raya1
01.04.09,12:55
.
azla
01.04.09,11:16
Ako správne opraviť doklad - PPD, z BÚ bol výber 4 064 Sk, platba za tovar 4 064 Sk, ale do pokladne bol príjem len 4 060 Sk.
Týka sa to r. 2008, doklady sú odovzdané. ( ako zákon schválnosti)
Ďakujem !

Ak bol vyber z banky 4 064,- ..... účtované 261/221
Príjem do pokladnicae 4 064,- ......účtované 211/261

Už na konci roku Ti museli ostať visieť 4 koruny na účte 261 (asi sa to prehliadlo).

Je to podľa mňa však zanedbateľná suma.
Opraviš chybu v r. 2009. Odučtuj tie 4 koruny z 261 do nákladov, čím dostaneš do poriadku aj účet 261.
skuba
23.04.09,06:28
Ahojte, mam otázočku, čo v prípade ak som zabudla vystaviť faktúru, a chcem ju tam doplniť, chcem dodržať číslovanie, a nechcem dať číslo faktúry napr. 09007a, mohla by som postupovať tak že, už vystavenú, vytlačenú a odoslanú faktúru č. 09007 prepíšem na č. 09008 - pripnem si ju k tej faktúre s číslom 09007 ako oprava účtovného dokladu, a tú faktúru, ktorú tam chcem vsunúť dám tiež z číslom 09007?
azla
23.04.09,06:53
V účtovníctve môžeš mať iba jednú faktúru s tým istým číslom.
Odberateľ a Dodávateľ musia mať rovnaké faktúry. - čiže rovnaké číslo, suma dátum atď.

Ak by si opravila iba tak ako uvažuješ - nastala by situácia, že Ty ako dodávateľ máš (pôvodnú 09007) teraz 09008 a Tvoj odberateľ inú 09007.
Toto nie je správne.:D

Ak to nevieš "zabezpečiť, že obidve strany budú mať tú istú faktúru, tak nič potom nevsúvaj, lebo v prípade nejakej krížovej kontroly by si mala problém.
skuba
23.04.09,07:20
a ako by som mala teda postupovať, kedže faktúra č. 09007 bola vystavená 5. 4. 2009 a tú čo som zabudla mala byť vystavená 8. 3. 2009 (stalo sa to z dôvodu toho, ze s odberatelom sme mali dohodnutú zmluvu - opakovanu sluzbu, a žila som v tom, že ked je to opakovaná právna služba tak tam faktúra nemusí byť, ale už viem že musí a chcem to opraviť) a dodržať zákony.
kkllc
23.04.09,07:28
Skús tak, že zmeníš číslo FA a zavoláš do tej firmy, že si zmenila číslo a pošleš im tú istú FA iba s novým číslom.
skuba
23.04.09,07:36
Takto to nemôžem urobit, odberatel s tým nesúhlasil, rozmýšlam či mám dať tam to písmeno a , akože 09007a
azla
23.04.09,08:22
Fa za právne služby nemôžeš vystaviť neskôr ? Aký je dátum dodania ?
skuba
23.04.09,08:23
dátum dodania bolo toho 8. 3. 2009 vtedy prišla platba na účet za právne služby za mesiac marec.
azla
23.04.09,09:10
dátum dodania bolo toho 8. 3. 2009 vtedy prišla platba na účet za právne služby za mesiac marec.

Podľa môjho názoru, aAk sú to služby za marec, dátum dodanie môže byť 31.3.2009 a faktúra môže byť vystavená do 15 dní, čiže môžeš ju vystaviť po 5.4.2009 a mala by si mať v poriadku aj dátumy aj číslovanie.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
mina311
24.04.09,15:24
Podľa môjho názoru, aAk sú to služby za marec, dátum dodanie môže byť 31.3.2009 a faktúra môže byť vystavená do 15 dní, čiže môžeš ju vystaviť po 5.4.2009 a mala by si mať v poriadku aj dátumy aj číslovanie.


Dovolím si nesúhlasiť, pretože:
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

a potom teda platí:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Takže podľa môjho názoru, ak prijali platbu na účet 8.3. , tak do 15-tich dní museli vystaviť faktúru - čiže najneskôr do 23.3.
azla
24.04.09,18:24
mina311,

Cituješ iba prvé tri vety z § 71, odst.1.
Štvrtá veta, ktorú som zvýraznila v svojom príspevku hovorí práve o tom, že stačí vystaviť faktúru k dodanej službe.

ešte raz,

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Maxinka
02.07.10,14:02
Prosím Vás o radu:
v roku 2008 sa asi nejakým nedopatrením uhradila FA cez 211 o 200 Sk navyše ale len účtovne.
V skutočnosti im bolo dané o tých 200 Sk menej. No a teraz mi poslali Upomienku o zaplatenie tých 200 Sk. Ako ako to mám teraz zaúčtovať, ked vlastne mne sedí tá 321???:confused:
promont maja
06.07.10,08:27
Prosím Vás o radu:
v roku 2008 sa asi nejakým nedopatrením uhradila FA cez 211 o 200 Sk navyše ale len účtovne.
V skutočnosti im bolo dané o tých 200 Sk menej. No a teraz mi poslali Upomienku o zaplatenie tých 200 Sk. Ako ako to mám teraz zaúčtovať, ked vlastne mne sedí tá 321???:confused:
... nerozumiem ... ako len účtovne ... máš od nich doklad o úhrade? ... na akú sumu? ... napíš presne, ako to je ...

Ak je to tak, že máš chybne zúčtovanú úhradu t. j. napr. príjmový pokladničný doklad zo strany vášho dodávateľa je na inú sumu a suma v tvojom výdavkovom pokladničnom doklade o o 200 väčšia = chybu by si mohla odstrániť jednoduchou opravou s príslušným vysvetlením ... ale je tu problém so skutočnosťou, ako preukážeš to, že účtovná závierka bola pravdivá, že inventarizácia majetku bola pravdivá ( pravdivé pokladničné skontro, a inventarizácia hotovosti, či zostatok na účte 321, keď si mala tento zostatok skontrolovať tzv. dokladovou inventarizáciou ...? a takto aj so vznikom prebytku hotovosti v pokladni ... ) ...?
Maxinka
06.07.10,13:33
... nerozumiem ... ako len účtovne ... máš od nich doklad o úhrade? ... na akú sumu? ... napíš presne, ako to je ...
:mee:
-na PD je 300 Sk ale ked sa to nahadzovalo do PC tak tam dali sumu 500 Sk - nikto to potom vlastne nekontroloval - RP nemáme (tá 300 sa velmi podobala 500)
-teraz v roku 2010 si dodávateľ asi kontroloval doklady a zistili, že majú o tých 200 sk menej zaplatené a tak sme im ich zaplatili, následnou kontrolou sme to zistili aj my.
-no a neviem ako to teraz zaúčtovať tú platbu???:confused::mee::confused:
KEJKA
06.07.10,14:13
najlepšie by bolo opraviť aj inventúru pokladnice, alebo ju nerobíte? Tak sa mi zdá, že nie a pokladnica nie je reálna, inak by ste museli zistiť prebytok 200 Sk tobôž, ked sa prechádzalo na EURO A SKK sa vymieňali.
Čo máš na účtoch 355 a 365? Tam sa obvykle dávajú položky, ktoré idú mimo pokladnicu - žiaľ.
zaúčtuj 355 /211, doplácali ste zrejme v EUR. A urobte fyzickú inventúru pokl. hotovosti.
ak zistíš prebytok - zaúčtuješ 211/355, a je to.
Maxinka
06.07.10,14:19
najlepšie by bolo opraviť aj inventúru pokladnice, alebo ju nerobíte? Tak sa mi zdá, že nie a pokladnica nie je reálna, inak by ste museli zistiť prebytok 200 Sk tobôž, ked sa prechádzalo na EURO A SKK sa vymieňali. - veru tak nie je realna.
Čo máš na účtoch 355 a 365? Tam sa obvykle dávajú položky, ktoré idú mimo pokladnicu - žiaľ. - na 355 nemám nič a na 365 mávam pôžičky od konateľa - ked nie je dostatok € v pokladni.
zaúčtuj 355 /211, doplácali ste zrejme v EUR - ano. A urobte fyzickú inventúru pokl. hotovosti.
ak zistíš prebytok - zaúčtuješ 211/355, a je to.
Ďakujem - idem na to:o. Ja fakt neviem ako sa toto mohlo stať.
Len teraz som ten doplatok platila cez banku , tak mám zaúčtovať 355/221 ???
KEJKA
06.07.10,14:30
ked máš na 365 záväzok, tak potom radšej 365/221, hlavne ked tvrdíš, že pokladnica nie je reálna.
Ale radšej to daj do poriadku, inventarizácia hotovosti 4x do roka musí byť.
Maxinka
06.07.10,14:44
OK - dám to na 365/221 - čo potom s tou 365 aby tam poprípade nezostal tento ostatok?
- ja by som to velmi rada dala do poriadku - ako to urobiť SPRÁVNE?
KEJKA
06.07.10,14:50
odpoveď č.16 - inventúra hotovosti a zaúčtovanie rozdielu.
365 je účet spoločníka /možno súčasne aj konateľa/, on zodpovedá za prostriedky jemu zverené, resp. v tomto prípade opačne - firma dlhuje jemu. pri fiktívnej pokladnici nemôžeš robiť nič viac.
Maxinka
06.07.10,14:57
-to znamená, že ja vlastne zistím prebytok tak potom zaučtujem 211/365 ?
KEJKA
06.07.10,15:34
presne tak.