arizona
02.04.09,16:30
V škárach na alltánku sa nám zahniezdili včely.
Nechceme ich usmrtiť, iba vyhnať niekde ďalej. Nemáte nejaký vyskúšaný tip ?
Díky
legolas
02.04.09,17:15
V škárach na alltánku sa nám zahniezdili včely.
Nechceme ich usmrtiť, iba vyhnať niekde ďalej. Nemáte nejaký vyskúšaný tip ?
Díky

... sú to naozaj včely? Vieš, ja mám včely, ale do záhradného altánku sa roj neusadí, skôr v komíne, alebo v múre domu kde je nejaká dutina, ale to by ste zistili už minulého roku v lete keď sa včely roja. Skús niekoľko zabiť a zistíš či sú to včely. Aj keby to bola pravda nevyženieš ich, musíš ich vysíriť, alebo škáry zamurovať. :)
arizona
02.04.09,17:37
... sú to naozaj včely? Vieš, ja mám včely, ale do záhradného altánku sa roj neusadí, skôr v komíne, alebo v múre domu kde je nejaká dutina, ale to by ste zistili už minulého roku v lete keď sa včely roja. Skús niekoľko zabiť a zistíš či sú to včely. Aj keby to bola pravda nevyženieš ich, musíš ich vysíriť, alebo škáry zamurovať. :)
Nie som odborník, ale podobá sa to včele.Ibaže ma trochu prekvapila farba. V mieste za hlavičkou to má takú "chlpatú" červenohnedú časť:confused:
Inak je to úplne rovnaké ako včela. Objavilo sa to iba teraz, keď sa oteplilo.Pchajú sa do škár v dreve.Čo iné to môže byť?
aviator
02.04.09,18:54
Oslovil by som najbližšieho včelára, tí, ktorých poznám, sú veľmi ochotní.
ludmila12
03.04.09,03:00
Súhlasím včely by ste museli objaviť už na jeseň keď sa zazimovávajú, to by sa nedala prehliadnuť ich činnosť. A tie sa vždy usadia vo väčšom množstve ako roj .To je včielky ktoré uleteli z úla so svojou královnou. To si pamätám ako včelárova dcéra. Tiež by som odporúčala zavolať nejakého včelára. Ak by to boli včely a vedel by sa dostať ku královnej, tak všetky včielky by ju nasledovali dobrovolne.:) Pekný deň Ludka

... sú to naozaj včely? Vieš, ja mám včely, ale do záhradného altánku sa roj neusadí, skôr v komíne, alebo v múre domu kde je nejaká dutina, ale to by ste zistili už minulého roku v lete keď sa včely roja. Skús niekoľko zabiť a zistíš či sú to včely. Aj keby to bola pravda nevyženieš ich, musíš ich vysíriť, alebo škáry zamurovať. :)
VladoaKatka
03.04.09,03:34
V škárach na alltánku sa nám zahniezdili včely.
Nechceme ich usmrtiť, iba vyhnať niekde ďalej. Nemáte nejaký vyskúšaný tip ?
Díky
Takto sa hniezdí osa, kľudne ich zlikviduj.
Nemusíš ich usmrtiť, ale celé hniezdo odniesť niekde veľmi ďaleko.
legolas
03.04.09,11:23
... jedná sa o včelu samotárku- drevárku, hniezdo si stavia prevážne v dreve. Aby Vás neobťažovali postriekaj tie časti altánku kde sa vtierajú napr. Biolitom a bude pokoj. Nie sú nebezpečné, neútočia ako včely.
arizona
03.04.09,11:27
Ďakujem za odpovede. Ak sa podarí, tak odfotím:D
Idem to teda niečim pošpliechahť;)
bebusyk
06.04.09,14:36
ahoj poradaci. ja by som tiez rada vedela, co nam to priletelo skoro pod strechu. mame dom v rekonstrukcii a par skridiel, mozno 15 kusov som na jesen ulozila, resp. oprela o stenu za domom. a teraz, ked sa oteplilo, vcely poletovali presne medzi tie poukladane skridle. neviem ci sa ukladali tam, alebo do dierok v stene. sledovala som ich asi 3 dni a zdalo sa, ze ich tam stale pribuda. vsimla som si, ze sa akoby prenasaju niektore navzajom:rolleyes:. ako pisala "arizona" v mieste za hlavičkou maju niektore taku "chlpatu" cervenohnedu cast. utocne sa ozaj nezdaju, ale manzel je alergicky na bodnutie a moj 3 rocny syn sa tam tiez dost obsmieta. nechcela som pouzit biolit ani nic podobne. tiez ma napadlo privolat vcelara, ale kedze ludi v obci este nepozname ...... v tej rychlosti ma nic lepsie ako ... "poprasit" to miesto vecer pred odchodom popolom, nenapadlo:D. som zvedava ci som ich odplasila. :rolleyes:
alla66
06.04.09,17:57
karino
07.04.09,06:51
na listku kde sedi osa su typicke znaky pre vosku skorocelovu
alla66
07.04.09,11:54
Pri tomto obrázku bol tento text :

Osa dravá alebo osík galský

(Polistes gallicus) patrí do čeľade sršňovité a medzi štíhlopáse

blanokrídlovce.
legolas
08.04.09,19:25
... včela medonosná v žiadnom prípade si nehľadá tak skoro na jar miesto v škárach a pod.. Ak sa aj vyroja tak je to koncom apríla až do júla. Roje sa neusadzujú v škárach lebo , názorne 1 roj má váhu cca 1 - 2 kg a je tam asi 20000 včiel s matkou. Osy, sršne, v jeseni hynú. Prežívajú iba matky, ktoré na jar si robia hniezda buď v zemi, alebo v škárach na pôjdoch. Toto je rozdiel medzi včelou medonosnou.
arizona
09.04.09,13:46
Dík všetkým za odpovede.
Takže prikladám fotky. Dnes sme objavili aj "hniezda" v špárach nanosená hlina:eek:.
Pred mesiacom nám za záhradou vyrúbali dosť stromov a krov, mohli sa presunúť z tadiaľ?
Budem rada,ak niekto vie poradiť , čo je to za "tvora";)
legolas
09.04.09,13:57
..... ja som Ti to už pred tým napísal. Takže jedná sa o včelu samotárku- drevárku.