Vera
11.07.05,12:48
Ahojte,

potrebujem radu ako postupovať :
Známy išiel ručiť do banky, lenže ten dlžník pôžičku nesplácal a tak musel ručiteľ zaplatiť za neho.
Ako by bolo najlepšie postupovať?? Má vôbec nejakú šancu dostať tie prachy späť ??
bepo
11.07.05,11:12
Na súde občiansko-právnou žalobou.Pokiaľ to bolo na nejakú vec alebo nehnuteľnosť šancu dostať naspäť peniaze má predaním veci alebo nehnuteľnosti,ak to bolo na podnikanie tak veľmi ťažko.
Johanka
11.07.05,11:14
V Obchodnom zákonníku je krásna veta: Ručiteľ, ktorý splní záväzok, za ktorý ručí, nadobúda voči dĺžnikovi práva veriteľa a je oprávnený požadovať všetky doklady a pomôcky, ktoré má veriteľ a ktoré sú potrebné na uplatnenie nároku voči dlžníkovi(§ 308). Takže šanca je, ale ako ju využiť, to je otázka pre právnickú prax.
Vera
11.07.05,11:50
Ten dlžník nemá nič, dokonca má podozrenie, že ak robí, tak na čierno ...
Neviete z praxe ako prebieha občiansko - právne konanie?? Bude mať on z toho nejaké následky??
Lebo ručiteľ nemá prostriedky na právnika ... zase ďalšie vyhodené peniaze ???

ďakujem za pomoc
bepo
11.07.05,11:55
Zo začiatku musí zaplatiť správny poplatok a právnika.Takže najlepšie ak si najme vymáhača dlhu.
Vera
11.07.05,11:57
Zo začiatku musí zaplatiť správny poplatok a právnika.Takže najlepšie ak si najme vymáhača dlhu.kto je vymáhač dlhu ?? http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
elli
11.07.05,12:01
Ten dlžník nemá nič, dokonca má podozrenie, že ak robí, tak na čierno ...
Neviete z praxe ako prebieha občiansko - právne konanie?? Bude mať on z toho nejaké následky??
Lebo ručiteľ nemá prostriedky na právnika ... zase ďalšie vyhodené peniaze ???

ďakujem za pomoc
Pozri si sukromnu postu.
Johanka
11.07.05,12:01
202 cm, 125 kg, holá hlava, podľa možnosti bývalý reprezentant v zápasení.
Vera
11.07.05,12:02
ak mám pravdu povedať, dostal už na hubu, nepomáha ...
A najhoršie je, že ho vídavať stále po baroch, v krčmách a tak. Na to peniaze ma. Sviniar....
elli
11.07.05,12:05
ak mám pravdu povedať, dostal už na hubu, nepomáha ...
Rozsudkom si osetris premlcacie doby. Teraz mas 2 roky od plnenia, s rozsudkom bude 10. A ked nic nema teraz, este neznamena, ze nieco nezarobi, nezdedi a pod. Treba sa pozriet cez kataster, dopravny inspektorat, ak exekutora dotlacis, napise doziadanie aj na socialne (ci nepobera davky) a socialnu poistovnu, ci niekde robi.
Vera
11.07.05,12:10
to Elli.
čo znamená tých 10 rokov?? že ak to dovtedy nevráti, tak hold smolka??
Jedno nechápem - je to slobodný mladý chlap, bývajúci u rodičov...a nebol schopný platiť 1500 Sk mesačne....
elli
11.07.05,12:23
to Elli.
čo znamená tých 10 rokov?? že ak to dovtedy nevráti, tak hold smolka??
Jedno nechápem - je to slobodný mladý chlap, bývajúci u rodičov...a nebol schopný platiť 1500 Sk mesačne....
ze mas 10 rokov na to, aby si to zacala vymahat.
A co si za tu pozicku kupil, to tiez nema?
Pepa
11.07.05,12:39
Napíšem Ti niečo z vlastnej skúsenosti. Môj manžel tiež išiel ručiť nejakému CH----I, dodávam že bez toho aby som o tom vedela. Samozrejme, že nesplácal a ťahalo sa to pár rôčkov /pôžička bola nejakých 11 tis./. Medzitým manžel ťažko ochorel, stal sa plne invalidným a dostal exekúciu na dôchodok. Vyplatila som to v hotovosti - nejakých
"pár" 28 tis. Disponujeme rozsudkom, kde bol povnný zaplatiť ....................... . Môžem si s tým rozsudkom akurát tak............... . Dala som to exekútorovi. Záver: súdne trovy, exekútor ďalších 4003,50 Sk ale s tým, že povinný je nemajetný. Namiesto 28 tis. som mala výdaje: 28 tis. + súdne trovy + strata času + exekútor. Super!!! Podľa mojich informácií tzv. vymáhači chcú tiež peniaze dopredu. Ak sa ti to podarí vymôcť, daj prosím vedieť možno to skúsim ešte raz.
Vera
11.07.05,12:39
Je možné že si tú pôžičku zobral, aby splatil dlhy. To už ťažko zistí...
Ak to mu to teda do 10 rokov nezaplatí, dlh zaniká??? Aj ked to bude od neho stále vymáhať (písomne) ??
Vera
11.07.05,12:42
u nás to bola suma 50-tis...čiže tiež riadna pálka ... a hlavne pre rodinu s 3 deťmi kde v tom období otec prišiel o robotu...museli zrušiť všetky poistky a ešte si popožičiavať, aby im exekútor nič nezobral (pračku, alebo šporák, chladničku)
(mimochodom tiež sa neporadil s rodinou...proste išiel ručiť a terazky je z toho zúrivý)
a ten H...L si chodí ďalej veselo po krčmách.
Pepa
11.07.05,12:45
Vieš, ja by som to povedala asi takto: za blbosť sa platí. Je ale smutné, že za blbosť niekoho musia platiť jeho najbližší. Ja teda nemám finančné problémy, ale prečo by som len tak mala zaplatiť desaťtisíce korún? A zaplatila som aj za tú blbosť: myslela som, že ma šľak trafí.
Vera
11.07.05,12:51
je to v malom meste, takže ak ho jeho syn uvidí alebo dcéra s fajerom, vždy si ho podajú ... teda aspon ústne... aspon už nevylezie na ulicu bez strachu, aby ho náhodou raz naozaj poriadne neprefackovali....

už nasluboval hory doly, lebo mal strach...trochu sa pohol, že si vybaví nejakú pôžičku ale aj to bolo márne... vystrašili ho hrozbou, že pôjdu na políciu alebo teda na súd

Neviete, či by na toto malo vplyv, keby mal už nejaký zápis v RT??
bepo
11.07.05,13:31
Tak si ho počkajte keď pôjde do krčmy a skásnite ho skôr ako krčmár.
Pepa
11.07.05,13:34
Tak si ho počkajte keď pôjde do krčmy a skásnite ho skôr ako krčmár.
Asi tak, bepo to má vyriešené raz-dva a s humorom. Bepo "si môj človek".
Vera
11.07.05,13:42
akože vyrabovať peňaženku ??
Na to nemáme žalúdok .... ešte by ich udal za krádež... keby mal na to odvahu
Johanka
11.07.05,13:47
Také ksichty majú odvahu na všetko.
Pepa
11.07.05,13:49
Žalúdok nežalúdok....... veď keď nemá odvahu.......... a najlepšie keby mal tých 50 tácov u seba. Samozrejme žartujem. Ja som sa cez to už preniesla a dnes ma to vôbec netankuje. Nech sa má dobre. Veď ono sa mu to vráti, neviem akým spôsobom, ale vráti. Božie mlyny melú pomaly ale iste.
Vera
11.07.05,14:15
Skúšali to tak, že mu vybavia ďalšiu pôžičku cez nejaké tie (pohotovsť) spoločnosti, čo sú stále v reklamách, ale ak nie je poriadne zamestnaný, tak smolka...
Ak by sa niečo našlo...nech si s ním už oni robia čo chcú...
maturantka
11.07.05,14:16
Dnes má zlodej viac práv ako slušný človek. Kamarát nachytal dvoch zlodejov vo svojom dvore pri krádeži (viackrát mu už všeličo zmizlo). S bratom ich zbili - akože na príučku. Vedeli, že náhradu za ukradnuté veci nemajú nádej získať. Skončilo to tak, že kamarát musel platiť bolestné, ošetrenie v nemocnici a súdne trovy. Za ukradnuté veci, keďže to nevedel dostatočne preukázať, nedostal späť ani korunu a oni sa mu doteraz smejú do tváre...
Vera
11.07.05,14:18
Otec zase naopak.... chytil zlodejov ako kradnú susedovi auto a policajti, že mal ich poriadne vytrieskať, lebo že oni nič neukradli...lebo auto ostalo na parkovisku ....
maturantka
11.07.05,17:35
Tak si potom vyber. U nás je v tej neprehľadnej spleti zákonov najzraniteľnejším článkom slušný človek zo strednej vrstvy.
ondrejvla
11.07.05,17:41
202 cm, 125 kg, holá hlava, podľa možnosti bývalý reprezentant v zápasení.
To je krásny opis zamestnanca takejto spoločnosti! Schuti som sa pobavila.