Svistakova
02.04.09,08:58
Ahojte! Mám takýto problém. Sme daňovým zástupcom pri dovoze tovaru z Ukrajiny pre Rumunskú firmu. Na DÚ Bratislava 1 sme kvartálne zasielali DP a Súhrnný výkaz, pričom pre určenie dátumu pre výkazy sme vychádzali z dňa vystavenia faktúry ukrajinským dodávateľom. My sme vystavili faktúru na Rumunskú firmu za služby daňového zástupcu. Máme povinnosť vystaviť im aj faktúru za dovezený tovar? Na základe čoho si uplatnia v Rumunsku samozdanenie? Majú tam teraz totiž na to v Rumunsku daňovú kontrolu a potrebujú mať faktúru na tovar s IČO DPH z EU. My sme ale len daňový zástupca a tovar sme len colne odbavili a preukázali že odišiel do ďalšieho ČŠ a tým bol od DPH oslobodený. Čo ale teraz s tými Rumunmi? Ich auditori tvrdia že na odpočet DPH im faktúra z Ukrajiny nestačí. Ďakujem pekne za pomoc!
Yuya
03.06.09,09:59
Ak ste neboli vlastnikom tovaru nemate preco vystavovat fa za tovar. A kto zaplatil colny dlh?
Milan Benka
03.06.09,14:09
Fa za tovar vystavuje zahr. osoba. Nech k svojim fa pripoja prehlásenie, že sú zastupovaný daňovým zástupcom pri dovoze v SR s IC DPH SK........... a nech uvedú : miesto dovozu SR, miesto dodania Rumunsko, intrakomunitáne dodanie tovaru oslobodené v zmysle čl.138 smernice Rady 2006/112/ES.
Yuya
04.06.09,10:34
Ale ak som spravne pochopila oni robia danoveho zastupcu Rumunskej firme nie Ukrajinskej.
Milan Benka
04.06.09,11:39
Ale ak som spravne pochopila oni robia danoveho zastupcu Rumunskej firme nie Ukrajinskej.
Interný doklad - o premiestnení tovaru SR - RO.
Yuya
04.06.09,11:54
My riesime podobny problem. Nasa firma bude distribuvat do EU tovar, ktory bude dovezeny k nam z Ciny. Lenze my nebudeme vlastnikom tovaru. My budeme len zabezpecovat kompletnu logistiku vratane skladovania. Cize vysla fa bude vystavena priamo od dodavatela /Cina/ kupujucemu /krajiny EUI/. My budeme fakturovat cinskej firme len sluzby.
A teraz riesime ci budeme danovym zastupcom cinskej firmy a unas bude tovar oslobodeny od DPH, ale to by potom musel prijemca preclit tovar a odviest DPH vo svoej krajine alebo ci preclit a odviest DPH u nas len nevieme akym sposobom by sme si narokovali odpocet ked to nie je nas tovar. Nemate s tym niekto skusenost ?
Milan Benka
04.06.09,12:21
My riesime podobny problem. Nasa firma bude distribuvat do EU tovar, ktory bude dovezeny k nam z Ciny. Lenze my nebudeme vlastnikom tovaru. My budeme len zabezpecovat kompletnu logistiku vratane skladovania. Cize vysla fa bude vystavena priamo od dodavatela /Cina/ kupujucemu /krajiny EUI/. My budeme fakturovat cinskej firme len sluzby.
A teraz riesime ci budeme danovym zastupcom cinskej firmy a unas bude tovar oslobodeny od DPH, ale to by potom musel prijemca preclit tovar a odviest DPH vo svoej krajine alebo ci preclit a odviest DPH u nas len nevieme akym sposobom by sme si narokovali odpocet ked to nie je nas tovar. Nemate s tym niekto skusenost ?

Pozrite si §69a. Máte tam uvedené nejaké podmienky, musíte sa s čínskou firmou dohodnúť na postupe.
Yuya
05.06.09,05:35
Ten §69a mam pozrety. Tam sa riesi statut danoveho zastupcu, ktory za urcitych podmienok moze zastupit dovozcu, ktory je zdanitelnou osobou, vo veci uplatnenia oslobodenia od DPH podla §48 ods.3..To by ale znamenalo ze dan musi zaplatit prijemca. A to je problem, pretoze kupujuci z krajin EU to chcu mat preclene, aby s tym uz nemali ziadne starosti. Preto rozmyslame, ze by sme to preclili a zaplatili DPH ale neviem ci by sme si ju mohli uplatnit na odpocte, kedze tovar nie je v nasom vlastnictve a Cinania by neboli registrovani pre DPH u nas.
Milan Benka
05.06.09,05:46
Ten §69a mam pozrety. Tam sa riesi statut danoveho zastupcu, ktory za urcitych podmienok moze zastupit dovozcu, ktory je zdanitelnou osobou, vo veci uplatnenia oslobodenia od DPH podla §48 ods.3..To by ale znamenalo ze dan musi zaplatit prijemca. A to je problem, pretoze kupujuci z krajin EU to chcu mat preclene, aby s tym uz nemali ziadne starosti. Preto rozmyslame, ze by sme to preclili a zaplatili DPH ale neviem ci by sme si ju mohli uplatnit na odpocte, kedze tovar nie je v nasom vlastnictve a Cinania by neboli registrovani pre DPH u nas.

A rozmýšľali ste už o využití colného skladu ?
Yuya
05.06.09,06:25
Presne o tom rozmyslame. Nasa firma by uskladnila cinsky tovar v nasom colnom sklade. Ale ako docielit, aby ten tovar bol predany kupujucemu z EU uz precleny? Nie je problem zaplatit colny dlh preclit to, ale ako si narokovat odpocet DPH?
Milan Benka
05.06.09,09:56
Presne o tom rozmyslame. Nasa firma by uskladnila cinsky tovar v nasom colnom sklade. Ale ako docielit, aby ten tovar bol predany kupujucemu z EU uz precleny? Nie je problem zaplatit colny dlh preclit to, ale ako si narokovat odpocet DPH?

Potom už budete môcť postupovať ako daňový zástupca.
Yuya
05.06.09,10:39
Ako danovy zastupca by sme na zaklade plnomocenstva podavali DP DPH a Suhrnny vykaz za dovozcu pod osobitnym IC DPH v pripade oslobodenia od DPH podla §48 ods.3. Ale to neriesi zaplatenie DPH a jeho odpocet pri prepusteni do volneho obehu.
Milan Benka
05.06.09,17:30
Ako danovy zastupca by sme na zaklade plnomocenstva podavali DP DPH a Suhrnny vykaz za dovozcu pod osobitnym IC DPH v pripade oslobodenia od DPH podla §48 ods.3. Ale to neriesi zaplatenie DPH a jeho odpocet pri prepusteni do volneho obehu.

Ak máte tovar pri dovoze oslobodený od DPH, prečo by Vám ho mal colný úrad vyrúbiť ?
Myslím, že Vám vyrúbia iba prípadne clo, nie však DPH. Neriešil som ešte taký prípad, skúste si to overiť na colnom úrade.
Yuya
08.06.09,05:05
Na Colnom urade im je jedno kto zaplati clo + DPH, hlavne aby bola zaplatena /kedze to ide z tretich krajin/. Ak by to u nas neslo do volneho obehu clo+DPH plati az prijemca. Nam by tiez viac vyhovovalo keby to bolo oslobodene podla §48 ods.3, ale prijemca to chce mat uz colne aj danovo vysporiadane. A preto hladame moznost ako to preclit, zaplatit DPH a odpocitat si DPH u nas.
Milan Benka
08.06.09,08:53
Na Colnom urade im je jedno kto zaplati clo + DPH, hlavne aby bola zaplatena /kedze to ide z tretich krajin/. Ak by to u nas neslo do volneho obehu clo+DPH plati az prijemca. Nam by tiez viac vyhovovalo keby to bolo oslobodene podla §48 ods.3, ale prijemca to chce mat uz colne aj danovo vysporiadane. A preto hladame moznost ako to preclit, zaplatit DPH a odpocitat si DPH u nas.

Daňový zástupca pri dovoze v zmysle § 69a pri uplatnení oslobodenia v zmysle §48/3 bude mať pri colnom konaní vyrúbené iba clo. Pre konečného odberateľa-príjemcu to bude intrakomunitárne dodanie viazané na samozdanenie vo svojej krajine (EU) . Mám to potvrdené colným riaditeľstvom.
Yuya
08.06.09,10:18
Dakujem velmi pekne za odpoved. Cize fyzicky nebude platit DPH nikto. Tak s tym som neratala, ale myslim, ze to ma logiku. Tiez sme boli na Colnom urade, ale zatial sa nam k tomu nevedeli vyjadrit.
Milan Benka
09.06.09,08:34
Dakujem velmi pekne za odpoved. Cize fyzicky nebude platit DPH nikto. Tak s tym som neratala, ale myslim, ze to ma logiku. Tiez sme boli na Colnom urade, ale zatial sa nam k tomu nevedeli vyjadrit.

Existuje možnosť obrátiť sa na Colné riaditeľstvo. Odpovede zasielajú celkom promptne.