elison
01.04.09,18:07
Dobry den,
viem, ze od 1.4.2009 sa zvysuje hodnota SL, ktoru si SZČO moze uznat na 3,60 € na den. Za mesiac si mozem ako SZČO uznat iba urcity pocet SL.
Mam ale mensi problem. Hodnota obedu je kolkokrat mensia ako je honota listka a ja zaplatim tak listkom viac ako je ucet az obed. Mozem si kupit SL v nizsej hodnote a na obed v restauracii pouzit 2 listky s mensou hodnotou ako jeden za 3,60€? Tym by sa vsak pocet listkov za mesiac zvysil, ale ich celkova hodnota by nepresiahla maximalnu vysku, ktoru si mozem uplatnit.
liba2
01.04.09,16:14
Dobry den,
viem, ze od 1.4.2009 sa zvysuje hodnota SL, ktoru si SZČO moze uznat na 3,60 € na den. Za mesiac si mozem ako SZČO uznat iba urcity pocet SL.
Mam ale mensi problem. Hodnota obedu je kolkokrat mensia ako je honota listka a ja zaplatim tak listkom viac ako je ucet az obed. Mozem si kupit SL v nizsej hodnote a na obed v restauracii pouzit 2 listky s mensou hodnotou ako jeden za 3,60€? Tym by sa vsak pocet listkov za mesiac zvysil, ale ich celkova hodnota by nepresiahla maximalnu vysku, ktoru si mozem uplatnit.Ak chodíš na lacnejšie obedy než je hodnota SL, tak plať v hotovosti, doklad môžeš použiť v účtovníctve, a ešte ušetríš na poplatku za službu pri nákupe SL. Môžeš aj kombinovať SL a účtenky z jedálne.
elison
01.04.09,17:58
dakujem za radu, je to jedna z moznosti, ale nebola to odpoved, na co som sa pytala
veronikasad
01.04.09,18:36
Dobry den,
viem, ze od 1.4.2009 sa zvysuje hodnota SL, ktoru si SZČO moze uznat na 3,60 € na den. Za mesiac si mozem ako SZČO uznat iba urcity pocet SL.
Mam ale mensi problem. Hodnota obedu je kolkokrat mensia ako je honota listka a ja zaplatim tak listkom viac ako je ucet az obed. Mozem si kupit SL v nizsej hodnote a na obed v restauracii pouzit 2 listky s mensou hodnotou ako jeden za 3,60€? Tym by sa vsak pocet listkov za mesiac zvysil, ale ich celkova hodnota by nepresiahla maximalnu vysku, ktoru si mozem uplatnit.
Ak si kúpiš rovnaké množstvo lístkov v nižšej a vyššej hodnote - spolu 3,60€/deň - u živnostníka by to nemal byť problém.

K takémuto postupu u zamestnanca som videla na PORADe jedno "nezmyselné" stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré s tým nesúhlasilo.
Paula
01.04.09,18:44
Po pravde, ja nevidím žiaden význam či výhodu v nakupovaní SL pre samotnú SZČO. Celý nákup ide z jej vlastného vrecka. Tak (SL) či tak (doklad zo strav. zariadenia) je obmedzený max. hodnotou, ktorú si môže uplatniť do výdavkov.
Alebo tú výhodu nevidím? Sem s ňou, rada sa poučím.:)
veronikasad
01.04.09,18:45
Po pravde, ja nevidím žiaden význam či výhodu v nakupovaní SL pre samotnú SZČO. Celý nákup ide z jej vlastného vrecka. Tak (SL) či tak (doklad zo strav. zariadenia) je obmedzený max. hodnotou, ktorú si môže uplatniť do výdavkov.
Alebo tú výhodu nevidím? Sem s ňou, rada sa poučím.:)

Pri vysokom základe dane si znížiš vymeriavací základ pre platenie odvodov do SP. Inak súhlasím s tebou, tiež si stravné lístky ako živnostník nekupujem.
Väčšinou živnostníci SL nemíňajú v stravovacích zariadeniach.
Paula
01.04.09,18:50
S tým základom dane súhlasím a jesť treba tak či tak:) .
veronikasad
01.04.09,18:51
S tým základom dane súhlasím a jesť treba tak či tak:) .
doplnila som do predch.príspevku ešte jednu vetu ...
L-M
03.04.09,10:57
Chcela by som sa opýtať na Váš názor- v špesiálnej prílohe číslo 2/2009 Poradca Podnikateľa som sa dočítala,že živnostník si môže dať do nákladov- VOZD nákup stravných lístkov aj v prípade ak ich nakúpil na 3 mes. dopradu. Ak by daňovník nemal nárok na str.lístky z dôvodu PN, alebo podobne dodatočné úpravy sa vykonajú v rámci účtovných závierkových operácií.:confused:
Ale tu som sa dočítala- že 5.2.2007- vydalo DRSR - banská Bystrica usmernenie, že to nie je daňovým výdavkom v momente úhrady, ale až po nároku na str. lístky.
Bolo by to oveľa jednoduchšie tým prvým spôsobom:D
Tak teraz som z toho jeleň- teda (srna):
ďakujem za názory
alikam
03.04.09,11:09
Chcela by som sa opýtať na Váš názor- v špesiálnej prílohe číslo 2/2009 Poradca Podnikateľa som sa dočítala,že živnostník si môže dať do nákladov- VOZD nákup stravných lístkov aj v prípade ak ich nakúpil na 3 mes. dopradu. Ak by daňovník nemal nárok na str.lístky z dôvodu PN, alebo podobne dodatočné úpravy sa vykonajú v rámci účtovných závierkových operácií.:confused:
Ale tu som sa dočítala- že 5.2.2007- vydalo DRSR - banská Bystrica usmernenie, že to nie je daňovým výdavkom v momente úhrady, ale až po nároku na str. lístky.
Bolo by to oveľa jednoduchšie tým prvým spôsobom:D
Tak teraz som z toho jeleň- teda (srna):
ďakujem za názory
Stravné lístky sa môžu kúpiť na 3 mesiace dopredu - ako ceniny - VNZD. Po skončení mesiaca sa potom interným dokladom dá do nákladov počet lístkov za odpracované dni.
L-M
03.04.09,11:49
QUOTE=alikam;1010731]Stravné lístky sa môžu kúpiť na 3 mesiace dopredu - ako ceniny - VNZD. Po skončení mesiaca sa potom interným dokladom dá do nákladov počet lístkov za odpracované dni.[/QUOTE]
Ja tomu rozumiem- ale práve to, že tam je písané, že FA sa môže dať rovno do VOZD a citujem poslednu vetu " Do knihy cenín sa nákup stravných lístkov na vlastné stravovanie podnikateľa neúčtuje "
Čo Vy na to ???
macula
03.04.09,12:33
Ja tomu rozumiem- ale práve to, že tam je písané, že FA sa môže dať rovno do VOZD a citujem poslednu vetu " Do knihy cenín sa nákup stravných lístkov na vlastné stravovanie podnikateľa neúčtuje "
Čo Vy na to ???[/QUOTE]

V postupoch účtovania nevidím odlišný spôsob účtovania SL pre SZČO.
L-M
03.04.09,12:54
Ja tomu rozumiem- ale práve to, že tam je písané, že FA sa môže dať rovno do VOZD a citujem poslednu vetu " Do knihy cenín sa nákup stravných lístkov na vlastné stravovanie podnikateľa neúčtuje "
Čo Vy na to ???

V postupoch účtovania nevidím odlišný spôsob účtovania SL pre SZČO.[/QUOTE]


Asi tomu nerozumiem- čo je dosť možné, keďže som stále začiatočník.
Ja tomu chápem tak,že rozdiel je v tom, že PP uvádza, že str. lístky SZČO sa neevidujú v ceninách- a FA za str. lístky ,aj keď nakúpené dopredu sa može hneď dať ako VOZD. A DRSR uvádza, že to nie je pri nákupe VOZD ale VNZD a až v momente, keď na ne vznikne nárok je to pre daňovníka VOZD. A preto evidencia v ceninách a následné preúčtovavanie. A potom tam rozdiel v účtovaní je.
Konečný dôsledok je síce rovnaký, len zápisov je viac.
Tak ťa poprosím, ak tomu chápeš inak vysvetlíš mi to.;)
Lebo už si nad tým dlho lámem hlavu.:confused:
ďakujem pekne:)
macula
03.04.09,13:22
Podľa postupov účtovania sú stravné lístky ceniny a tie sa účtujú v peňažnom denníku ako príjmy a výdavky v hotovosti, tak preto pri nákupe sa musia vybrať peniaze a vložiť stravné lístky do pokladne. Ďalej si SZČO vyberá SL/v tie dni, ktoré pracuje/ z pokladne a na konci mesiaca podľa odpracovaných dní výdavkovým dokladom si dá do nákladov spotrebované SL .A myslím si, že usmernenie DRSR je prvoradejšie ako informácia v PP.
L-M
06.04.09,07:00
Podľa postupov účtovania sú stravné lístky ceniny a tie sa účtujú v peňažnom denníku ako príjmy a výdavky v hotovosti, tak preto pri nákupe sa musia vybrať peniaze a vložiť stravné lístky do pokladne. Ďalej si SZČO vyberá SL/v tie dni, ktoré pracuje/ z pokladne a na konci mesiaca podľa odpracovaných dní výdavkovým dokladom si dá do nákladov spotrebované SL .A myslím si, že usmernenie DRSR je prvoradejšie ako informácia v PP.
Ďakujem Ti veľmi pekne za vyvetlenie, robím to tak ako si napísala.
Už sa stým nebudem ďalej zaoberať.:)
SAIVI
04.05.09,09:15
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=221&edllnkid=3933607&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=25960&pa=12805

Stravovanie podnikateľov a daňové výdavky

Stravovanie podnikateľov nie je riešené v Zákonníku práce a ani iným osobitným predpisom. Daňovú uznateľnosť je potrebné posudzovať v súlade s ustanoveniami č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o dani z príjmov“); daňovými výdavkami podnikateľa je podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov aj stravné.

1. Všeobecné podmienky pre zahrnutie výdavku na stravné

Podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov, sú aj výdavky (náklady) na stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu (zákon o cestovných náhradách), ak daňovníkovi:

* súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu (Zákonník práce) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo
* ak daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, t. j. ak si daňovník neuplatňuje stravné v súvislosti s výkonom činnosti, ktorú vykonáva na inom mieste, ako ju zvyčajne vykonáva.

2. Výška daňovo uznateľného výdavku

Výška daňovo uznateľného výdavku v zmysle § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku v nadväznosti na zákon o cestovných náhradách a z neho vyplývajúce súčasne platné opatrenie MPSVR SR č. 110/2009 Z. z. o sumách stravného je 3,60 €.

3. Obmedzenie uplatnenia výdavku na stravné

a) Uplatnenie výdavku na stravné nie je možné v prípade, ak podnikateľ je aj zamestnancom a vzniká mu prvotne aj nárok na príspevok na stravovanie od svojho zamestnávateľa.
V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov, sú výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu (zákon o cestovných náhradách), ak ale daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce v súvislosti s výkonom závislej činnosti.

Príklad č. 4:
Podnikateľ je zároveň aj zamestnancom, t. j. dosahuje príjmy zo závislej činnosti a vzniká mu nárok na stravovanie podľa Zákonníka práce.
Pretože podnikateľovi v uvedenom prípade vzniká prvotne nárok na stravovanie u zamestnávateľa, tak si už nemôže výdavky na stravné zahrnúť do daňových výdavkov.

b) V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v zákone o dani z príjmov, sú výdavky (náklady) na stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu (zákon o cestovných náhradách), ak si daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, t. j. ak daňovník neuplatňuje stravné.

Výdavky na stravné je možné zahrnúť do daňových výdavkov najviac vo výške, ktorá je ustanovená:

* v § 5 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v tuzemsku na inom mieste, ako ju podnikateľ obvykle vykonáva; výška stravného je v súčasnosti ustanovená opatrením MPSVR SR č. 110/2009 Z. z.,
* § 13 zákona o cestovných náhradách, ak ide o činnosť vykonávanú v zahraničí; základné sadzby stravného eurách alebo v cudzej mene na rok 2009 sú ustanovené opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 606/2008 Z. z.

Príklad č. 5:
Podnikateľ vykonáva počas zdaňovacieho obdobia určitý počet dní aj mimo miesta, kde túto činnosť pravidelne vykonáva, napr. 100 dní počas zdaňovacieho obdobia. Počas týchto dní si uznáva výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, t. j. stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Za tieto dni si nemôže do daňových výdavkov uplatniť aj výdavky na stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov.

4. Preukazovanie stravovania

Výdavky vynaložené na stravovanie musí podnikateľ preukázať, lebo nejde o uplatnenie paušálnych náhrad. Podnikateľ môže výdavky na stravovanie preukázať:

* pokladničnými blokmi z reštaurácií – musia sa odkladať bločky,
* stravnými lístkami – poukážkami – výhoda je, že sa nemusí osobitne dokladovať každý bloček.

V prípade, ak podnikateľ spätne kúpi stravné lístky za uplynulé časové obdobie, tak takýto spôsob nespĺňa podmienku preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, keďže dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za predchádzajúce obdobie, teda za obdobie, ktoré už ubehlo.

Dopredu kúpené stravné lístky sa nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ dane v momente úhrady. Tento výdavok je potrebné časovo rozlíšiť a uplatniť až v období, keď budú splnené podmienky – preukázaný odpracovaný deň.

5. Stravné a paušálne výdavky

Ak podnikateľ uplatňuje paušálne výdavky (napr. 40 %), tak vo výške paušálnych výdavkov sú zahrnuté i výdavky na stravné podľa § 19 ods. 2 písm. e) a p) zákona o dani z príjmov.
Silkov
06.05.09,14:01
ROK 2009!!!! Ak si živnostník zakúpi 30 KS stravných lístkov v hodnote 3.20€, môže si cenu lístkov uplatniť VOZD v 100 % alebo 55 % hodnote? Môže si lístok uplatniť aj cez soboty a nedele alebo len pracovné dní?
Tweety
06.05.09,14:03
ROK 2009!!!! Ak si živnostník zakúpi 30 KS stravných lístkov v hodnote 3.20€, môže si cenu lístkov uplatniť VOZD v 100 % alebo 55 % hodnote? Môže si lístok uplatniť aj cez soboty a nedele alebo len pracovné dní?
Áno, hodnota straveniek( max na deň 3,6O€), ale v tomto prípade 3,20 €, je VOZD na základe odpracovaných dní. Takže, ak pracoval aj v sobotu, nedeľu, nárok má. Samozrejme, ak ten živnostník nie je aj zamestnancom, a nárok mu nevzniká z PP.
aicul
26.06.09,09:14
Som SZČO, nástup na materské od 14.6, ale pracujem aj naďalej, kedže materské budem poberať skrze DNPO a nie zo SZČO...takže som dobre pochopila, že stravenky si nebudem môcť uplatniť len počas doby, keď nebudem reálne pracovať? Ak budem pracovať až do dňa pôrodu, môžem si dovtedy uplatňovať aj stravenky. Počas zákonnej 6 tt lehoty čo budem doma s bábätkom, nárok na stravenky mať nebudem, potom už opäť áno...
Odvody ako SZČO som povinná platiť od 1.7.2009
bz5
26.06.09,09:28
ROK 2009!!!! Ak si živnostník zakúpi 30 KS stravných lístkov v hodnote 3.20€, môže si cenu lístkov uplatniť VOZD v 100 % alebo 55 % hodnote? Môže si lístok uplatniť aj cez soboty a nedele alebo len pracovné dní?


Pre SZČO je jednoznačne najvýhodnejšie zakúpiť si stravné lístky v maximálne využiteľnej hodnote 3,60 €/108,45 Sk, ktorá je platná od 1. 4. 2009. Na základe zmeny Zákona o dani z príjmov (od 1. 1. 2007) si môže SZČO dať do nákladov za každý odpracovaný deň celú hodnotu stravného lístka, v súčasnosti 3,60 €/108,45 Sk.



V prípade, že SZČO pracuje v sobotu alebo v nedeľu, má nárok na stravné lístky aj v týchto dňoch, ale musí vedieť preukázať správcovi dane, že skutočne pracoval (dodacím listom, faktúrou, účtenkou o nákupe materiálu, účtenkou vystavenou zákazníkovi a pod.).
Mária.K.
26.06.09,16:11
Chcela by som sa opýtať na Váš názor- v špesiálnej prílohe číslo 2/2009 Poradca Podnikateľa som sa dočítala,že živnostník si môže dať do nákladov- VOZD nákup stravných lístkov aj v prípade ak ich nakúpil na 3 mes. dopradu. Ak by daňovník nemal nárok na str.lístky z dôvodu PN, alebo podobne dodatočné úpravy sa vykonajú v rámci účtovných závierkových operácií.:confused:
Ale tu som sa dočítala- že 5.2.2007- vydalo DRSR - banská Bystrica usmernenie, že to nie je daňovým výdavkom v momente úhrady, ale až po nároku na str. lístky.
Bolo by to oveľa jednoduchšie tým prvým spôsobom:D
Tak teraz som z toho jeleň- teda (srna):
ďakujem za názory
Pokiaľ sa dobre pamätám, tak toto usmernenie sa vzťahovalo na situáciu, keď si SZČO nakúpi stravné lístky pozadu a chce si ich daňovo uplatniť za obdobie pred jeho kúpou. Napríklad: SZČO si kúpi stravné lístky na 3 mesiace v decembri 2007, v tomto mesiaci za ne zaplatí a chce si ich všetky uplatniť ako daňový výdavok roku 2007.
jana32
26.02.11,20:02
Chcem si len ujasniť, či to mám správne, podnikateľ si kúpil SL v hodnote 3, €, čiže je to pre neho daňovo uznateľný náklad ( SL sedia s počtom odpracovaných dní ) plus v jednom mesiaci nemal SL, ale má Lístky z ERP o úhrade jedla, čo je taktiež uznateľný náklad?
jana32
26.02.11,20:10
Prosím , skúste mi to niekto odobriť. Véééélmi pekne ďakujem
Anja111
27.02.11,07:51
Chcem si len ujasniť, či to mám správne, podnikateľ si kúpil SL v hodnote 3, €, čiže je to pre neho daňovo uznateľný náklad ( SL sedia s počtom odpracovaných dní ) plus v jednom mesiaci nemal SL, ale má Lístky z ERP o úhrade jedla, čo je taktiež uznateľný náklad?
Áno, v oboch prípadoch je to VOZD.