fedo78
03.04.09,08:26
Dobrý deň,
Zaujíma ma, či sa dajú pri zateplovaní domu lepiť dosky z minerálnej vlny na stenu s PUR penou (napr. Ceresit), ktorý sa používa pri lepení polystyrénu. Ďakujem za odpoveď

Feďo
vratnik
03.04.09,06:37
Pokial to Pur Ceresit nema vyslovene uvedene, tak potom asi velmi tazko. Vata je oproti EPS niekolkonasobne tazsia (100-150kg/m3) (musi sa kotvit kovovymi hmozdinkami)
fedo78
03.04.09,07:44
Je mi jasné, že vata je tažšia a že ju treba kotviť. Ide mi skôr o pohodlnejšiu a rýchlejšiu robotu pri samotnom lepení. Podľa mňa by to teoreticky malo ísť, len chcem poznať názor iných - skúsenejších.
Budem to zrejme musieť vyskúšať - kus min. vlny nalepím PUR penou a vedľa druhý kus klasickým lepidlom.
vratnik
03.04.09,08:29
Ja osobne dlhodobej (20 rokov a viac) trvalnlivosti/zivotnosti PUR peny moc neverim a prakticky neexistuje nik kdo ma taketo riesenie casom overene. Skuste zadat dotaz priamo vyrobcovi - technologovi (emailom resp. telefonicky), vacsinou su ochotni.
220870
03.04.09,16:58
Pur pena na lepenie fasádnych dosiek je reklamný ťah.Nič viac.
fedo78
03.04.09,19:01
Pur pena na lepenie fasádnych dosiek je reklamný ťah.Nič viac.

Prečo len reklamný ťah? PUR pena drží možno lepšie ako kleber a sú tam predsa aj hmoždiny. Teda keby sa trebárs za 20 - 30 rokov niečo stalo s penou, drží to na hmoždinách.
Inak PUR pena podlieha skaze vplyvom UV žiarenia, teda pod min. vlnou a fasádou by mala zostať v pohode. Hoci aj 20 - 30 rokov.
fedo78
07.08.09,08:36
Tak mi to nedalo a vyskúšal som to:
Nalepil som 3 vzorky. 1.- kocka min. vlny lepená klasickým lepidlom (na to určeným), 2.- kocka min vlny lepená PUR penou, medzi PUR penou a min. vlnou som naniesol vrstvu riedkeho cem. lepidla, 3.- kocka min. vlny nalepená priamo len PUR penou.
Najlepšie drží kocka lepená len PUR penou, ktorá akoby vsiakne do dosky minerálnej vlny. Kocky nalepené prvými dvoma spôsobmi držali tak isto, zrejme kvôli naneseniu tej vrstvy riedkeho lepidla.
ciners
07.08.09,08:48
Takato kratkodoba skuska ti je nanic, dlhodoby vplyv zatazenia moze byt iny. Presne si nastuduj montazny postup, inak drzi meter stvorcovy a inak cela fasada,lebo ked ti to opadne, tak ti opadne viac, ako ta tvoja kocka.:mad: