koralkak
02.04.09,10:48
Pozdravujem všetkých na porade,

vie mi prosím niekto poradiť ??

Chcela som si kúpiť tovar cez internet - cez internet. bazár - mimibazar.sk - jednalo sa o nový tovar (teda nie o používaný). Takmer som už zaplatila za objednávku, keď mi dotyčná pani oznámila pri mojej otázke ohľadom záručnej lehoty, že ona mi záruku na tovar nedá a ani záručný list. A že podľa nej ani nikto na uvedenom bazári.
Ale predaj cez internet sa tiež riadi ustanoveniami občianskeho zákonníka nie?
Alebo platia pre internetový obchod iné zákony?? Moja otázka teda znie, či pri kúpe cez internet má kupujúci nárok na záruku tovaru a normálne záručné podmienky tak ako pri kúpe v obchode. Ďakujem všetkým veľmi pekne :-)) Iva
Dáša_
02.04.09,09:03
Pozdravujem všetkých na porade,

vie mi prosím niekto poradiť ??

Chcela som si kúpiť tovar cez internet - cez internet. bazár - mimibazar.sk - jednalo sa o nový tovar (teda nie o používaný). Takmer som už zaplatila za objednávku, keď mi dotyčná pani oznámila pri mojej otázke ohľadom záručnej lehoty, že ona mi záruku na tovar nedá a ani záručný list. A že podľa nej ani nikto na uvedenom bazári.
Ale predaj cez internet sa tiež riadi ustanoveniami občianskeho zákonníka nie?
Alebo platia pre internetový obchod iné zákony?? Moja otázka teda znie, či pri kúpe cez internet má kupujúci nárok na záruku tovaru a normálne záručné podmienky tak ako pri kúpe v obchode. Ďakujem všetkým veľmi pekne :-)) Iva


problém je, že mmb nie je klasický internetový obchod - v podstate by mal slúžiť iba na predaj "prebytkov", použitého tovaru, malo by ísť o priležitostný predaj, nie pravidelnú činnosť, z ktorej sa dosahuje zisk.
vačšina predávajúcich nemá živnostenký list, aj ked podla mna splnaju podmienky živnostenského zákona.
koralkak
02.04.09,09:18
no hej, ale je tam tiež v podmienkach servera uvedené, že vzťahy medzi kupujúcim a predávajúcim sa riadia občianskym zákonníkom. Len preto, že je to internetový predaj je bez pravidiel?
koralkak
02.04.09,09:30
Tovar vraj daná pani kupuje priamo v obchode vo Veľkej Británii, teda ak ona to kúpi a zaplatí, podľa mňa dostane aj záručný list a doklad o kúpe. A ak mi aj ona doklad vystaviť nevie, záručný list podľa mňa mať musí...
Dáša_
02.04.09,10:33
no po konzultácii s domácim právnikom :)))

1. zjavne ide o neoprávnené podnikanie
2. ked nie je podnikatel, nemá ti aký záručný list vystaviť
3. anglicky záručný list je ti bez dokladu o kúpe na dve veci
4. ak by sa na tovare objavili vady, tak si buď uplatníš nárok na zľavu z ceny u predávajúceho alebo odstúpiš od kupnej zmluvy, ale to iba v prípade, že je tovar neupotrebiteľný práve pre tú danú vadu
5.tieto nároky si musíš uplatniť u predávajúceho - musíš ho upozorniť, že vec má vady a zároveň musíš povedať, či chceš primeranú zľavu alebo odstúpenie od zmluvy do určitého termínu.