Lucika78
02.04.09,12:22
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, nakoľko mám úplne špecifický problém, s ktorým si neviem rady. Naša firma investovala do kúpy pozemku. Teraz si chce dať majiteľ firmy vypracovať predbežný návrh projektu budovy, o ktorej uvažuje, že ju na tomto pozemku postaví(vlastnú budovu pre fungovanie firmy). Toto vypracovanie predbežného projektu bude dodávateľom služby fakturované a mňa zaujíma, či je toto oprávnený náklad firmy(účet 518). Neviem totiž, či je možné dať to priamo do nákladov (jedná sa o pomerne vysokú sumu), alebo na účet 042. Účet 042 mi príde nelogický, nakoľko to nemám k akému majetku priradiť (budova zatiaľ nestojí a ešte sa ani nevie, či bude stáť - majiteľ si chce urobiť predbežný rozpočet a na základe neho sa rozhodnúť). Navýšiť cenu pozemkov mi tiež nepríde najlogickejšie...Naozaj neviem, čo s tým. Môžem dať tú faktúru jednoducho do nákladov? Ďakujem.
Rozalaia
02.04.09,10:31
Uctuj na 042, k nicomu zatial nepriraduj. Ak sa raz zacne vystavba onej budovy, bude to sucastou jej obstarania.
Lucika78
02.04.09,10:53
...a ak sa budova nikdy stavať nebude? Ostane mi to navždy visieť na 042?
Rozalaia
02.04.09,16:07
Pri zruseni prac a trvalom zastaveni prac suvisacich s obstaranim dlhodobeho HM sa náklady vedene na 042 zauctuju podla §36/6 Postupov uctovania na tarchu 549 Manka a skody (ak ide o skodu), v ostatnych pripadoch na tarchu 548 Ostatne naklady na HC.
Barbarka
20.04.09,06:36
Rozalaia, a tie naklady budu danove? Myslim, tu 548... Mam podobny problem, my robime zatial len studiu a este nevieme, ci nam niekto taku stavbu vobec povoli. Cize potom mame smolu a nemozeme to dat do danovych nakladov? Mam este dve suvisiace otazky: chceme stavat na pozemku, ktory zatial nepatri firme, ale konatelovi. DAko sa v takomto pripade na to pozera? Mozeme vlastne takto stavat a odpisovat budovu? A este tretia otazka, kupili sme vyrobny areal, opravovali sme ho, budeme musiet dat dodatocne nakreslit projekt starej casti pre poziarne ucely, nakolko ten sme ku kupenej stavbe nedostali (viackrat sa to prestavovalo a dostavovalo), naklady na takyto projekt budu danove? cca 2500 EUR

dakujem za kazdu odpoved
adato
22.04.09,07:44
1. Náklady by mali byť daňové.
2. Na to aby ste mohli stavať na cudzom pozemku budete potrebovať Nájomnú zmluvu a povolenie vlastníka - aj pre stavebné povolenie.
3. Náklady na projekt - skreslenie existujúceho stavu - sú náklady roka(služba).