vmi
11.07.05,13:09
Dobrý deň prajem.

Potreboval by som akutne poradiť. Vediem spor o tom či je nutnou náležitosťou nami vystavenej faktúry IČO DPH odberateľa. Naša spoločnosť je platcom DPH. Naše IČO dph na faktúre je. Ak je tomu tak na základe akého zákona + paragrafu? Ďakujem
Jana Acsová
11.07.05,11:16
Dobrý deň prajem.

Potreboval by som akutne poradiť. Vediem spor o tom či je nutnou náležitosťou nami vystavenej faktúry IČO DPH odberateľa. Naša spoločnosť je platcom DPH. Naše IČO dph na faktúre je. Ak je tomu tak na základe akého zákona + paragrafu? ĎakujemAk faktúru považujete za zmluvu (kúpnu), nemáte inú obchodnú zmluvu alebo to nemáte ošetrené v rámci interných predpisov, možno faktúru považovať za obchodný dokument v zmysle § 3a Obchodného zákonníka. Povinnou náležitosťou by tým pádom bolo IČO zmluvných partnerov.
KEJKA
11.07.05,11:20
Dobrý deň prajem.

Potreboval by som akutne poradiť. Vediem spor o tom či je nutnou náležitosťou nami vystavenej faktúry IČO DPH odberateľa. Naša spoločnosť je platcom DPH. Naše IČO dph na faktúre je. Ak je tomu tak na základe akého zákona + paragrafu? ĎakujemičDPH je nutnou informáciou na faktúre podľa zákona o DPH (§71 zákona 222/2004). Nie je nutné uvádzať DIC odberateľa, o tom sa vedú sporu. Vlastné DIČ je potrebné uviesť.
vmi
11.07.05,11:21
To je síce fajn. IČO partnerov je uvedené! Jedná sa o IČO DPH. Naše je na faktúre uvedené ale odberateľove nie. Je táto faktúra špatná? /obaja sú platcovia DPH/
KEJKA
11.07.05,11:22
To je síce fajn. IČO partnerov je uvedené! Jedná sa o IČO DPH. Naše je na faktúre uvedené ale odberateľove nie. Je táto faktúra špatná? /obaja sú platcovia DPH/ano faktura je zla - vid príspevok 3
Luna
11.07.05,11:25
Prepáčte mi,to LUNA-súhlasím.Chcela som odpovedať,ale...Dnes sa mi to už 2x stalo že som zle stisla.Ospravedlňujem sa.

Zákon o DPH §71 odst.2 hovori o náležitostiach faktúr a zmlúv.
Jana Acsová
11.07.05,11:31
ičDPH je nutnou informáciou na faktúre podľa zákona o DPH (§71 zákona 222/2004). Nie je nutné uvádzať DIC odberateľa, o tom sa vedú sporu. Vlastné DIČ je potrebné uviesť.Podľa § 31 sa povinne na faktúrach (dokladoch) uvádza DIČ ak nemá firma pridelené IČ DPH. Z uvedeného vyplýva, že od 1.1.2005 sa povinne na dokladoch uvádza už iba IČ DPH (čím došlo k vyriešeniu dohadov o povinnosti uvádzať DIČ u platiteľa DPH).

V zmysle zákona o DPH zároveň IČ DPH patrí do povinných náležitostí.

Zhrnutie:
Na faktúrach u platiteľa uvádzať:
IČO dodávateľa aj odberateľa
IČ DPH dodávateľa aj odberateľa

Na faktúrach medzi neplatiteľmi uvádzať:
IČO dodávateľa aj odberateľa
DIČ dodávateľa aj odberateľa
retep
11.07.05,12:58
§ 71 zákona o DPH jednoznačne taxatívne udáva aké náležitosti má obsahovať faktúra.Nič viacej nič menej.
Jana Acsová
11.07.05,13:06
§ 71 zákona o DPH jednoznačne taxatívne udáva aké náležitosti má obsahovať faktúra.Nič viacej nič menej.A obchodný zákonník dopĺňa náležitosti obchodných dokumentov a § 31 Zákona o správe daní a poplatkov platí aj pre neplatiteľov DPH:)

a, a, a ... zákon o účtovníctve náležitosti účtovného dokladu

Všetko vždy musíme chápať v súvislostiach.:)
retep
12.07.05,09:55
A obchodný zákonník dopĺňa náležitosti obchodných dokumentov a § 31 Zákona o správe daní a poplatkov platí aj pre neplatiteľov DPH:)

a, a, a ... zákon o účtovníctve náležitosti účtovného dokladu

Všetko vždy musíme chápať v súvislostiach.:)
Súhlasím všetko treba chápať v súvislostiach. Z príspevku vmi je zrejmé že ide o plátiteľa DPH a vystavuje doklady pre platiteľa DPH teda sa na vystavené doklady vsťahuje § 71 v prípade že ide o dodanie tovaru ,alebo služby v tuzemsku. Ak nie §§ 72 a násl.
V prípade že vystavuje doklady ako plátiteľ DPH je viazaný hmotne právnym predpisom a to je v tomto prípade zákon o DPH a nie všeobecne hmotne právnym predpisom ,alebo procesným predpisom.
Tak ak sa vrátime konkrétne k uvedenému dotazu ,podľa môjho názoru je pre vystavenú faktúru relevantný § 71 zákona o DPH.
michaela25
21.09.05,17:04
Neviem či som to zaradila správne, ale nevie mi niekto prosím poradiť, keď vystavujem faktúru tak musím uviesť samostatne j.c. za tovar a samostatne j.c. za dopravu, alebo môže býť j.c. spočítaná, takto mi totiž začali vystavať v jednej firme faktúry a ja potom kvoli tržbam za služby a tovar ktorý vyskladňujem ručne prepočitávam túto cenu, ktorá je pokaždé iná , len tá výsledná spočítaná je stále rovnaká neviem im nijako vysvetliť aby uvadzali j.c. za každé zvlášť
KEJKA
21.09.05,18:24
ak mas DF za tovar včítane doparvy, tak máš určiť j.c. za položku tovaru a nesnaž sa to vyčíslovať zvlášt.
ak to oni dávajú zvlášť tak ty by si to mala správne spočítať. Vychádzam z toho že doprava pri obstaraní tovaru tvorí súčasť jeho obstarávacej ceny.
Ak vyskladnuješ, vyskladnuješ j.c. tovaru, máš určenú predajnú cenu a ked ešte k tomu máš nejakú cenu za prepravu k zákaznikovi tak to môžeš dať ako osobitnú položku.
michaela25
21.09.05,18:32
Ide o OF proste oni to vyskladnia a pripočítajú dopravu no a j.c. je potom súčet z ktorého nie je jasné koľko je tovar a koľko doprava.
Jana Acsová
22.09.05,06:39
Protihodnotou v zmysle § 22 ZDPH rozumieme všetko, čo sa prijme alebo má prijať za dodanie tovaru a to vrátane súvisiacich dotácií, príspevkov k cene, daní, cla, poplatkov a súvisiacich nákladov, znížené o daň. Do základu dane sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ od neho požaduje (prechodné položky). Ak je v čase dodania tovaru poskytnutá zľava z ceny alebo zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Základom dane pri dodaní tovaru je všetko, čo tvorí protihodnotu.