Ivetak1807
03.04.09,07:10
Ahojte poraďáci.

Neviete mi prosím niekto povedať, či dáva DÚ pokutu za neodovzdanie poznámok k DP alebo resp. za neskoršie zaslanie poznámok poštou?

Nestíhala som tento rok, tak ich chcem všetky poposielať poštou.

Ďakujem.

Pekný víkend všetkých prajem.
michelle84
17.04.09,10:42
Už si poslala poznámky dodatočne? Ako na to zareagoval daňový úrad?
Ivetak1807
24.04.09,20:15
Ešte len tento týždeň som poslala dvoje poznámky, tak sa nechám prekvapiť. Dám potom vedieť.
michelle84
19.05.09,05:18
Ešte nereagoval daňový úrad?
Vladimír Ozimý
19.05.09,09:02
Ahojte poraďáci.

Neviete mi prosím niekto povedať, či dáva DÚ pokutu za neodovzdanie poznámok k DP alebo resp. za neskoršie zaslanie poznámok poštou?

Nestíhala som tento rok, tak ich chcem všetky poposielať poštou.

Ďakujem.

Pekný víkend všetkých prajem.

Pokutu môže správca dane uložiť podľa § 38 zákona o účtovníctve. Tam je zadefinované v akých prípadoch. Uvádza sa tam že pokutu je možné uložiť aj pri porušení povinnosti podľa § 17 ods. 3 a 4. Toto ustanovenie hovorí o tom čo obsahuje účtovná závierka. Avšak nikde okrem opatrenie k účtovnej závierke a v zákone o správe daní a poplatkov nie je uvedené že účtovná závierka je súčasťou podania DP. Pri nedodržaní lehoty nepodania poznámok v termíne fakt neviem o čo sa oprie správca dane hm...
apo
20.05.09,06:19
Predpokladám, že si daňové priznanie poslala poštou. Stalo sa aj mne, pred dosť hodne rokmi, že som bol v podobnej situácii. Daňové priznania som niesol ja osobne a v tedy to boli prílohy ktoré som nemal napísané, teraz sú to poznámky. Prílohy som prisľúbil doniesť dodatočne a bolo to bez problémov.

Ja mám skúsenosť, že na DÚ osobným jednaním v minulosti aj teraz vyriešim akýkoľvek problém.

Ku poznámkam všeobecne.
Mám firmu z povinným auditom. Tento rok som mal všetky uzávierky pripravené s veľkým predstihom. V auditovanej firme som mal dve totálky na lízingoch a riešil som zaúčtovanie s audítorkou. Bola to veľmi ťažká diskusia, akosi sme si nedokázali porozumieť. Nakoniec som musel finálne riešenie nájsť s daňovou poradkyňou, ktorá urobila základ dane o 800 tisíc vyšší ako ma tlačila audítorka a tak som nestihol spraviť poznámky ako treba. Na DÚ som zaniesol poznámky v mojom štandardnom vyhotovení a auditorka nenamietala, že budú poznámky v dvoch prevedeniach. Jeden krát tie čo sú na DÚ a jeden krát v prevedení zodpovedajúcom požiadavkám na audit. Tým chcem to povedať, že s poznámkami odovzdávanými s DP sa nie je nutné zabávať. Ja poznámky spravím za 10 minút a nájdem v nich všetko čo sa vyžaduje.

Pozdravujem.

apo
evina
20.05.09,06:48
Zákon o správe daní a poplatkov 511/1992 v zn.n.p. v § 38definuje, čo je povinnou prílohou DP:

3/ Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona; prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.

Je tu odvolávka na zákon o účtovníctve, ktorý definuje v § 17 o.i. čo tvorí účtovné závierku
3/ Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti: a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.

Máme ďalej Opatrenie MF o, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ktorého číslo aktuálneho znenia nemám momentáne k dispozícii, ale to tiež hovorí o povinnej prílohe Poznámok k individuálnej účtovnej závierke.

To znamená, príslušné predpisy definujú Poznámky ako povinnú prílohu k DP a záleží na posúdení DÚ ....
Vladimír Ozimý
20.05.09,07:04
Zákon o správe daní a poplatkov 511/1992 v zn.n.p. v § 38definuje, čo je povinnou prílohou DP:

3/ Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona; prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.

Je tu odvolávka na zákon o účtovníctve, ktorý definuje v § 17 o.i. čo tvorí účtovné závierku
3/ Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti: a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.

Máme ďalej Opatrenie MF o, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ktorého číslo aktuálneho znenia nemám momentáne k dispozícii, ale to tiež hovorí o povinnej prílohe Poznámok k individuálnej účtovnej závierke.

To znamená, príslušné predpisy definujú Poznámky ako povinnú prílohu k DP a záleží na posúdení DÚ ....

plne súhlasím ja som len uvažoval že ak by to chceli pokutovať na základe ktorého ustanovenia
evina
20.05.09,11:20
plne súhlasím ja som len uvažoval že ak by to chceli pokutovať na základe ktorého ustanovenia
No presne týchto predpisov. Môžu považovať DP za nekompletné, teda nepodané. A známy paragraf 35 zákona 511/1992 o nepodaní DP včas-min 2000 SK. Predpokladám len, že v prípade Poznámok nebudú takí prísni, horšie by boli výkazy, nuž ale....
Stefan2005
20.05.09,12:07
plne súhlasím ja som len uvažoval že ak by to chceli pokutovať na základe ktorého ustanovenia

mám dojem, že ak chcú, bič nájdu, napr. aj sem sa dá dosť toho vtesnať:

..... §35 ZoSD:
(13) Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 7, môže mu správca dane uložiť pokutu do 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.
Vladimír Ozimý
20.05.09,12:58
No presne týchto predpisov. Môžu považovať DP za nekompletné, teda nepodané. A známy paragraf 35 zákona 511/1992 o nepodaní DP včas-min 2000 SK. Predpokladám len, že v prípade Poznámok nebudú takí prísni, horšie by boli výkazy, nuž ale....

toto ustanovenie nie je najštastnejšie lebo zákon hovorí o daňovom priznaní ktoré podané bolo to že nemalo všetky prílohy nie je porušením zákona, lebo DP podané bolo

skôr inklinujem k Štefanovi
evina
21.05.09,14:25
toto ustanovenie nie je najštastnejšie lebo zákon hovorí o daňovom priznaní ktoré podané bolo to že nemalo všetky prílohy nie je porušením zákona, lebo DP podané bolo

skôr inklinujem k Štefanovi

Kým som si všimla Štefanovu odpoveď hľadala som ten paragraf, takže áno súhlasím aj s tým:)

To, že DP nemá všetky prílohy je však podľa mňa porušením zákona, lebo nám tie prílohy predpisuje 511-nástka a 431....t.j. môžeme polemizovať, či bolo podané ....
Aj tu by sme mohli tvrdiť, že bolo podané, len nebolo podané na účinnom tlačive .... a DÚ má iný názor...a má v tom bohužiaľ i oporu v zákone...
http://www.porada.sk/t42693-p2-neskore-podanie-dan-priznania-oneskorene-zaplatenie-dane.html#post1045909
apo
29.05.09,06:09
Pre auditorku spracovávam poznámky k účtovnej závierke a mám takúto metodickú otázku:

V časti E o dlhodobom hmotnom majetku je tabuľka s niekoľkými riadkami. Moja otázka:

V akej štruktúre sa vypisujú jednotlivé riadky tabuľky tabuľky. Predpokladám, že nehnuteľnosti budú v jednom riadku a ostatné stroje a počítače spolu v druhom riadku. Do tretieho riadku by som dal majetok nadobudnutý formou finančného lízingu nakoľko tento majetok nemám na kartách v účtovnom softe ale iba v exeli.

Takto to bude dobre?

Ďakujem.

apo
Stefan2005
29.05.09,09:48
Apo, mohol by si byť konkrétnejší?
Poznámok je viac druhov, konkrétne v mojich (FormStudio) je v časti E, bod d) spôsob zostavenia odpisového plánu dlhodobého majetku... Ale keby to bola aj iná, členenie by som zvolil podľa ostatných stĺpcov v danej tabuľke (teda sumarizoval za tieto ukazovatele).
KEJKA
29.05.09,10:11
Pre auditorku spracovávam poznámky k účtovnej závierke a mám takúto metodickú otázku:

V časti E o dlhodobom hmotnom majetku je tabuľka s niekoľkými riadkami. Moja otázka:

V akej štruktúre sa vypisujú jednotlivé riadky tabuľky tabuľky. Predpokladám, že nehnuteľnosti budú v jednom riadku a ostatné stroje a počítače spolu v druhom riadku. Do tretieho riadku by som dal majetok nadobudnutý formou finančného lízingu nakoľko tento majetok nemám na kartách v účtovnom softe ale iba v exeli.

apo
členenie je podľa riadkov súvahy osobitne v NC, osobitne oprávky a osobitne ZC.
majetok, ktorý nie je v účtovníctve, patrí do inej časti - majetok ktorého trhová cena sa výrazne odlišuje od účtovnej...... kedže v účtovníctve máš "nulu", tak to treba pichnúť tam....
označenie časti ti nepoviem, v praxi sa nedodržiava podľa stanoveného vzoru (číslovanie sa posúva v závisloti od toho, čo je vo firme aktuálne a čo neaplikovateľné)
apo
29.05.09,10:25
Audítorka mi poslala dokument vo worlde, tak sa triafam do jednotlivých rubrík. Asi by to bolo jednoduchšie vypísať dokumnet, ktorý som kúpil v tlačivách, ale čo už keď krasopis nie je moja silná stránka

Ďakujem.

apo
Stefan2005
29.05.09,10:51
... keď krasopis nie je moja silná stránka...

...preto používam na vyplňovanie tlačív softvér :)
KEJKA
29.05.09,13:29
Audítorka mi poslala dokument vo worlde, tak sa triafam do jednotlivých rubrík. Asi by to bolo jednoduchšie vypísať dokumnet, ktorý som kúpil v tlačivách, ale čo už keď krasopis nie je moja silná stránka

Ďakujem.

apo
tie tlačivá sú hrozné, 70% malá sro vôbec nevyužije
vždy odporúčam vyhotoviť vlastné - jeden rok sa potrápiš, ďalšie roky meníš čísla. Výhoda je, že môžeš doplniť všetko, čo je významné pre konkrétnu firmu a zároveň šetríš lesy...........
poznámky kúpené = cca 26-30 strán
poznámky vlastné = 7-11 strán.
apo
29.05.09,16:13
Úplne súhlasím, je tam samá vata. Poznámky, ktoré vyrábam kde nie je audit mám hotové za 5 až 10 minút.

Dám si poradiť a podľa vzorových poznámok od pani audítorky si vyrobím skrátenú verziu obecne platnú pre všetky malé sro-čky, a tým povýšim aj formálnu stránku na vyššiu úroveň.

apo
Stefan2005
29.05.09,17:22
... onoho času som vypracoval poznámky v Exceli; možná niekomu sa zídu (prípadne si upravia, resp. doplnia potrebné hárky).
apo
31.05.09,07:24
Ahoj Stefan2005,

veľmi dobrý dokument. V porovnaní s tým od pani audítorky je lepší v tom, že je v exeli a ešte aj so vzorcami. Vo worlde nedokážem zaškrtnúť políčko, vždy mi kurzor prebehne.

Mám otázočku. Poznámky sa povinne robia v 1000-kach tak ako súvaha a výsledovka?.

Ďakujem.

apo
liba2
31.05.09,07:51
Ahoj Stefan2005,

veľmi dobrý dokument. V porovnaní s tým od pani audítorky je lepší v tom, že je v exeli a ešte aj so vzorcami. Vo worlde nedokážem zaškrtnúť políčko, vždy mi kurzor prebehne.

Mám otázočku. Poznámky sa povinne robia v 1000-kach tak ako súvaha a výsledovka?.

Ďakujem.

apoáno, väčšinou, ale sú tam aj niektoré časti kde bolo treba uviesť sumy Sk.
Ale toto je už nie je zaujímavé, lebo od r. 2009 uvádzame údaje v celých eurách.
apo
31.05.09,08:24
áno, väčšinou, ale sú tam aj niektoré časti kde bolo treba uviesť sumy Sk.
Ale toto je už nie je zaujímavé, lebo od r. 2009 uvádzame údaje v celých eurách.

:)A prečo nie je zaujímavé?:)
Ja robím pre pani audítorku teraz poznámky. S daňovým priznaním išli poznámky v mojom štandardnom prevedení.

apo