mu "cisteho" nezostane, nie ?
vladan
27.07.04,06:08
stačí aj dohoda o vykonaní práce alebo skrátený pracovný úväzok, len v tej dohode musíte uviesť, že bude používať svoje auto (upozorňujem, že DoVP je na jednorázovú prácu). Skrátený pracovný úväzok = normálny pracovný pomer, čiže je to zamestnankyňa ako každá iná, má rovnaké pracovné podmienky, nároky. Len pracuje na menej ako 20 hodín týždenne a z toho jej vyplýva aj menšia minimálna mzda, menšie odvody. Ale ostatné je rovnaké ako u ostatných zamestnancov. No okrem nároku na stravovanie. Pekný deň.
majlo
24.08.04,12:09
A nie je to tak ze ked sme manzelia, tak je to auto aj moje, a ked sa zamestnam vo firme a pouzivam ho, tak by to bolo to iste ako keby som zamestnal manzelku, ... problem je aj ten ze manzelka pracuje na trvaly pomer, a mozno pojde za chvilu namatersku a zase by som asi tym nic nevyriesil, ..:-)
Kessa
24.08.04,12:31
Majlo mas pravdu, nezabudajme, ze auto bolo nadobudnute za trvania manzelstva, to znamena, ze tam zaroven vzniklo bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov aj ked je na zmluve uvedena iba manzelka.
Kessa
24.08.04,12:32
Pozor este na prevody - zmluvy medzi manzelmi, zakon pripusta formu darovania medzi manzelmi, nie vsak kupu resp. predaj!
Richard
24.08.04,16:48
tému som dal do dane z príjmov