mareko
01.04.09,11:10
:( Poprosím o opravenie ak si to zle vysvetľujem: máme záujem o malý pozemok v záhradkárskej osade, pozemok križuje VN (podľa energetikov patrí ŽSR a je to 22 kV). Stĺpy sa na pozemku nenachádzajú. Na pozemku by sme chceli postaviť prízemnú, malú záhradnú chatku. Platí pre tento prípad povinnosť vlastníka a ochranné pásmo vyznačené červenou? Ak sa mýlim, tak ma prosím uveďte do reality. :confused: Je to veľmi súrne. Ďakujem :)

Ochranné pásmo nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča a táto vzdialenosť je:
a) 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče bez izolácie; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
b) 4 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče so základnou izoláciou; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
c) 1 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre závesné káblové vedenie,
d) 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
e) 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
f) 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
g) 35 m nad 400 kV,
h) ochranné pásmo závesného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy."
mareko
01.04.09,14:44
Nikto mi neodpovie :-( ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.04.09,18:28
:( Poprosím o opravenie ak si to zle vysvetľujem: máme záujem o malý pozemok v záhradkárskej osade, pozemok križuje VN (podľa energetikov patrí ŽSR a je to 22 kV). Stĺpy sa na pozemku nenachádzajú. Na pozemku by sme chceli postaviť prízemnú, malú záhradnú chatku. Platí pre tento prípad povinnosť vlastníka a ochranné pásmo vyznačené červenou? Ak sa mýlim, tak ma prosím uveďte do reality. :confused: Je to veľmi súrne. Ďakujem :)

Ochranné pásmo nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča a táto vzdialenosť je:
a) 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče bez izolácie; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
b) 4 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče so základnou izoláciou; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
c) 1 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre závesné káblové vedenie,
d) 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
e) 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
f) 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
g) 35 m nad 400 kV,
h) ochranné pásmo závesného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy."



Nechápem, ako to môže byť vedenie ŽSR. Podľa mňa je to zlá informácia.

Tu nie je čo radiť. Ak to je kábel kohokoľvek, tak vždy existuje možnosť výnimky, najmä ak by sa jednalo o stavbu takého charakteru, ako je chata, t.j. nie na trvalé bývanie.
Existuje možnosť úpravy strešnej konštrukcie, na ktorú sa umiestňujú tzv nárazníky. Slúžia na to, keď padne vedenie, aby nepadlo priamo na stavbu a pod.

Podľa mňa treba jednoznačne zistiť koho je to vedenie. Ak je to rozvodných závodov, tak treba ísť cestou ako som uviedol (stavebne upraviť objekt) a požiadať o výnimku. Viem o stavbách, dokonca aj RD kde to šlo.
Ak to bude naozaj ŽSR, tak príslušný by bol dráhový úrad (pozri zákon č. 164/1996 Z.z. o dráhach).


Viac neviem poradiť.

CIMOM
mareko
01.04.09,18:39
CIMOM ďakujem pekne za odpoveď. To, že je to vedenie ŽSR mi povedal majster z energetiky, ktorý má ten rajón na starosti. Je to v úseku, kde to naozaj môže byť železníc. Ja som chcela predovšetkým vedieť, či to ochranné pásmo je 1 m (za predpokladu, že tie údaje o 22 kV sú správne). Tie "nárazníky" budú asi dosť drahá záležitosť.
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.04.09,18:59
CIMOM ďakujem pekne za odpoveď. To, že je to vedenie ŽSR mi povedal majster z energetiky, ktorý má ten rajón na starosti. Je to v úseku, kde to naozaj môže byť železníc. Ja som chcela predovšetkým vedieť, či to ochranné pásmo je 1 m (za predpokladu, že tie údaje o 22 kV sú správne). Tie "nárazníky" budú asi dosť drahá záležitosť.

Skúsim sa ešte pozrieť na tie vedenia v prípade ŽSR. Mimochodom chýba informácia o tom, aké vedenie to je, izolované a pod.

Tie nárazníky nie je žiadna výnimočne drahá vec. Je to konštrukcia, ktorá presahuje nad strechu (niečo ako anténa) a je uzemnená. Možno nebude ani treba, takže "nehádzať flintu do žita".


CIMOM
anonym222
01.04.09,19:30
Mareko, nepoteším ťa: V ochrannom pásme el. vedenia je zakázaná akákoľvek stavebná činnosť. Pozri si zákon o energetike §36, ods.4:
V ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané:
a) zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky,
b) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m,
c) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3m vo vzdialenosti do 2mod krajného vodiča vzdušného vedenia s jednoduchou izoláciou,
d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.

Aj keď zákon umožňuje výnimky, môžem ti potvrdiť, že sa asi vôbec nedávajú.
Ten 1m platí iba u kábelového vedenia. Ináč je to až tých 10m. Ty tam máš kábelové vedenie? To vyzerá ako jeden stočený zväzok troch čierných káblov a pripevňuje sa na konzolu. Hole vodiče sú umiestňované na 3 asi 20cm izolátory.
To že to patrí ŽSR, je celkom bežné, takže sa nečudujte. Železnice prevádzkujú takéto siete a dokonca prevádzkujú aj elektrické stanice 110kV/22kV.
mareko
01.04.09,19:59
Myslím, že keď nestačia slová, treba si pomôcť graficky (to som mala urobiť hneď na začiatku). Pridávam zopár fotografií. Pri 1. fotke sa jedná o stožiar vľavo vzadu na fotke, pri 2. a 4. fotke je to ten ľavý stožiar. Tá zelená búdka na náradie je tam teraz a chceli by sme tam postaviť záhradný domček. Pripojenie na elektrinu by malo byť zo stĺpa na konci pozemku (foto 1.). Poprosím, majte so mnou ešte chvíľku strpenia, až kým mi niekto nepovie, že sa mám na to vykašľať a hľadať iné miesto :cool: . Ďakujem.
anonym222
02.04.09,18:38
Tie fotky nie sú najlepšie, stožiare sú veľmi ďaleko, ale vyzerá to najskôr na VN vedenie na kovových stožiaroch (22kV). Veľa VN liniek sa totiž vedie na betónových stožiaroch. Na podobných stožiaroch sa môže viesť aj 110kV vedenie. Rozhodujúca je veľkosť izolátorov. Ak to však patrí železniciam, tipoval by som skôr 22kV. V ČR sa používa aj 35kV, nie som si istý či sa používa 35kV niekde na Slovensku, ale v našom regióne určite nie. V podstate to je jedno. Ochranné pásmo je buď 10m od krajného vodiča pri 22kV vedení, alebo 15m pri 110kV vedení. S jedným metrom nerátaj. Informuj sa u železníc o prípadnej výnimke, možno sa to u nich dá, ale šanca asi nie je veľká.
mareko
02.04.09,19:22
Tie fotky nie sú najlepšie, stožiare sú veľmi ďaleko, ale vyzerá to najskôr na VN vedenie na kovových stožiaroch (22kV). Veľa VN liniek sa totiž vedie na betónových stožiaroch. Na podobných stožiaroch sa môže viesť aj 110kV vedenie. Rozhodujúca je veľkosť izolátorov. Ak to však patrí železniciam, tipoval by som skôr 22kV. V ČR sa používa aj 35kV, nie som si istý či sa používa 35kV niekde na Slovensku, ale v našom regióne určite nie. V podstate to je jedno. Ochranné pásmo je buď 10m od krajného vodiča pri 22kV vedení, alebo 15m pri 110kV vedení. S jedným metrom nerátaj. Informuj sa u železníc o prípadnej výnimke, možno sa to u nich dá, ale šanca asi nie je veľká.
:mad: Áno, je to vedenie na kovových storžiaroch a tých 22 kV (energetik to pozeral v mape, takže by to malo byť tak). Železnice skutočne tie výnimky dávajú minimálne, všetko musí ísť do BA a je to na dlhé lakte. Z toho celého mi vyplýva iba jedno, hľadať iný pozeok. Škoda, no čo už. Lepšie sa vrátiť z kratšej cesty. Ďakujem veľmi, veľmi pekne za pomoc a vysvetlenie. ;)
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.04.09,04:49
Myslím, že keď nestačia slová, treba si pomôcť graficky (to som mala urobiť hneď na začiatku). Pridávam zopár fotografií. Pri 1. fotke sa jedná o stožiar vľavo vzadu na fotke, pri 2. a 4. fotke je to ten ľavý stožiar. Tá zelená búdka na náradie je tam teraz a chceli by sme tam postaviť záhradný domček. Pripojenie na elektrinu by malo byť zo stĺpa na konci pozemku (foto 1.). Poprosím, majte so mnou ešte chvíľku strpenia, až kým mi niekto nepovie, že sa mám na to vykašľať a hľadať iné miesto :cool: . Ďakujem.


Po tých fotkách ti doporučujem jedno a podľa mňa najjednoduchšie a najrýchlejšie :


1. Choď na stavebný úrad, resp. na obec a nahliadni do územného plánu. Určite je aj na internete.
2. Zisti funkčné využitie pozemku (môže byť napr. záhradkárska oblasť).
3. Pozri sa do regulatív (textová časť územného plánu) a tam je určite pre dané územie uvedené, nielen funkčné využitie, ale aj doporučené stavby (prípustné a výnimočné prípustné) a stavby neprípustné.
4. Územný plán musí rešpektovať pripomienky vlastníka tých vedení nad pozemkami, t.j. už je to v ňom zapracované. Pripomienky si uplatňovali pri prerokovaní územného plánu.

Keď absolvuješ (zistíš) uvedené, máš odpoveď na tvoju otázku, čo a či vôbec sa dá stavať na tých pozemkoch.


CIMOM
wegamizi
03.04.09,09:49
Ak si presvedcena, ze vedenie patri zelezniciam, tak tam by som bola velmi opatrna. Ja som si vybavovala povolenia a vyjadrenia k uzemnemu rozhodnutiu a tiez som musela oslovit ZSR. Davali mi az 9 vyjadreni z roznych uradov patriacich ZSR. Ludovo povedane " je to stat v state ". Najprv si naozaj zisti u vas na stavebnom urade, co budes potrebovat. Ja byvam v Malackach a potrebovala som vyjadrenie napr. ZSR v Hlohovci, v Bratislave, aj v Trnave (okrem inych). Je to velmi zlozita hierarchia. Maju aj svoj specialny kataster v Bratislave, tam treba zacat so ziskavanim povoleni a vyjadreni.
mareko
03.04.09,14:51
Ak si presvedcena, ze vedenie patri zelezniciam, tak tam by som bola velmi opatrna. Ja som si vybavovala povolenia a vyjadrenia k uzemnemu rozhodnutiu a tiez som musela oslovit ZSR. Davali mi az 9 vyjadreni z roznych uradov patriacich ZSR. Ludovo povedane " je to stat v state ". Najprv si naozaj zisti u vas na stavebnom urade, co budes potrebovat. Ja byvam v Malackach a potrebovala som vyjadrenie napr. ZSR v Hlohovci, v Bratislave, aj v Trnave (okrem inych). Je to velmi zlozita hierarchia. Maju aj svoj specialny kataster v Bratislave, tam treba zacat so ziskavanim povoleni a vyjadreni.

No veď práve toho sa obávam, že či by som to vôbec za jeden život stihla vybaviť. Skúsim v pondelok postupovať podľa rád CIMOMa a uvidím...