sharkyno
01.04.09,17:32
Dobry den,
prosim Vas o pomoc pri objasneni mojho problemu. Dna 17.1.09 o 11:00 v sobotu zavolal dovernik havarijnu sluzbu pretoze zistil, ze z horneho poschodia tecie voda. Bolo to ustredne kurenie, ktore nam islo do bytu. Havarijna sluzba zareagovala okamzite vyslanim pracovnika ktory povedal, ze nema suciastky, zavrel kohutik a uz sme ho nevideli teda sme mrzli doma pri 14 stupnoch cely vikend. V pondelok rano som okamzite isiel k spravcovi a nahlasil havarijnu situaciu. Okamzite zareagovali a poslali do 2hodin opravara. Opravar prisiel a zo stupacky k nasim vchodovym dveram vysekal, cca 1m novej rury natiahol, zabetonoval no nakoniec zabudol namontovat vypust vody a to vsetko za 3hodiny. Potom dal fakturu podpisat dovernikovi. Dna 12.3. sme mali v poste fakturu za tieto prace, ktore boli nahlasene ako havarijna situacia. A teraz to najlepsie: faktura bola vystavena na 214,68€ s DPH. Dalej tam boli rozpisane veci: material 29€, 2x3hod x 6,64€; 2x6h x 2,64€, 2x2h x 6,64€ + provizia spravcu a DPH. Za meter rury, dva klby a pol kybla betonu trosku prehnana suma nie? Zohnal som kontakt na inych potrubarov koli ponukam a najdrahsi z nich mi dal ponuku na 64€.

Teda moja otazka je ci mi mozu fakturovat tuto havarijnu sluzbu (niekde som sa docital, ze za spolocne zariadenia sa povazuje ROZVOD USTREDNEHO KURENIA PO RADIATOROVY VENTIL) a co s tou vysokou cenou? Aj keby sme to mali platit ako dom si myslim, ze je to neuveritelne prehnana cena. Osobne ja by som hodinovku 24,34€ s radostou prijal za tie 3 hodiny prace ;)

Dakujem Vam vopred za pomoc.
felix1
01.04.09,18:30
Po realizovanej oprave je vzdy najlacnejsia konkurencna firma... Zapiste si kontakt na cenovo vyhodnejsich dodavatelov, pri troche stastia Vam to budu moct o par mesiacov dokazat ( hlavne ci vobec zodvihnu telefon v sobotu ). Cena ( v Bratislave ) sa mi zda primerana ( bez DPH, ktore ide statu je to 180,4€ alebo cca 5434.-SK ) ale uhradil by som ju ( z fondu oprav ) az po dorieseni reklamacie nenamontovaneho vypustneho ventilu. Len pre porovnanie hodnot : nacapovanie piva trva 1 minutu a teoreticky zisk po odpocitani nakupnej ceny piva pre majitela je 1,5 € / ks alebo 90.-€ za hodinu. Je to primerane ?
Elena Navrátilová
01.04.09,18:39
Určite to treba uhradiť z FPOaU. Je to spoločná časť domu.
sharkyno
01.04.09,19:40
Po realizovanej oprave je vzdy najlacnejsia konkurencna firma... Zapiste si kontakt na cenovo vyhodnejsich dodavatelov, pri troche stastia Vam to budu moct o par mesiacov dokazat ( hlavne ci vobec zodvihnu telefon v sobotu ). Cena ( v Bratislave ) sa mi zda primerana ( bez DPH, ktore ide statu je to 180,4€ alebo cca 5434.-SK ) ale uhradil by som ju ( z fondu oprav ) az po dorieseni reklamacie nenamontovaneho vypustneho ventilu. Len pre porovnanie hodnot : nacapovanie piva trva 1 minutu a teoreticky zisk po odpocitani nakupnej ceny piva pre majitela je 1,5 € / ks alebo 90.-€ za hodinu. Je to primerane ?
Diky, ale lepsie je drzat sa realu (nie som z Bratislavy).Ak to budem porovnavat s Nitrianskou Blatnicou tak mi musi byt jasne, ze ceny nebudu rovnake ako v BA alebo u nas. Co sa tyka teorie piva beriem, len omacka okolo toho chyba(rezie) a je to len teoreticky zarobok. Neviem ci ste ma spravne pochopili, ale ja som nahlasil havarijnu situaciu ak by som si to chcel dat opravit za vlastne tak nikam nechodim a opravara si zozeniem po telefone za prijatelnu cenu. Totizto vychadzam aj z toho, ze u rodinneho prislusnika v januari tohoto roku menili komplet rury teplej, studenej vody, kanalizaciu(kuchyna,kupelka,WC) a cena bola 248,-€. Sice nesekali, nestravili tam 3hodiny ale 3 dni, ale je to pre mna cena prijatelna a VOPRED DOHODNUTA. Bolo tam natiahnutych cca 20m rur a ventilov. Porovnam si to s tou mojou metrovou rurkou a ide ma slak trafit. Tak som sa pytal ci je to moja zalezitost, ze si to mam platit, alebo to malo ist automaticky z FPOaU.
sito
01.04.09,21:34
Máš pravdu, treba sa držať reálu. Vieme, že nie si z Bratislavy. Nevieme, koľko bytov je v dome, koľko má podlaží. Dom je v správe. Kto zabezpečuje havarijnú pohotovosť pre váš dom? Správca, alebo niekto iný? Asi správca, keď bola jedná faktúra. Materiál sa dá skontrolovať podľa výdajky zo skladu, dodacieho listu, ale tie hodiny? dvaja ľudia tam boli 3 hodiny, potom prišli ďaľší dvaja, boli tam 6 hodín a ešte dvaja po 2 hodiny. Tak si napísal, aj na faktúre tak bolo? Tu jeho chybu, nenamontovanie výpusťu vody, svoju chybu tiež účtoval? Zaujmavá je aj provízia, správca robí dohadzovača niekomu?

Čo sa týka úhrady, z čoho a kto. Každý dom si môže dohodnúť rozsah vecí v dome, ktoré sa budú hradiť zo spoločného fondu opráv. Vykurovací systém domu je pre všetky byty v domu. Jeho opravy by sa logicky mali uhrádzať zo SFO, no vlastníci sa môžu dohodnúť na inom rozsahu, ktorý vyhovuje domu. Možno ako uvádzaš po ventil. Zisti si na čom sa vlastníci dohodli.

Potom, ten čas 19.1., oprava, podpis dôverníka a až 12.3. faktúra po 52 dňoch. Ak si ty nepodpisoval faktúru, kto rozhodol, že náklady na odstránenie havárie máš uhradiť Ty? Nabudúce Ti možno dajú zaplatiť opravu strechy, alebo inú haváriu. Možno počítali, že zabudneš, ale 214 €, 6 500 Sk. pamäť osvieží a pohne žlčou. Keď si haváriu nespôsobil.

Nechaj si preveriť faktúru kontrolnou komisiou správcu. Pravdepodobne to je SBD. A prečo ju máš uhradiť Ty.
sharkyno
02.04.09,05:23
Tolko hodin je tam rozpisane, ale pracu robili celkovo len dvaja ludia 3hodiny. Nikto iny tam uz neprisiel. Dom spravuje SBD ma 3NP a 24 bytov. Dnes zistim u dovernika ake veci maju dohodnute. Keby som vam napisal veci, ktore porobil nas spravca tak by nie zlc ste chytili, ale rovno by vas vystrelo. Neviem sa proti spravcovi ucinne branit pretoze zhruba polovica domu su podnajomnici, ktori sa o nic nestaraju teda majitela bytu sa nedovolate a potom je tu par ludi s ktorymi nie je ziadna komunikacia a "vynimky", ktore nam nestacia na odsuhlasenie veci na schodzach. Ja osobne som na tych nasich zriedkavych schodzach uz 2 x navrhol urobit vlastnu spravu, ale bez uspechu(to su typy ludi ktori nechcu nic nove). Na dalsi byt zial momentalne nemam :mee:
majkii
02.04.09,06:44
Dobry den,
prosim Vas o pomoc pri objasneni mojho problemu. Dna 17.1.09 o 11:00 v sobotu zavolal dovernik havarijnu sluzbu pretoze zistil, ze z horneho poschodia tecie voda. Bolo to ustredne kurenie, ktore nam islo do bytu. Havarijna sluzba zareagovala okamzite vyslanim pracovnika ktory povedal, ze nema suciastky, zavrel kohutik a uz sme ho nevideli teda sme mrzli doma pri 14 stupnoch cely vikend. V pondelok rano som okamzite isiel k spravcovi a nahlasil havarijnu situaciu. Okamzite zareagovali a poslali do 2hodin opravara. Opravar prisiel a zo stupacky k nasim vchodovym dveram vysekal, cca 1m novej rury natiahol, zabetonoval no nakoniec zabudol namontovat vypust vody a to vsetko za 3hodiny. Potom dal fakturu podpisat dovernikovi. Dna 12.3. sme mali v poste fakturu za tieto prace, ktore boli nahlasene ako havarijna situacia. A teraz to najlepsie: faktura bola vystavena na 214,68€ s DPH. Dalej tam boli rozpisane veci: material 29€, 2x3hod x 6,64€; 2x6h x 2,64€, 2x2h x 6,64€ + provizia spravcu a DPH. Za meter rury, dva klby a pol kybla betonu trosku prehnana suma nie? Zohnal som kontakt na inych potrubarov koli ponukam a najdrahsi z nich mi dal ponuku na 64€.

Teda moja otazka je ci mi mozu fakturovat tuto havarijnu sluzbu (niekde som sa docital, ze za spolocne zariadenia sa povazuje ROZVOD USTREDNEHO KURENIA PO RADIATOROVY VENTIL) a co s tou vysokou cenou? Aj keby sme to mali platit ako dom si myslim, ze je to neuveritelne prehnana cena. Osobne ja by som hodinovku 24,34€ s radostou prijal za tie 3 hodiny prace ;)

Dakujem Vam vopred za pomoc.

Zo zákona o 182/93 §2 ods. 5) vyplýva, že spoločnými zariadeniami domu sa rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a takýmito sú aj teplonosné prípojky. V štandardných zmluvách o výkone správ zvyčajne býva upresnené, že rozvody kúrenia patria do spoločných časti domuá. Navyše ak havarijnú službu si neobjednal - volal ju domovník, práce potvrdil domovník svojim podpisom a prace boli realizované na spoločných častiach a zariadeniach domu nerozumiem čo ti teda fakturujú?! Takúto faktúru by som vrátil ako neoprávnenú, pretože ju zhotoviteľ faktúru vystavil inámu subjeku, než si práce objednal, prevzal a aj samotné práce boli realizované na spoločnom majetku vlastníkov bytov.
Halli
02.04.09,13:19
D A teraz to najlepsie: faktura bola vystavena na 214,68€ s DPH. Dalej tam boli rozpisane veci: material 29€, 2x3hod x 6,64€; 2x6h x 2,64€, 2x2h x 6,64€ + provizia spravcu a DPH.

Dakujem Vam vopred za pomoc.


Tak toto som ešte nevidela na faktúre... to správca má zmluvne dohodnuté s dodavateľom služby? :eek:
sharkyno
02.04.09,15:36
Zo zákona o 182/93 §2 ods. 5) vyplýva... ... Takúto faktúru by som vrátil ako neoprávnenú, pretože ju zhotoviteľ faktúru vystavil inámu subjeku, než si práce objednal, prevzal a aj samotné práce boli realizované na spoločnom majetku vlastníkov bytov.

Dovernik zavolal havarijnu sluzbu ako prvy, ale chlapik ktory prisiel a uzavrel nam kurenie povedal aby sme to isli nahlasit teda konkretne ja k spravcovi. Tak sa aj stalo a potom uz asi darmo dovernik podpisal fakturu ked ju vystavil s takou sumou na mna. Rozpraval som sa aj s dovernikom a povedal som mu ci nahodou nebola vysoka suma. Vraj zdalo sa mu, ale co mal robit. Fakturu musel opravar vypisat priamo tu na mieste ked ju hned ako ukoncil prace dal podpisat dovernikovi. Ten by to podpisal aj keby tam bola suma 1500,-€.

aby som nikomu nekrivdil
h ttp://img23.imageshack.us/img23/2750/fak005.jpg

h ttp://img21.imageshack.us/img21/4181/fak011.jpg

h ttp://img16.imageshack.us/img16/1135/fak009.jpg

h ttp://img15.imageshack.us/img15/6773/fak.jpg

nemam povolenie posielat odkaz na obrazok tak si to h spojte :)
dexp
03.04.09,05:56
Mna len zaráža, že si správca účtuje pri faktúre za havarijnú službu províziu. Platíte túto službu paušálne každý mesiac?
sharkyno
03.04.09,17:31
A nerozumiem celkom :
- prečo nás dva dni zabávaš províziou 1,4 € + DPH (cca 52 Sk).

- nezabavam nikoho 2 dni s proviziou ta ma vobec nezaujima ja som sa pytal na nieco uplne ine ale nevadi aj toto beriem ako nazor :o
Ide o to, ze mi vyfakturovali opravu ktoru nahlasil dovernik a mne ju vyfakturovali za besnu cenu. Co som zistoval tak bezne by mi to spravili za 1/3 fakturovanej to je vsetko. Len keby mi to niekto napisal ako mam postupovat.
Elena Navrátilová
03.04.09,18:02
Mne príde že si tu dostal odpoveď nato čo máš robiť. Ale skús sa konkrétne opýtať čo potrebješ vedieť. Stručne zhrniem, že sa jedná o opravu spoločných častí domu všeobecne. Bolo Ti poradené že sa máš na to či aj konkrétne u Vás to je spoločnou časťou domu opýtať správcu. A to že sa Ti vidí cena vysoká... za prvé a to veľmi dôležité je fakt, že to bola havarijná situácia. To si aj sám uznal ako haváriu. Tak neviem čo by Ti ešte pomohlo.
sharkyno
04.04.09,05:57
Mne príde že si tu dostal odpoveď ... ... Tak neviem čo by Ti ešte pomohlo.

ano fakturu budem riesit z FO(bol som u spravcu ustne reklamovat). Mila pani mi pripomenula, ze ona velmi dobre pozna zakony a ze co ju poucam. Teplovodna pripojka je vraj moje zariadenie. Popritom v ich zakonoch nie je o spolocnych priestoroch ani zmienka cize si myslim, ze automaticky plati zakon 182/93 par.2 odst.5. Takze tuto cast budem riesit radsej pisomnou formou. Co ma este zaujima je ci niekto vie ako sa branit voci tej vysokej cene. Preco aj ked sa to bude platit zo spolocneho by sme to mali hradit.

zakon 182/93
zbierka.sk/Default.aspx?sid=15&PredpisID=12601&FileName=93-z182&Rocnik=1993&AspxAutoDetectCookieSupport=1
sito
04.04.09,08:16
Stala sa havária, niekto ju prišiel odstrániť. Predpokladám, že mu trvalo 15 minút na to, že ju nemôže odstrániť, preto odstavil kúrenie. Len vo vašom byte? Správcovia, obvyklé požadujú paušálnu platbu havarijnej služby. V prípade, že v dome sa nestane havária, sú to zbytočné vyhodené peniaze. Ale v tom prípade je treba tomu, kto zamedzil následným škodám na majetku vlastníkov bytov patrí odmena (v zlatej ére sa hovorilo: Ani kura nehrabe zadarmo. Ale to platilo aj pred zlatou érou, aj po zlatej ére)

Takže, dom by mal byť zaťažený sumou za výkon podľa paušálu, alebo hodinovou zúčtovaciou platbou za poskytnutie havarijnej služby domu, Tá bola vykonaná a mala by byť samostatné fakturovaná. Alebo na faktúre ako osobitná položka. Ak je správca poskytovateľ havaríjnej služby.

Čo sa týka odstránenia príčiny havárie? Podľa teba, prišil dve osoby, ktoré následky havárie odstránili za tri hodiny. Odstránenie následkov havárie je možné zúčtovať dvomi spôsobmi. 1. Hodinovou zúčtovacou platbou: Príklad: HZP = 300 Sk. x 3 x 2 = 1 800 Sk. 2. Cenník a jeho položky. A tu je rozpis prevedených prác a náklady za prevedené práce: Odstavenie kúrenia = suma, sekanie steny = suma, navinutie konope, výmena kolien atd. dokončovačie práce = zhruba 6 500 Sk. Rozdiel je 4 700 Sk.

Ak je faktúra vystavená podľa HZS, ako je možné, že je vykázaných jedenásť hodín pre dve osoby, keď následky hávárie odstraňovlli len tri hodiny???

Neviem do akej miery sa chceš so správcom spotiť, a koľko s tých 23 spolubývajúcich Ťa v spore podporí.

Porekadlo: Kto chce psa biť, palicu si nájde! Dá sa aj inak: Keď chce pes byť bití, treba si nájsť palicu! Prečo? Aby sme si nezašpinili ruky, keď mu budeme robiť dobre!

V prípade vášho domu, väčšina chce byť bitá, takže správca Vás lomí hlava - nehlava.

Ja, ani ostatní , ktorí radia to nezmenia, je to na Vás. S niečím s niekým treba pohnúť, potom príde lavína. Ale aj jej dôsledky, zmeny v dome. K dobrému?

Za dverami a obzorom môže byť vždy niečo nové. Treba otvoriť dvere, alebo sa prejsť a postaviť na obzor, uvidíte nové možnosti. Možno?

Ale je aj taká pesnička: Kopni do ty bedny, ať pán búh nečeká!