mirobenian
02.04.09,19:27
Podla informacii od vyrobcu YTONG-u nie je problem postavit stavbu v priebehu kalendarneho roka (z rari do jesene). No prisis tomu neverime. Byvame na Orave a na jar zaciname stavat rodinny dom. Radi by sme sa poradili, ci je vhodne zacat stavat na jar (stavba bude z YTONGU) a na jesen (resp. v zime) toho isteho roku sa nastahovat. (Ocenime najma rady tych, ktori takuto stavbu sami realizovali, alebo poznaju takyto pripad zo svojho okolia.)
dracul
02.04.09,17:35
ja som z Oravy a tiez som staval z ytongu cely dom ale urcite sa do neho neda nastahovat v ten rok. vlhkost vzduchu v novostavbe je 80-85%. takze si treba uvazit ci cca 6 mesiacov pockat alebo nachytat vsetky choroby co ste este nestihli.
kero64
02.04.09,18:26
Z presných tvárnic sa skutočne veľmi rýchlo stavia, ale so sťahovaním veľmi neponáhľaj. Vieš, ako sa hovorí. Práca kvapná, málo platná. Všetko má svoj čas a aj stavba potrebuje svoje. Aj keď ho postavíš do jesene, treba ho nechať cez zimu "uležať." Prepáč ten výraz, neviem si momentálne spomenúť na nič presnejšie alebo výstižnejšie. A tak ako písal drakul, z vlhkosti môžeš nachytať alergie a iné nepríjemnosti. Nestojí to za to.
jojkoz
02.04.09,18:32
Alebo nastavit nutene vetranie (rekuperaciu) cez vlhkostne cidla ... ;)
mirobenian
02.04.09,18:48
Ja by som to nazval, ze stavbu treba nechat "vyzriet". Radime sa aj preto, lebo sa nam dostavaju rozne nazory. Tiez sme skor za to vyzretie.
220870
03.04.09,04:45
Dom z ytongu sa dá postaviť za 2 mesiace( hrubá stavba + strecha+omietky+poter).Ak začnete v apríli tak začiatkom júna máte v interiéry ukončené všetky mokré procesy. Potom úplne stačia tri letné mesiace (pri intenzívnom vetraní)na to aby dom vyschol.Na jeseň stačí poukladať podlahy , obklady ,vymaľovať a môžete sa sťahovať.Koniec koncov vlhkosť v dome si môžete pred nasťahovaním odmerať a podľa toho sa prispôsobiť.
Ferdosondo
03.04.09,15:40
Aktuálne info pre rýchlikov: Potery realizované v septembri. Vetrané až do začiatku mrazov. Momentálna teplota vo vnútri 12 C a vlhkosť 81%!!!. Tu položiť plávajúce podlahy ? Nábytok ? ...
220870
03.04.09,17:03
Cez leto 6.7 2007 som urobil potery.8.8 2007 položil plávajúce podlahy.Nemám žiadny problém.Ale ani ja nie som za rýchlostavby.