AdamC
02.04.09,08:20
Dobry den, ahojte,
Opat raz drobne zavahanie, resp. uistenie sa.

Uctujem s.r.o. od 1.1.2009, zalozenu v 2007. DPPO 2008 podane.

pripad...

s.r.o. je v prenajatych priestoroch, ktore zhodnotila...napriklad dala urobit nove specialne dvere za 250.000,- SKK. najomna zmluva je na 5 rokov.

uctovnicka zaradila dvere ako 022, odpisova skupina 4, uctovne sa rozhodla
odpisovat ich 5 rokov - po dobu trvania najomnej zmluvy, a tak isto sa
rozhodla odpisovat aj danovo...vraj sa to moze.

a to mne sa javi ako nespravne. malo by sa to predsa danovo odpisovat 20 rokov. nie?

ja si vsak robim diablovho advokata a pytam sa.
OK, opravi sa to, dodatocne danove priznania 2007 2008,atd..., uctovne 5 rokov , danovo 20 rokov, a naozaj idem z priestorov prec po tych 5 rokoch a ako to vysporiadam v uctovnictve a danovo.

zrejme nemozem kludne danovo odpisovat dvere dalej dalsich 15 rokov aj ked som uz v uplne inych priestoroch. Uctovne uz budu dvere davno odpisane, zrejme ich byvalemu prenajimatelovi nepredam, resp. neuhradi mi toto zhodnotenie jeho priestorov. co teda? co s tymi danovymi odpismi? stratim 15 rokov danovych odpisov? je to sucast podnikatelskeho rizika, alebo ako sa to poriesi?

dakujem za radu, nech mozem dat opravit tie dve danove priznania a opravit majetok. Len ma prosim uistite ze naozaj nie je mozne prisposobovat danove odpisy podla uctovnych, ale tam je to striktne 4,6,12,20 (okrem financneho leasingu).
Dakujem
Pekny den.
Adam.
Stefan2005
02.04.09,07:00
ZoDP
§24
(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).

§17
(22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).
AdamC
02.04.09,07:14
Dakujem velmi pekne za tak rychlu odpoved. Ja si predsalen este overim, ci som tomu vobec porozumel... :-)

Takze... moj pripad

1. bolo to danovo odpisovane zatial nespravne, malo to byt na 20 rokov.
2. po skonceni najmu, teda napriklad po 5 rokoch, tym, ze si prenajimatel zdani nepenazny prijem vo vyske zostatkovej ceny urcenej z rovnomerneho odpisovania, pre najomcu je to regulerny danovy vydavok a moze sa uplatnit danovy odpis v roku skoncenia prenajmu vo vyske 15 rocnych danovych odpisov?
Alebo prenajimatel to musi zdanit a najomca o tych 15 rokov danovych odpisov jednoducho pride?

Dakujem.
azla
02.04.09,07:22
Adam, uvažuješ správne.:)

Účtovné odpisy budú 5 rokov.
Daňové odpisy 20 rokov.
Preto treba podať DDP k dani z príjmov za predchádzajúce roky.:D

Predtým, ako išiel nájomca robiť TZ prenajatých priestorov, boli povinný si vyžiadať súhlas prenajímateľa.
Zároveň sa malo dohodnúť, čo bude s TZ po skončení nájmu.

a) ak sa dohodnete po skončení nájmu že TZ odpredáte, je ZCD pre Vás daňovým výdavkom.

b) ak sa nedohodnete o odkúpení a nájomca prenajaté priestory bezplatné odovzdá prenajímateľovi, potom zostatková cena u nájomcu je daňovo neuznaná a u prenajímateľa vzniká nepeňažný príjem vo výške ZC TZ. (§17, odst. 22,b)
AdamC
02.04.09,07:31
Cele to zhodnotenie je pevne spojene s budovou, takze zrejme tam aj ostane. Otazka je potom predajna cena. Zrejme by bolo napadnutelne, keby sa to odpredalo prenajimatelovi prilis pod zostatkovu cenu, resp. ako je popularne za 1 euro (1 korunu po starom). Ono, prenajimatel to zdani ak mu to nepredam, ak mu to predam, ma sice naklad, ale ked je to fyzicka osoba, nepodnikatel, asi mu to nepomoze. Najomca, ten moze byt skodny, pride o danove naklady ak mu to neodpreda. Toto si musi rozhodnut vedenie spolocnosti. Dakujem velmi pekne za objasnenie

p.s. ZCD myslis zostatkova cena danova, hej? Lebo uctovne to uz odpisane bude, uz budem mat len vynos, v uctovnictve naklad ziadny, len v DP odpocitatelnu polozku, ako rozdiel uctovnych a danovych odpisov.
azla
02.04.09,07:42
ZCD - zostatková cena daňová.