1Joey1
02.04.09,23:26
Ahojte

chcel by som vas poprosit o nazor a o radu. Byvam v dvojizbovom byte na 2.posch., nadomnou je sedlova strecha (nevyznam sa v tych pojmoch, ale je to taka ta siroko rozlozena, malo strma strecha), ktora vytvara podkrovny priestor s vyskou cca 1,6m (v najvyssej casti), v ktorom su navyse vodorovne tramy cca v metrovych rozostupoch vo vyske cca 90cm nad pomyslenou podlahou. Rozmyslal som nad prerobenim tohoto priestoru na akusi spalnu, cim by som de facto ziskal jednu izbu k dobru (sucasnu spalnu). Ziadne zlozite upravy, len zateplit, polozit podlahu (s pripadnym podlahovym el. kurenim), matrace na zemi, vstup do priestoru rebrikom, nie schodiskom, eventuelne pridat stresne okno, nakolko je tam okno ale nevetratelne. Strop v byte je len sadrokarton na tramoch s patricnou izolaciou nad nim, cize ziadne zlozite buranie.
Bohuzial ale neviem ako su tieto priestory deklarovane, ci ako spolocne priestory alebo ako, kedze je to take nizke. Jeden znamy riesil trosku podobnu situaciu este pocas vystavby bytu a na jeho ziadost mu o takyto priestor zvysili strop v kupelni a dali stresne okno, bez nejakeho procesu odkupovania a schvalovania ostatnych vlastnikov a podobne.

Co si o tom myslite?Je to vobec realne a vhodne?Je na take nieco potrebne stavebne povolenie, pripadne staticky posudok alebo ine zalezitosti?

Vopred velmi pekne dakujem za nazory a postrehy.

Joey
k.i.n.o.
02.04.09,21:41
Štandardne platí, že podkrovie (povala) je spoločnou časťou domu, takže je v podielovom spoluvlastníctve všetkých vlastníkov bytov v dome. Časť nad svojim bytom by si musel riadne odkúpiť od ostatných spoluvlastníkov.
Na prerábku by si zrejme potreboval stavebné povolenie - zmena spôsobu užívania priestoru, zmena vonkajšieho vzhľadu - okno.
Každopádne ako spálňa by to asi neprešlo, obytná miestnosť musí mať určitú minimálnu výšku. Skôr to treba deklarovať ako skladovací priestor (a potom tam môžeš "skladovať" matrac a na noc aj seba:)).
Otázkou je, či to naozaj stojí zato. Nechcel si radšej kúpiť 3-izbový byt? (Viem že sa to ľahšie napíše ako zrealizuje...)