katika0606
01.04.09,13:29
Ahojte, neboli ste niekto náhodou teraz niekedy na ukrajine? Hádam už majú jarný tovar. A ešte neviete z Popradu ako sa bez auta dá dostať na ukrajinu? Či chodia nejaké busy alebo to robia len nejaké cestovky?
slavo11
01.04.09,11:32
v Poprade na stanici su na reklamnych tabuliach info o trhoch a odchodoch autobusov myslim že niečo ide aj z Levoče.
arizona
01.04.09,11:37
ViktorUkr
21.04.09,10:01
katika0606 mozes pokojne prist- su uz jarne kolekcie v predaji. Co sa tika granici- rady su dost dlhe. Najlepsie je prist do UKR skoro rano, a odist vecer. Ale ked prijdech avtobusom tak ta te rady ne maju zaujat- ne stois v nich.
stanco007
21.04.09,16:41
Tie veci co tam predavaju maju aj nejaku kvalitu ci len dobru cenu, taku ako je aj u nas na trhoch?
ViktorUkr
22.04.09,14:30
To zavisi od ceny: vzdy musis si pozriet co kupues. Ale to ze mozu sa najst aj dobre veci za lacnu cenu- to je fakt
Infarkt
22.04.09,14:45
V podstate su veci, ktoré kúpiš v zrovnateľnej kvalite a sú veci, ktoré kúpiš predražené...pozor, na trhu keď predavači započujú slovenčinu, tak automaticky ide cena hore...aj keď stále lacnejšie ako u nás...najlepšie si zobrať nejakého UA kamaráta ako sprievodcu ;)
Veľa záleží od toho, čo ideš fakt kupovať...napríklad v Maďarsku máš textil všeobecne ešte lacnejší...ale napríklad technické výrobky (domáce potreby, auto potreby, nábytok, dvere a pod.) sú lacnejšie na Ukrajine ako v Poľsku.

Vo vacsine prípadov kupis ten isty tovar z trhu za zrovnatelnu, alebo aj nizsiu cenu v klasickom obchode v Uzhorode.

Keď nejaké info ešte, tak sa pýtaj...osobné skúsenosti a služobne každý týždeň na UA ;)
janetten
30.04.09,14:50
Neviete náhodou či sú trhy aj teraz 1.5.,2.5.,alebo 3.5.
marlo79
15.05.09,14:35
Nebol som este na UA autom ale 21 maja sa chystam.. bude tam vlastne trh aj vo stvrtok?
Mam zopar dalsich otazok ak niekto vie budem rad ak odpovie.
1. Ked idem na pasovu kontrolu mal by som mat udajne vypisany nejaky papier .. kde ho zozeniem?
2. Dava sa nieco colnikovy za peciatku do pasu?
3. Aky je financny limit co sa moze preniest cez hranice?
4. Oplati sa tam tankovat? Pocul som ze vraj to uz kontroluju colnici.
5. Oplati sa platit eurami alebo radsej zamenit na Hrivny?
6.Do kedy je vlastne trh?
Gabhus
15.05.09,15:16
Do Užhorodu chodí autobus každý deň aj z Prešova, ide ráno, okolo 1/2 siedmej - ale to presne neviem. Viem len, že určite chodia.
Excise Duty
15.05.09,16:44
Nebol som este na UA autom ale 21 maja sa chystam.. bude tam vlastne trh aj vo stvrtok?
Mam zopar dalsich otazok ak niekto vie budem rad ak odpovie.
1. Ked idem na pasovu kontrolu mal by som mat udajne vypisany nejaky papier .. kde ho zozeniem?
2. Dava sa nieco colnikovy za peciatku do pasu?
3. Aky je financny limit co sa moze preniest cez hranice?
4. Oplati sa tam tankovat? Pocul som ze vraj to uz kontroluju colnici.
5. Oplati sa platit eurami alebo radsej zamenit na Hrivny?
6.Do kedy je vlastne trh?
3. Poriadne si treba prečítať nasledovné ustanovenie zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov:


§ 48a


Oslobodenie od dane pri dovoze tovaru v osobnej batožine cestujúcich

(1) Na účely tohto ustanovenia sa rozumie
a) cestujúcim leteckou dopravou osoba cestujúca leteckým dopravným prostriedkom okrem dopravného prostriedku súkromného rekreačného lietania,

b) súkromným rekreačným lietaním použitie lietadla jeho vlastníkom alebo inou osobou na základe nájomného vzťahu alebo iného vzťahu na iné ako obchodné účely alebo na iné účely ako je preprava cestujúcich alebo tovaru alebo poskytovanie služieb za protihodnotu alebo pre potreby orgánov verejnej moci,

c) osobnou batožinou batožina, ktorú môže cestujúci pri ukončení svojej cesty predložiť colnému orgánu, a tiež batožina, ktorú môže cestujúci predložiť tomuto colnému orgánu neskôr, za predpokladu, že táto batožina bola na začiatku jeho cesty zaregistrovaná ako príručná batožina spoločnosťou, ktorá je zodpovedná za jeho prepravu; pohonné látky iné ako v odseku 12 sa za osobnú batožinu nepovažujú,

d) neobchodným dovozom dovoz tovaru, ak
1. je tovar určený na osobnú spotrebu cestujúceho alebo osobnú spotrebu jeho domácnosti, 24a) alebo je určený ako dar,
2. povaha a množstvo tovaru nevzbudzuje podozrenie, že tovar sa dováža na obchodné účely a
3. dovoz sa uskutočňuje príležitostne,

e) cigarkou cigara s jednotkovou hmotnosťou najviac 3 gramy.

(2) Oslobodený od dane je neobchodný dovoz tovaru v osobnej batožine cestujúceho z územia tretích štátov.

(3) Oslobodenie od dane podľa odseku 2 sa okrem tovaru uvedeného v odsekoch 6 až 12 uplatní na dovoz tovaru, ak jeho hodnota celkom nepresahuje

a) 300 eur na osobu inú ako uvedenú v písmenách b) a c),

b) 430 eur na osobu, ak cestuje leteckou dopravou,

c) 150 eur na osobu mladšiu ako 15 rokov bez ohľadu na dopravný prostriedok.

(4) Na účely uplatňovania peňažných limitov podľa odseku 3 sa hodnota jednotlivého tovaru nemôže rozdeliť.

(5) Na účely uplatňovania oslobodenia od dane podľa odseku 3 sa neprihliada na hodnotu osobnej batožiny cestujúceho, ktorá sa dováža dočasne alebo sa dováža spätne po jej dočasnom vývoze, a hodnotu liekov nevyhnutných na osobnú potrebu cestujúceho.

(6) Oslobodenie od dane podľa odseku 2 sa pri dovoze tabakových výrobkov uplatní na jedného cestujúceho najviac na množstvo
a) 200 kusov cigariet na osobu, ak cestuje leteckou dopravou, a 40 kusov cigariet na osobu, ak cestuje inak ako leteckou dopravou,

b) 100 kusov cigariek na osobu, ak cestuje leteckou dopravou, a 20 kusov cigariek na osobu, ak cestuje inak ako leteckou dopravou,

c) 50 kusov cigár na osobu, ak cestuje leteckou dopravou, a 10 kusov cigár na osobu, ak cestuje inak ako leteckou dopravou,

d) 250 gramov tabaku na fajčenie na osobu, ak cestuje leteckou dopravou, a 50 gramov tabaku na fajčenie na osobu, ak cestuje inak ako leteckou dopravou.

(7) Každé množstvo ustanovené v odseku 6 písm. a) až d) predstavuje 100% celkového povoleného množstva pre oslobodenie od dane na tabakové výrobky. Oslobodenie od dane na tabakové výrobky sa môže uplatniť na akúkoľvek kombináciu tabakových výrobkov uvedených v odseku 6 písm. a) až d), ak súhrnný percentuálny podiel jednotlivých povolených množstiev nepresahuje 100% celkového povoleného množstva.

(8) Oslobodenie od dane podľa odseku 2 sa pri dovoze alkoholu a alkoholických nápojov iných ako tiché víno a pivo uplatní na jedného cestujúceho najviac na množstvo
a) jeden liter alkoholu a alkoholického nápoja s obsahom alkoholu viac ako 22% objemu alebo nedenaturovaného etylalkoholu s obsahom alkoholu 80% objemu a viac,

b) dva litre alkoholu a alkoholického nápoja s obsahom alkoholu 22% a menej.

(9) Každé množstvo ustanovené v odseku 8 písm. a) a b) predstavuje 100% celkového povoleného množstva pre oslobodenie od dane na alkohol a alkoholické nápoje. Oslobodenie od dane na alkohol a alkoholické nápoje sa môže uplatniť na akúkoľvek kombináciu alkoholu a alkoholických nápojov uvedených v odseku 8, ak súhrnný percentuálny podiel jednotlivých povolených množstiev nepresahuje 100% celkového povoleného množstva.

(10) Oslobodenie od dane podľa odseku 2 sa uplatní na dovoz tichého vína najviac v množstve 4 litrov a na dovoz piva najviac v množstve 16 litrov.

(11) Oslobodenie od dane podľa odsekov 6 až 10 sa neuplatní, ak cestujúcim je osoba mladšia ako 17 rokov.

(12) Oslobodenie od dane podľa odseku 2 sa uplatní na dovoz pohonných látok, ktoré sa nachádzajú v bežnej nádrži motorového dopravného prostriedku, a pohonných látok v prenosnej nádrži, ktorých objem nepresahuje desať litrov.

4. No a čo, keď to kontrolujú colníci, plnú nádrž a 10 litrov v bandaske máš oslobodené od cla, spotrebnej dane a od DPH.
marlo79
16.05.09,13:20
Dakujem za odpoved ... uz len zistit ci je trh aj vo stvrtok
Infarkt
18.05.09,03:55
Nebol som este na UA autom ale 21 maja sa chystam.. bude tam vlastne trh aj vo stvrtok?
Mam zopar dalsich otazok ak niekto vie budem rad ak odpovie.
1. Ked idem na pasovu kontrolu mal by som mat udajne vypisany nejaky papier .. kde ho zozeniem?
2. Dava sa nieco colnikovy za peciatku do pasu?
3. Aky je financny limit co sa moze preniest cez hranice?
4. Oplati sa tam tankovat? Pocul som ze vraj to uz kontroluju colnici.
5. Oplati sa platit eurami alebo radsej zamenit na Hrivny?
6.Do kedy je vlastne trh?

1. Na pasovú kontrolu pri vstupe na UA vypisuješ a predkladáš ukrajinským pasovákom tzv.IMIGRAČNÚ KARTU - je to vo formate A5, kde si po potvrdení ukrajinský pasovák nechá jednu časť a tú druhú zas predkladáš pri návrate späť ukrajinským pasovákom, takže NESTRATIŤ ! ;) Toto dostaneš od vojačika pri vstupe na UA, prípadne mám ich aj ja :-)

2. Určite odporúčam colníkovi dať do pasu minimálne 5-hrivňovku---môže sa stať, že aj vojačik, alebo pasovák bude chcieť niečo, takže si priprav tiež minimálne 5-hrivňovku, pasovákovi možno aj 10-hrivňovku---v prípade že nedáš, budú špekulovať a vymýšlať na teba finty, len aby si im čosi dal... ;) Výhovorky typu, že nemáš, lebo len ideš na trh a máš len Eurá, zvyčajne neobstoja :)

3. Odpovedané...

4. Určite sa oplatí tankovať-máš to cca za polovičné ceny ako u nás ;) Colníci nekontrolujú tankovanie-len momentálne evidujú stav tachometra a množstvo paliva na oboch smeroch, teda aj na UA, aj z UA. Kvalita benzínu napríklad z čerpačiek WOK je zrovnateľná so SHELL u nás...mám kámošku, čo mi robila analýzu v labáku ;)

5. Je to na tebe, ja osobne jednoznačne odporúčam zmeniť na Hrivny, lebo Ukrajinci sú veľmi šikovní obchodníci a používajú pri prepočtoch cien odlišné kurzy ;) Ale omnoho dôležitejšie je, že akonáhle začuje na trhu Ukrajinec slovenčinu, tak je iná cena (vyššia) ako pre Ukrajinca, lebo vie, že aj tak sa mu to oplatí a Slovák to má stále o kus lacnejšie...odporúčam nejakého sprievodcu hovoriaceho po ukrajinsky ;)

6. Trh, ak myslíš ten najväčší v Užgorode-KRASNODONCIJ je každý deň minimálne do 14:00 hod nášho času (UA čas 15:00), okrem pondelka !!! Vtedy je trh uzavretý...takže vo štvrtok určite funguje.

PS - Odporúčam ti prechádzať hranicu na UA čo najskôr ráno, tak aby si stihol do 7:00 hod to mať za sebou...návrat z trhov ti odporúčam najneskôr tak do cca 13:00 hod...poobede a večer už zvyčajne vznikajú rady, niekedy aj 6-8 hodinové...ALE POZOR, NIE JE TO VŽDY PRAVIDLO, TAKŽE NERUČÍM ;)
marlo79
18.05.09,14:06
Este mam dalsie otazky .. kde je najlepsie menit eura?
Da sa verit aj vekslakom?
A cca aky kuz je teraz za 1€?
Podla banky 10,49UAH ale to asi nedostanem ci hej? :)
Cerpacka WOK je niekde cestou od hranic k trhu alebo treba ist niekam do mesta?
MartinkoK
02.06.09,08:59
ja som bola 8.5., kurz bol 10,55 čo vychádzala na staré SK 2,85. Čerpačka je hneď pri trhu po ceste na parkovisko. S nákupom sme boli veľmi spokojní, kupovali sme len značkové oblečenie.
alaya1
02.06.09,09:07
ja som bola 8.5., kurz bol 10,55 čo vychádzala na staré SK 2,85. Čerpačka je hneď pri trhu po ceste na parkovisko. S nákupom sme boli veľmi spokojní, kupovali sme len značkové oblečenie.
Myslis si, ze to "znackove" oblecenie je naozaj original?
MartinkoK
02.06.09,09:36
Samozrejme ako ktoré, ale napr. pre syna som kúpila šuštak.súpravu - puma, naozaj veľmi peknú za 300,- Sk, za tú cenu by som kúpila aj tu niekde u číňana a určitie nie takú peknä, tenisky - NIKE som mu kúpila za 340,- Sk, na jeseň som mu kúpila u nás zn.SANDIC za 350,- SK a už má na podrážkach diery ako svet. Podobne je to aj s oblečením pre dospelých. Kúpiš to asi za také ceny ako u nás v čínskych obchodoch. A vyzerá to fakt lepšie, a zatial sa nám na ničom nerobia ani žmolky.
buchač
02.06.09,09:38
Myslis si, ze to "znackove" oblecenie je naozaj original?

No što Ty dumaješ ...?

Vsjo ravno , ili Puma , Adidas , Lacoste ....vsegda to vypustkajet Tajvan ili China ....;)

K ostatnému sa nevyjadrujem :

z Popradu na hranice Vyšne Nemecké cca 190 km
čas jazdy 3 hodiny
budíček o 02:00 hod
šóry
úplatky
nervy
spievodca ...?
čo chceš kúpiť ?
.........

koľko chceš minúť , respektíve
si daj potom otázku , koľko ušetríš .....
alaya1
02.06.09,11:36
No original puma a nike po 350sk, to je ale sila, ved to nie je mozne. Iste pri tovare z Turecka, kde je mozne vyrobit hocico. Ja mam kabelku gucci, LV, vonavku chanell 5, no kupila som to na Korfu, vsetko ma to stalo cca 1200sk. Nekupis to, taka cena. No je mi jasne, ze to nie je original, ved taka kabelka stoji najmenej 30 000sk.Ale aj napodobenina sa da vyuzit.-
katarinkamt
24.08.09,04:43
Dobre ranko, prosim, poradi mi niekto, co sa na UA oplati nakupit, teda okrem textilu a benzinu... Dakujem.
slavo11
24.08.09,05:20
utrčite si cestou späť pribl 2 pollitrove flaše dobrej vodky resp dobreho konaku, vodka stoji stoji cca 50 Sk, ja zvyknem kupovat medoff, je naozaj perfektna a taktiež nejake cukrovinky
Evaman
02.10.09,11:18
No ja len pridám ešte moju skúsenosť,my sme na ukrajine kúpili napr.krááááááásne zrkadlo do kúpeľne kreatívne moderné po bokoch ma ornamenty z dymového skla,má poličku a po bokoch dne lampičky.rozmer 95x65 cm. a vyšlo nás na 26€,pričom úplne podobné by u poliaka v MM stálo okolo 120 €.oplatí sa kúpiť aj rôzne pekné doplnky do domácnosti.ešte tam zvyknú kupovať pampersy pre deti,kt.sú asi o polovicu lacnejšie,tiež detské výbavičky do postielok,perinky paplóniky a samozrejme aj samotné postielky,napr. taká postielka stojí okolo 53 - 66€ podľa druhu a či s alebo bez matraca.potom aj kočiare.no a ešte pribl.každý druhý slovák tam kupuje "decodéry" na satelit,kt. podľa druhu stoja od 27 - 40 €..A ešte som zabudla tak napr. pracie prášky 9kg. Persil,Ariel stojí okolo 16€,neviem presne.
betka631
02.10.09,11:40
No ja len pridám ešte moju skúsenosť,my sme na ukrajine kúpili napr.krááááááásne zrkadlo do kúpeľne kreatívne moderné po bokoch ma ornamenty z dymového skla,má poličku a po bokoch dne lampičky.rozmer 95x65 cm. a vyšlo nás na 26€,pričom úplne podobné by u poliaka v MM stálo okolo 120 €.oplatí sa kúpiť aj rôzne pekné doplnky do domácnosti.ešte tam zvyknú kupovať pampersy pre deti,kt.sú asi o polovicu lacnejšie,tiež detské výbavičky do postielok,perinky paplóniky a samozrejme aj samotné postielky,napr. taká postielka stojí okolo 53 - 66€ podľa druhu a či s alebo bez matraca.potom aj kočiare.no a ešte pribl.každý druhý slovák tam kupuje "decodéry" na satelit,kt. podľa druhu stoja od 27 - 40 €..A ešte som zabudla tak napr. pracie prášky 9kg. Persil,Ariel stojí okolo 16€,neviem presne.


Prosím ťa a spoločenské šaty si si náhodou nevšimla? Dcéra ma presviedča aby sme išli pre šaty na stužkovú na Ukrajinu a mne sa to veľmi nepozdáva...tak neviem či dať na ňu alebo nie.;)
Evaman
02.10.09,12:23
No majú aj spoločenské šaty,len záleží od vkusu ,mne sa zdali veľmi prečačkané aspoň tie čo som si všimla a mali napr. aj svadobné,takže určite ale to len tie čo som videla okolo keď sme prešli..keďže som na také niečo nebola zameraná,neviem posúdiť či je výber dostatočný alebo nie...
betka631
03.10.09,11:01
Ďakujem. Uvidíme ešte ako sa rozhodneme...stále myslíme, že máme čas do decembra a potom zase budeme lietať na poslednú chvíľu. ;) Bola si totižto jej spolužiačky sestra pre svadobné šaty + šaty na prezlečenie na Ukrajine a vyšlo ju to okolo 100 eur. Len tak ako hovoríš veľa závisí od vkusu, dcéra chce jednoduché šaty, žiadne vyčačkané ani krinolíny a neviem ...tuším ešte také ani neušili. :D
Evaman
05.10.09,09:11
.. no ale tak napr. mne sa tam asi dvoje svadobne,co sme sa len tak zo zvedavosti pristavili,velmi pacili a boli to presne take jednoduche..cena bola tusim okolo 70€,uz nepamätam... no ono treba mysliet aj na to,ze na ukrajine sa tovar predava prave na tu sezonu aka je.ciza ak je leto,tak tam jesenne veci nenajdete,ak je zima,tak tam letne veci nenajdete.my sme boli naposledy teraz cez sviatok 15.9. a ja som chcela nejake teplejsie teplakove nohavice a vyber bol velmi slaby.. vsade vraveli pridte tak o tri tyzdne.. no ale spolocenske saty by mali mat asi cely rok.a tiez som tam videla napr.velky vyber panskych oblekov.
buchač
05.10.09,11:19
No ja len pridám ešte moju skúsenosť,my sme na ukrajine kúpili napr.krááááááásne zrkadlo do kúpeľne kreatívne moderné po bokoch ma ornamenty z dymového skla,má poličku a po bokoch dne lampičky.rozmer 95x65 cm. a vyšlo nás na 26€,pričom úplne podobné by u poliaka v MM stálo okolo 120 €.oplatí sa kúpiť aj rôzne pekné doplnky do domácnosti.ešte tam zvyknú kupovať pampersy pre deti,kt.sú asi o polovicu lacnejšie,tiež detské výbavičky do postielok,perinky paplóniky a samozrejme aj samotné postielky,napr. taká postielka stojí okolo 53 - 66€ podľa druhu a či s alebo bez matraca.potom aj kočiare.no a ešte pribl.každý druhý slovák tam kupuje "decodéry" na satelit,kt. podľa druhu stoja od 27 - 40 €..A ešte som zabudla tak napr. pracie prášky 9kg. Persil,Ariel stojí okolo 16€,neviem presne.

To sa dá aj tak a aj inak vyložiť ...:;)

- môže byť pribl. - približne ....

- ale aj pribl. - priblbý .....

K tej druhej variante sa prikláňam skôr ...a netýka sa to len "decodéru " k satelitu ...;):rolleyes::cool::cool::cool:
betka631
17.10.09,15:12
Ďakujem. Uvidíme ešte ako sa rozhodneme...stále myslíme, že máme čas do decembra a potom zase budeme lietať na poslednú chvíľu. ;) Bola si totižto jej spolužiačky sestra pre svadobné šaty + šaty na prezlečenie na Ukrajine a vyšlo ju to okolo 100 eur. Len tak ako hovoríš veľa závisí od vkusu, dcéra chce jednoduché šaty, žiadne vyčačkané ani krinolíny a neviem ...tuším ešte také ani neušili. :D

Nakoniec sme sa rozhodli a v štvrtok 15.10. sme išli na Ukrajinu. Čo sa týka spoločenských šiat, tak asi toľko: myslím, že v Poľsku je väčší výber ale svadobných a spoločenských šiat bolo aj tam dosť a dalo sa vybrať. Boli rôzne: aj viac vyčačkané aj jednoduchšie. My sme kúpili šaty v retro štýle a keďže dcéra práve po takých tužila tak bola šťastná, že sa nám práve také podarilo nájsť. Chcela síce žlté ale tak napokon sa uspokojila, že aj modré môžu byť...hlavne že majú mašľu.:) Dali sme za nich 49 eur.
paloo
27.10.09,14:20
ešte pribl.každý druhý slovák tam kupuje "decodéry" na satelit,kt. podľa druhu stoja od 27 - 40 €:D
Môže niekto popísať o aký dekoder sa vlastne jedná?vďaka
Baca1966
01.11.09,16:48
ešte pribl.každý druhý slovák tam kupuje "decodéry" na satelit,kt. podľa druhu stoja od 27 - 40 €:D
Môže niekto popísať o aký dekoder sa vlastne jedná?vďaka

Pravdepodobne mala pisatelka na mysli normalny bezny Sat tuner, s moznostou prehrania firmware, pre moznost emulacie kodovania platenych kanalov (DigiTV a podobne)



POZOR JEDNA SA O PIRATSKY PRIJEM. :-D
misomiso
02.11.09,05:34
Joj a nebojite sa tej chripky? Z Ukrajiny k nam evidentne nic dobre nezvykne chodit, teraz este ta epidemia... Uz ste sa dali zaockovat?
Baca1966
03.11.09,12:39
Na Ukrajinu teraz iba po horucku, ale ta je zadarmo :-)


RYCHLO UTEKAJTEEEEEEEEEEEEEEEEE :-) Lebo uz nebude :-)
Lenka*1
03.11.09,12:57
no ale aj tak su teraz trhy tusim uzavrete :)
slovanus
07.01.10,20:31
Mna trh v Uzhorode velmi nelaka, ale v meste zije moj kamarat za ktorym by som sa chcel ist pozriet. Rozmyslam, ze by som isiel cez vikend napr. niekedy v sobotu. Som z Trebisova, takze mozno by som vyuzil bus z presovskej SADky. Dopravim sa do Michaloviec a tam nastupim na ten spominany bus do Uzhoroda. Pocul som, ze tam premava niekedy rano, ale moze mi niekto potvrdit, ci sa dostanem naspat na Slovensko niekedy poobede, resp. vecer v ten isty den? Dakujem!:)
slovanus
07.01.10,21:11
Ked chodievas kazdy tyzden na UA, nemohol by som sa s tebou odviezt tam aj naspat? Za cestu samozrejme riadne zaplatim.
Baca1966
10.01.10,22:26
Cestovanie na Ukrajinu obzvlast z Popradu sa odporuca, aj tak sa k nam a od nas dovazaju vsetky mozne veci v batozine aj bez nej :-D
Baca1966
10.01.10,22:27
najdi si stranku www.cp.sk a najdes tam aj spiatocne linky.
dacher
17.01.10,05:38
chcem sa opytat ako je to s nakupmi ,da sa to mnozstvo spajat napr. ze vezmem liter vodky,4 litre vina a 16 litrov piva naraz na osobu,a ci sa nedaju preniest nejake potraviny v originalnom baleni od vyrobcu napr.vakuovo balene salami,konzervi,voda.
Excise Duty
18.01.10,07:56
chcem sa opytat ako je to s nakupmi ,da sa to mnozstvo spajat napr. ze vezmem liter vodky,4 litre vina a 16 litrov piva naraz na osobu,a ci sa nedaju preniest nejake potraviny v originalnom baleni od vyrobcu napr.vakuovo balene salami,konzervi,voda.
http://ec.europa.eu/food/fs/ah_pcad/posters/newposters/slovak.pdf
S tými alkoholickými nápojmi je to tak, ako si napísal, ale nevzťahuje sa to na osoby mladšie ako 17 rokov. Ostatný tovar v hodnote max 300 €.
anicka8030
22.04.10,10:34
Pekný deň. Prosím vás, nevie niekto poradiť, koľko stojí cena lístka na Ukrajinu autobusom z Prešova ? Bohužiaľ som na stránkach odchodov autobusov našla len neúplnu cenu lístka. Chceli by sme ísť na trhy. Vďaka !
pivko
22.04.10,17:53
Pekný deň. Prosím vás, nevie niekto poradiť, koľko stojí cena lístka na Ukrajinu autobusom z Prešova ? Bohužiaľ som na stránkach odchodov autobusov našla len neúplnu cenu lístka. Chceli by sme ísť na trhy. Vďaka !
Cenu na internete nájdeš ťažko , zavolaj si na eurolines priamo.
jabud
30.05.10,14:24
Zdravim,kolko je v sučastnosti čakacia doba na hraniciach,ked idem vlastnym autom?A ako tomu mam rozumieť,že pozeraju colnici km a stav nadrže,to nemožem isť s prazdnou a natankovať doplna,su s tym problemy?Aky tovar najviac sa tam oplati kupiť a za ake cca ceny?
Na čo by som si tam mal dať pozor?Vdaka za vaše nazory?
Laco-monter
02.06.10,20:57
Zdravim,kolko je v sučastnosti čakacia doba na hraniciach,ked idem vlastnym autom?A ako tomu mam rozumieť,že pozeraju colnici km a stav nadrže,to nemožem isť s prazdnou a natankovať doplna,su s tym problemy?Aky tovar najviac sa tam oplati kupiť a za ake cca ceny?
Na čo by som si tam mal dať pozor?Vdaka za vaše nazory?

Možeš isť natankovať doplna , len to nesmieš zopakovať ešte raz v ten istý deň.:D A radšej ani na druhý deň. Stačí 1x za mesiac , vtedy to neni podozrivé.

Pri príchode na hranicu, ti dajú také "bumažky", kde musíš zapisať svoje nacionalie a učel cesty, to ti opečiatkujú a musíš to mať pri sebe počas pobytu na Ukrajine.
Na hranici celkom prejdeš asi 3-omi kontrolami na vstupe a potom aj na vystupe./keď pojdeš naspäť/
Prikaždej kontrole predkladáš pas a doklady od vozidla.
Doporučuje sa zakaždým vložiť do pasu 5 hrivien /toje ncelých 60 centov/
samozrejme, ukrajinskemu colnikovi :D
Ak nič nepodmažeš, tak rátaj z veľmi dokladnou kontrolou a zbytočným zdržiavaním.
Pri ceste naspäť robia problemy slovenskí colníci ,hlavne veľmi dokladne kontroluju čo vezieš na Slovensko.
Preto treba dodržiavať limit alkoholu /2 litre na osobu/ a cigariet /2 škatuĺky /,ak povieš , že si na Ukrajine natankoval nejakých 30 litrov nafty , nebudú ťa za to stíhať , ale treba to povedať.
Ja som na ukrajine bol pred 2 týždňami po asi 25 rokoch a tak poviem, že netúžim tam isť znova, pre celý ten policajný šikan mi to za to nestojí.:(
Xanti
02.06.10,21:05
... slovenskí colníci ,hlavne veľmi dokladne kontroluju čo vezieš na Slovensko.
Preto treba dodržiavať limit alkoholu /2 litre na osobu/ a cigariet /2 škatuĺky /,ak povieš , že si na Ukrajine natankoval nejakých 30 litrov nafty , nebudú ťa za to stíhať , ale treba to povedať.
Opravím ťa Laco, ten limit na osobu je 1 liter tvrdého alkoholu. Celkom fajné je 9sil :) jedna 1/2 litrovka výjde na necelé 2 eurá.
Laco-monter
02.06.10,21:11
Opravím ťa Laco, ten limit na osobu je 1 liter tvrdého alkoholu. Celkom fajné je 9sil :) jedna 1/2 litrovka výjde na necelé 2 eurá.

Ja som bol v Dastore v Užhorode , taký výber alkoholu som ešte nikde nevidel ako tam.:cool:

Ukrajina je veľmi špecifická krajina, zvonka sice v niektorých častaiach sa približuje civilizivanej Europe,

no zmýšľanie obyvateľov a mentalita je asi 30 rokov pozadu.:(
Kvietocek
03.06.10,10:42
Len aby ste s toho alkoholu neoslepli
Xanti
03.06.10,10:48
Len aby ste s toho alkoholu neoslepli
Neboj sa pár fliaš som zvládla a vidím dobre :D:D:D
Excise Duty
03.06.10,14:14
Pre dovoz tovaru v osobnej batožine cestujúcich pri ich návrate do EÚ z tretích štátov platia nasledovné pravidlá, pričom sa na tovary, ktoré nepodliehajú spotrebným daniam uplatňujú peňažné limity a na tovary podliehajúce spotrebným daniam (tabakové výrobky, alkoholické nápoje, pohonné látky) množstvové limity.

Oslobodenie od cla a dane z pridanej hodnoty sa uplatní na dovoz tovaru, ak jeho hodnota celkom nepresahuje

a) 430 eur na osobu, ak cestuje leteckou dopravou alebo námornou dopravou (to platí, ak
do EÚ cestuje z tretích štátov a na jej územie vstupuje v niektorom z námorných prístavov
EÚ),

b) 300 eur na osobu, ak cestuje akýmkoľvek iným spôsobom vrátane pešieho vstupu na
územie EÚ (napr. v prípade Slovenska z Ukrajiny),

c) 150 eur na osobu mladšiu ako 15 rokov bez ohľadu na spôsob cestovania.

Do peňažnej hodnoty sa na rozdiel od minulosti zahŕňajú aj parfumy, toaletné vody, káva a čaj.

Na účely uplatňovania peňažných limitov sa vyššia hodnota jednotlivého tovaru nemôže rozdeliť na viaceré osoby!

Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty sa pri dovoze tabakových výrobkov uplatní na jedného cestujúceho najviac na množstvo

a) 200 kusov cigariet na osobu, ak cestuje leteckou dopravou alebo námornou dopravou, a 40
kusov cigariet na osobu, ak cestuje inak,

b) 100 kusov cigariek na osobu, ak cestuje leteckou dopravou alebo námornou dopravou, a 20 kusov cigariek na osobu, ak cestuje inak,

c) 50 kusov cigár na osobu, ak cestuje leteckou dopravou alebo námornou dopravou, a 10 kusov cigár na osobu, ak cestuje inak,

d) 250 gramov tabaku na fajčenie na osobu, ak cestuje leteckou dopravou alebo námornou
dopravou, a 50 gramov tabaku na fajčenie na osobu, ak cestuje inak.

Každé vyššie uvedené množstvo predstavuje 100% celkového povoleného množstva pre oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty na tabakové výrobky. Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty dane na tabakové výrobky sa môže uplatniť na akúkoľvek kombináciu tabakových výrobkov, ak súhrnný percentuálny podiel jednotlivých povolených množstiev nepresahuje 100% celkového povoleného množstva.

Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty dane sa neuplatní, ak cestujúcim je osoba mladšia ako 17 rokov.

Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty sa pri dovoze liehovín a alkoholických nápojov iných ako tiché víno a pivo uplatní na jedného cestujúceho najviac na nasledovné množstvo, pričom inými alkoholickými nápojmi sa v tomto prípade rozumejú šumivé vína a medziprodukty

a) jeden liter liehoviny a alkoholického nápoja s obsahom alkoholu viac ako 22% objemu alebo nedenaturovaného etylalkoholu s obsahom alkoholu 80% objemu a viac alebo

b) dva litre liehoviny a alkoholického nápoja s obsahom alkoholu 22% a menej.

Každé vyššie uvedené množstvo predstavuje 100% celkového povoleného množstva pre oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty na liehoviny a alkoholické nápoje. Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnotyna liehoviny a alkoholické nápoje sa môže uplatniť na akúkoľvek kombináciu alkoholu a vyššie uvedených alkoholických nápojov, ak súhrnný percentuálny podiel jednotlivých povolených množstiev nepresahuje 100% celkového povoleného množstva.

Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty dane sa uplatní na dovoz tichého vína najviac v množstve 4 litrov a na dovoz piva najviac v množstve 16 litrov. Tiché víno a pivo sa do vyššie uvedených kombinácií alkoholu, šumivého vína a medziproduktov nezapočítavajú.

Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty dane sa neuplatní, ak cestujúcim je osoba mladšia ako 17 rokov.

Oslobodenie od cla, spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty sa uplatní na dovoz pohonných látok, ktoré sa nachádzajú v bežnej nádrži motorového dopravného prostriedku a pohonných látok v prenosnej nádrži, ktorých množstvo nepresahuje desať litrov.

Rovnaké pravidlá platia, ak cestujúci prichádzajú z takých území, na ktoré sa nevzťahujú pravidlá EÚ v oblasti DPH a spotrebnej dane, a to aj napriek skutočnosti, že ide o územia patriace členským štátom EÚ. Týmito územiami sú napr. Kanárske ostrovy, Normandské ostrovy, francúzske zámorské departementy, Alandské ostrovy a Gibraltár.

Vyššie uvedené pravidlá vyplývajú zo smernice Rady 2007/74/ES o oslobodení tovaru, ktorý dovážajú osoby cestujúce z tretích krajín, od dane z pridanej hodnoty a spotrebnej dane.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:346:0006:0012:SK:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:346:0006:0012:SK:PDF)

Všetky členské štáty ich majú premietnuté vo svojej legislatíve spotrebných daní a dane z pridanej hodnoty vrátane Slovenskej republiky, čiže vo všetkých členských štátoch platia rovnako. Odporúčam tiež pozrieť
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/08/1845&format=HTML&aged=0&language=sk (http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/08/1845&format=HTML&aged=0&language=sk)

Pokiaľ ide o oslobodenie od cla, uplatňuje sa na základe ustanovenia čl. 41 nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:324:0023:0057:SK:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:324:0023:0057:SK:PDF)
Ako vyplýva z uvedeného ustanovenia, daňové predpisy sú nadradené colnému predpisu, preto sú colníci automaticky povinní prepustiť tovar aj s oslobodením od cla, pokiaľ sa jeho hodnota alebo množstvo zmestia do vyššie uvedených limitov, nemám teda podľa zákona nijakú povinnosť navrhovať prepustenie prevážaného tovaru do colného režimu dovoz a uplatňovať si zároveň oslobodenie od dovozných platieb, pretože takéto oslobodenie je obligatórne. To vyplýva z ustanovenia § 48a zákona o DPH, § 10a zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, § 7a zákona o spotrebnej dani z vína, § 7a zákona o spotrebnej dani z liehu, § 8 zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov a § 8a zákona o spotrebnej dani z piva.
Tlačivo, s ktorým na hraniciach otravuje a zbytočne zdržuje Colná správa, nemá oporu v legislatíve a hraničí so zneužívaním právomoci.
http://www.colnasprava.sk/wps/PA_1_0_9D/OpenFile/Tlacivopisomnehocolnehovyhlasenianatovarneobchodne hocharakterutlacivopredkladatv2exemplaroch.pdf?doc ID=ukBnYgt0Ldtd5KP9njkjGkZFXc (http://www.colnasprava.sk/wps/PA_1_0_9D/OpenFile/Tlacivopisomnehocolnehovyhlasenianatovarneobchodne hocharakterutlacivopredkladatv2exemplaroch.pdf?doc ID=ukBnYgt0Ldtd5KP9njkjGkZFXc)
Načo potrebuje Colná správa vedieť stav tachometra a množstvo pohonnej látky v nádrži vozidla pri odchode zo Slovenska na Ukrajinu a to isté pri návrate späť z Ukrajiny na Slovensko, keď zo zákona je oslobodené množstvo pohonnej látky v nádrži vozidla a maximálne 10 litrov v bandaske.
Laco-monter
04.06.10,06:33
Colná správa nepotrebuje vedieť stav tachometra ani stav počítadla km, ale vedú o tom záznamy na príslušnom hraničnom prechode,aby sa predišlo čiernemu obchodu s pohonnými látkami
ktorý prevadzkovali niektorí spoluobčania takým sposobom , že za jeden deň obrátili aj 2 x s plnou nádržou , doma vypustili a načierno predávali PHL ďalším spoluobčanom.
Vďaka týmto opatreniam sa znížil počet špekulantov na prechode a prevádzka na hr. prechode je takto rýchlejšia a plynulejšia.
jabud
04.06.10,20:35
Tych 5 hrivien treba dať aj pri ceste späť?to znamena spolu 15+15 hrivien?
A 1 euro by nezobrali? lebo hrivny nemam a neviem kde by som ich dopredu zohnal?
Na nejakej ukr.pumpe v blizkosti hranic sa da platiť aj kartou?A čo v obchodoch?
Laco-monter
04.06.10,20:39
Tych 5 hrivien treba dať aj pri ceste späť?to znamena spolu 15+15 hrivien?
A 1 euro by nezobrali? lebo hrivny nemam a neviem kde by som ich dopredu zohnal?
Na nejakej ukr.pumpe v blizkosti hranic sa da platiť aj kartou?A čo v obchodoch?

Tak prvykrat nedáš nič, netreba ich rozmaznávať .

Hlavne treba dať do pasu tých 5 hrivien ak ideš naspäť na SK.
Teda 10 hrivien (5+5).

Však uvidíš.

Treba pochopiť, že na Ukrajine je uradnik taký malý pánboh, keď ma v ruke pečiatku.
A ešte aj to,že platy na Ukrajine su veĺmi nízke , preto ta snaha si "privyrobiť".

TO SA TÝKA TÝCH , čo cestuju svojimi AUTAMI. !!!

Keď pojdeš busom,tak nedávaš nikomu nič.

A z Popradu by som sa na UA netrepal ! Ani náhodou.

Všetko si dovezieš z PL a máš to pod nosom /Nowy Targ/
Xanti
04.06.10,20:51
Tych 5 hrivien treba dať aj pri ceste späť?to znamena spolu 15+15 hrivien?
A 1 euro by nezobrali? lebo hrivny nemam a neviem kde by som ich dopredu zohnal?
Na nejakej ukr.pumpe v blizkosti hranic sa da platiť aj kartou?A čo v obchodoch?
Chod k pešiemu prechodu vo Veľkých Slemencoch, prejdeš pešo na Ukrajinu. Vezmeš taxík odvezieš sa do užhorodu či kam to, nakúpiš vrátiš sa späť, prejdeš cez hranice. A vezmi vak, abo tašku na kolieskach :D.

Nečaká sa dlho na hraniciach tam, a nepýtali všimné. :)
Laco-monter
05.06.10,04:45
Chod k pešiemu prechodu vo Veľkých Slemencoch, prejdeš pešo na Ukrajinu. Vezmeš taxík odvezieš sa do užhorodu či kam to, nakúpiš vrátiš sa späť, prejdeš cez hranice. A vezmi vak, abo tašku na kolieskach :D.

Nečaká sa dlho na hraniciach tam, a nepýtali všimné. :)

Neláka ma síce nejako silno, ísť znova na Ukrajinu, no ak by som mal ísť, tak cez prechod Ubľa-Malyj Bereznyj by som išiel.
pivko
05.06.10,06:43
Neláka ma síce nejako silno, ísť znova na Ukrajinu, no ak by som mal ísť, tak cez prechod Ubľa-Malyj Bereznyj by som išiel.
Ja by som tam skočil aj každý deň na dobry šašlik a koňačik;)a poobzerať ĎEVUŠKY:DA chlieb Kievsky tak to nemá chybu;)
eNBe
01.05.12,15:12
Ja na Ukrajine žijem už tretí rok a myslím si, že ľudia na Slovensku majú prehnané predsudky no nechápem, prečo?
KoxXxo
01.05.12,16:21
Asi tak ako máš predsudky Ty o ľuďoch na Slovensku.
eNBe
01.05.12,16:33
Asi tak ako máš predsudky Ty o ľuďoch na Slovensku.

Nie, nemám predsudky. Vlastne tú poznámku som napísal asi preto, že mi je ľúto keď vidím ako niektorí ľudia vykresľujú Ukrajinu. Aj ja keď som sem išiel tak každý sa čudoval "čooo? ukrajina???" No Ukrajina je krásna krajina s fajn ľuďmi. Teda nechcel som nikoho uraziť.
Indeed
01.05.12,17:04
Ukrajinci CESTUJÚ po celej Europe !

Snáď v každej europskej krajine som ich stretol ...

AKO to robia ? Keďže nie sú v EU ani v schengenskom priestore a potrebuju špecialne povolenia , víza ap.

Nechcem ani pomyslieť na to, čo by sa stalo ak by Ukrajina bola prijatá do únie.
anilah
05.05.12,15:40
Tak čo by sa stalo?
Indeed
06.05.12,04:32
Tak čo by sa stalo?

To čo bolo kedysi , že na ulici pod každým stromom by postávala ukrajinka s obrovskou taškou

a nanucovala okoloiducim tie svoje rárohy....
janka1710
06.05.12,05:25
nikto nejde na Ukrajinu v utorok 7.mája.?... mám v pláne........neviete čo stojí benzín na UK .... oplatí sa ešte...
Janyke
07.05.12,19:41
Benzin sa na UA urcite stale oplati, otazne ale pre teba je ci sa ti oplati aj potom stat tak dlho na hraniciach za vybavenim.
janka1710
08.05.12,14:02
Dnes som bola na Ukrajine... išli sme ráno.....nič sme nestáli....prešli sme raz dva........ benzín sa oplatí stojí približne po prepočte 1,10€..... aj naspäť sme stáli 1 hod. čiže v pohode.........nakúpili sme čo sme asi chceli......... oplatilo sa....
t1na
08.05.12,14:06
chcem sa opytat ktore dni trhy funguju?resp. kedy je trh zatvoreny,dakujem
janka1710
08.05.12,15:00
okrem pondelka sú trhy každý deň.............. začínajú 7,30 h. ich času.........nášho o 6,30 hod.
t1na
09.05.12,05:09
okrem pondelka sú trhy každý deň.............. začínajú 7,30 h. ich času.........nášho o 6,30 hod.


dakujem velmi pekne