JanS
01.04.09,13:10
Dobrý deň,
chcel by som vás požiadať o radu. V roku 2006 som si založil živnosť (inžinierske, technické, konzultačné služby). Mojim jediným príjmom sú faktúry výhradne od zahraničného klienta za poskytované služby a miestom dodania služby je zahraničie (Nemecko). V minulom roku (november 2008) som nesprávne usúdil, že vzhľadom na príjem z predošlých 12 mesiacov sa musím zaregistrovať ako platca DPH. Až po zaregistrovaní som zistil, že vzhľadom na vyššie uvedený fakt som sa nemusel registrovať na platenie DPH. Lenže keď už som sa zaregistroval, nemôžem požiadať o zrušenie registrácie skôr ako o 12 mesiacov. Takže platcom DPH som už druhý kvartál. Teraz by som však potreboval svoju živnosť zrušiť. Tým pádom požiadam daňový úrad aj o zrušenie registrácie DPH.
No problémom pre mňa je otázka, čo mi bude zo zákona o DPH vyplývať, ak by som si živnosť znova založil o cca mesiac. Ak si neskôr založím novú živnosť, budem automaticky ako tá istá fyzická osoba, povinný sa okamžite zaregistrovať na platenie DPH (ako možný záväzok z predošlej živnosti, ktorú si založila tá istá fyzická osoba) napriek tomu, že môj obrat nepochádza z tuzemského trhu?


Ďakujem za každý váš príspevok.
davos
20.04.09,10:24
mam ten istý problem problem som len2 kvartál platca DPH,zrušil som živnosť k 31.3 ,podal som žiadosť na určenie posledného zdan.obdobia správcovi dane.Ten ju neprijal stým že musím byť platca DPH ďalej min.1 rok a mám podávať 0 daňoveaj keˇniesom živnostník.Teraz od 1.5 chcem znova založiť živnosť.Z doterajších nazbieraných info mi mi vychádza -na platcu DPH nemá vplyv zrušenie živnosti a DPH funguje ako by živnosť nebola prerušená. Takže aj v novej živnosti som platca DPH. Je tento výklad OK?