vvega
01.04.09,12:19
Dobrý deň, som SZČO a mám svoju predajňu. Nakoľko mám aj malé deti, občas musím s nimi odbehnúť k lekárovi a podobne. Čiže sa niekedy stane, že nie som v predajni. Mám kamarátku, ktorá je tiež SZČO - a tá ma občas zaskočí - počas mojej neprítomnosti. Robí to pre mňa zadarmo. Je potrebné, aby sme mali medzi sebou nejaký pracovno-právny vzťah? Nejakú dohodu o vykonaní práce? Alebo proste niečo? Myslím tým kvôli prípadnej kontrole. Ďakujem za Vašu pomoc.
VV
VERONIKA6
01.04.09,10:27
Dobrý deň, som SZČO a mám svoju predajňu. Nakoľko mám aj malé deti, občas musím s nimi odbehnúť k lekárovi a podobne. Čiže sa niekedy stane, že nie som v predajni. Mám kamarátku, ktorá je tiež SZČO - a tá ma občas zaskočí - počas mojej neprítomnosti. Robí to pre mňa zadarmo. Je potrebné, aby sme mali medzi sebou nejaký pracovno-právny vzťah? Nejakú dohodu o vykonaní práce? Alebo proste niečo? Myslím tým kvôli prípadnej kontrole. Ďakujem za Vašu pomoc.
VV
Na Tvojom mieste by som určite s ňou uzatvorila nejakú dohodu a nahlásila na sociálku, lebo v opačnom prípade je to čierne zamestnávanie.
vvega
01.04.09,11:40
Ale akú? Ako definovať - zastupovanie počas neprítomnosti? A ako dať plat, keď nijaký nie je? Ved ona si platí sama odvody, tak neviem, koho tu vlastne načierno zamestnávam...
VladoaKatka
01.04.09,11:48
Môžete si uzatvoriť aj zmluvu medzi sebou. Skús prečítať nasledovné témy, resp. zadať do vyhľadávača : "zmluva medzi živnostníkmi"
Veľa sa tu už o tom popísalo:

http://www.porada.sk/t35547-zmluvy-so-zivnostnikmi.html
http://www.porada.sk/t89619-zmluva-medzi-zivnostnikmi.html
vvega
01.04.09,12:00
Môžete si uzatvoriť aj zmluvu medzi sebou. Skús prečítať nasledovné témy, resp. zadať do vyhľadávača : "zmluva medzi živnostníkmi"
Veľa sa tu už o tom popísalo:



Nič podobné, čo potrebujem, som tam nenašla. Akú dohodu si môžeme spísať medzi sebou? Je potrebné to potom aj niekam hlásiť?
veronikasad
01.04.09,15:47
Ale akú? Ako definovať - zastupovanie počas neprítomnosti? A ako dať plat, keď nijaký nie je? Ved ona si platí sama odvody, tak neviem, koho tu vlastne načierno zamestnávam...
Pri práci v obchode, s tvojou pokladňou zmluva o spolupráci nie je vhodná. Uzatvor s ňou dohodu o pracovnej činnosti - bude to opakovaná činnosť. Rozsah práce môže byť max. 10 hod. týždenne. Treba ju prihlásiť do soc.poisťovne na reg.liste FO a zamestnávateľa na reg. liste zamestnávatela. Mesačne sa posielajú do SP výkazy, zamestnávatel platí 0,8 % úrazové poistenie a 0,25 % garančné poistenie. Výšku odmeny si určiš sama, nie je limitovaná min. mzdou.
Ak v niektorom mesiaci nebude mať odpracované žiadne hodiny, pri dohode o prac.činnosti ju nemusíš odhlasovať, pošleš nulový výkaz.
Nezabudni na registráciu zamestnávateľa na daň zo závislej činnosti na daňový úrad a do konca ďalšieho mesiaca po skončení kal. štvrťroka poslať Prehľad o zrazených preddavkoch. Do konca marca nasl. roka treba poslať Hlásenie ...
vvega
01.04.09,19:01
Tak toto bola vyčerpávajúca odpoveď. Avšak - prečo nestačí zmluva o spolupráci? Potrebujem niečo čo najjednoduchšie. Čo sa týka dôvery, peňazí a podobne - tak tam nie je problém, je mi ako moja sestra. Dá sa to jednoduchšie?
veronikasad
01.04.09,21:02
Tak toto bola vyčerpávajúca odpoveď. Avšak - prečo nestačí zmluva o spolupráci? Potrebujem niečo čo najjednoduchšie. Čo sa týka dôvery, peňazí a podobne - tak tam nie je problém, je mi ako moja sestra. Dá sa to jednoduchšie?
Tu nejde o dôveru, ale o prácu a evidenciu tržieb s jednou pokladňou, s ktorou nemôžu robiť na živnosť dve rôzne SZČO. Alebo ju chceš "zamestnať" na živnosť ako predavačku ? To ti pri kontrole z Inšpekcie práce neprejde - je to závislá práca. Ak by to bola tvoja sestra, bolo by to úplne ináč, ale nie preto, že je živnostníčka, ale rodinný príslušník - bez nároku na odmenu a v tomto prípade neide o nelegálnu prácu.
vvega
02.04.09,10:36
Nehnevajte sa za moje otázky, som však nováčik v týchto veciach. Takže dohoda o pracovnej činnosti, resp. dohoda o vykonaní práce. Skúste mi poradiť v tom. Lebo - ona je tam niekedy štyri hodiny, ale niekedy aj celý mesiac nič. Čo bude najvýhodnejšie, resp. najlacnejšie, resp. najjednoduchšie? Srdečná vďaka...
rozeta
02.04.09,11:01
ja myslím, že stačí keď ti urobí fa za služby /záleží čo má na ŽL/
vvega
02.04.09,11:23
v žl má všetko , čo treba - ale - príde kontrola - nejaký papier musí byť, nie? že z akého dôvodu tam vlastne je...
veronikasad
02.04.09,15:25
ja myslím, že stačí keď ti urobí fa za služby /záleží čo má na ŽL/
akú službu môže poskytnúť predavač za pultom ? Jasná závislá práca = dohoda o pracovnej činnosti a s tým súvisiace povinnosti zamestnávatela.