mimica
02.04.09,16:10
ahojte,

dnes som hovorila sprostredkovane s jednou pani, ktorá sa týmto zaoberá, ale neviem, či som to pochopila správne.

Poprosím Vás o radu:
1, ak by som od 1.5.2009 prestala pracovať, a v auguste 2009 otehotnela, viem, že je tam cca 6 mesiacov po výpovedi/prepustení, počas ktorých môžem otehotnieť a zároveň sa mi materská vypočíta z predchádzajúcich zárobkov.
Je tam rozdiel, či dám výpoveď alebo ma prepustia?

2, odvody za mňa platí štát počas celej doby materskej? Viem, že je tam lehota 270 dní, ale neviem čoho.

3, ak žena odíde na materskú ako zamestnankyňa firmy, má právo na ponechanie miesta a viem, že počas 6 mesiacov má nárok na 80% svojho predchádzajúceho platu. Platí toto aj v prípade, ak už nie som zamestnankyňou firmy? nehovorím teraz o mieste, ale o tej sume.

Tieto veci mi nie sú jasné, takže prosím Vás o vysvetlenie.
Nie je to jednoduché a potrebujem sa správne rozhodnúť.;)

ďakujem Vám.
brčko
02.04.09,16:26
1. tých 6mesiacov platí len v prípade, ak do 6mesiacov od ukončenia PP (je jedno akým spôsobom PP skončil, no neplatí napr. v prípade, ak končí PP posledným dnom čerpania rodič.dovolenky) nastúpiš na MD. T.j. v den ukončenia PP musíš byť už tehotná.
viac pozri tu:
http://jozefmihal.blogspot.com/

2. aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom .... je základná podmienka na vznik nároku na materské. NEsúvisí vôbec s platením poisteného. Od toto, či ti trvá PP závisí, či budeš nem.poistená, poistená v nezam. počas poberania materského a dôchodkovo poistená od nástupu na MD do pôrodu.
Dôchodkovo poistená od pôrodu budeš aj v prípade, že budeš nezamestnaná, no ale za podmienky, že si podáš na Soc.poistovnu podla svojho bydliska do 45dní po narodení dieťaťa prihlášku s potrebnými prílohami. Bez podania prihlášky DP nebudeš. Ak si zamestnaná, tak túto prihlášku treba podať najneskôr v den po ukončení poberania materksého (ak chceš súvislé DP).

3. Podla zákona o sociálnom poistení je materské len 55% z denného VZ. Ale podla zákona o sociálnom poistení policajtov a vojakov ... č. 328/2002 je to viac.
vid tu:
http://www.mod.gov.sk/37/zakony-v-posobnosti-ministerstva-obrany-slovenskej-republiky.php?mnu=10&PHPSESSID=78e9e344a300318c5880e5492d1c8ad0
No neviem kolko, ale o tom asi hovoríš. Platí to aj v ochrannej lehote.