sans souci
03.04.09,14:00
som na rodicovskej dovolenke a robim otcovi uctovnictvo zadarmo. este to islo, kym som uctovala iba jednu firmu, ale teraz ich ma viac. som rada, ze sa mu dari. ale uz to nie celkom vladzem. samozrejme mi neplati. ved financoval moje studium. studovala som popri zamestnani a vtedy to bolo zadarmo. ale kym som nemala prijmy, necakali odomna, ze budem niekde pracovat a sama zivit studium. zo vsetkych z prijmov som im davala 1/3 na domacnost, kym som u nich byvala. aj z tych popri skole, co som mala, i zo stipendia.

neviem, z coho prameni neucta mojho otca k povolaniu uctovnik, alebo len preto, ze som jeho dcera.

ked mu ina uctovnicka povedala, ze za PU chce mesacny pausal 6000+ neviem kolko za uctovnu polozku, nadaval, ze je to vela. minuly rok som sa totiz vzburila a povedala, ze jednu z firiem nebudem uctovat.

dopadlo to tak, ze ta slecna co to uctovala, vsetko domrvila, musela som to prerobit a dodnes len opraujem po nej nasledky, co tam vytvorila, takze dvakrat tolko prace mam.

neviem, ako toto vyriesit, RD mi pomaly konci, ale myslim, ze i keby som si nasla zamestnanie, ze i nadalej ocakava, ze mu uctovnictvo urobim. nerada by som si to s rodicmi rozhadzala, mama je uplne na jeho strane. moj manzel nie, ale ten si z toho urobil argumet, ked chcem nejake peniaze, ze si mam pytat od otca, ked prenho pracujem.

ak sa moja mama stara o moje deti, berie za to penaze. obcas ich plati otec, ak sa vtedy venujem jeho uctovnictvu, ale nie vzdy.
Chobot
03.04.09,12:25
som na rodicovskej dovolenke a robim otcovi uctovnictvo zadarmo. este to islo, kym som uctovala iba jednu firmu, ale teraz ich ma viac. som rada, ze sa mu dari. ale uz to nie celkom vladzem. samozrejme mi neplati. ved financoval moje studium. studovala som popri zamestnani a vtedy to bolo zadarmo. ale kym som nemala prijmy, necakali odomna, ze budem niekde pracovat a sama zivit studium. zo vsetkych z prijmov som im davala 1/3 na domacnost, kym som u nich byvala. aj z tych popri skole, co som mala, i zo stipendia.

neviem, z coho prameni neucta mojho otca k povolaniu uctovnik, alebo len preto, ze som jeho dcera.

ked mu ina uctovnicka povedala, ze za PU chce mesacny pausal 6000+ neviem kolko za uctovnu polozku, nadaval, ze je to vela. minuly rok som sa totiz vzburila a povedala, ze jednu z firiem nebudem uctovat.

dopadlo to tak, ze ta slecna co to uctovala, vsetko domrvila, musela som to prerobit a dodnes len opraujem po nej nasledky, co tam vytvorila, takze dvakrat tolko prace mam.

neviem, ako toto vyriesit, RD mi pomaly konci, ale myslim, ze i keby som si nasla zamestnanie, ze i nadalej ocakava, ze mu uctovnictvo urobim. nerada by som si to s rodicmi rozhadzala, mama je uplne na jeho strane. moj manzel nie, ale ten si z toho urobil argumet, ked chcem nejake peniaze, ze si mam pytat od otca, ked prenho pracujem.

ak sa moja mama stara o moje deti, berie za to penaze. obcas ich plati otec, ak sa vtedy venujem jeho uctovnictvu, ale nie vzdy.

Najhoršie kšefty sú s rodinou. Nikdy nedocenia, čo pre nich robíš. Nemyslím si, že by to bola neúcta voči otcovi, keby si mu povedala, že za vedenie účtovníctva chceš nejakú odmenu. Skôr si myslím, že je to vypočítavosť zo strany tvojho otca, že má zadarmo účtovníčku. Veď sama vieš, koľko by inak za externú silu musel zaplatiť. A ty za varovanie platíš, ak som dobre pochopil? Tak potom si myslím, že by mal aj sám pochopiť, že každá koruna je pre teba dobrá.

Ale na druhej strane neviem, nakoľko ťa počas materskej podporujú - pokiaľ ti nakupujú, bývaš u nich a pod., tak treba požiadavku na platenie za službu predniesť opatrne, aby si zase oni nezačali účtovať nájomné.

Jednoznačná rada neexistuje, lebo nepoznáme pomery v rodine. Ale myslím, že pokiaľ by išlo o nejakú jednorazovú pomoc (vymaľovanie izby, presťahovanie bytuň, alebo krátkodobú (napr. stavba domu), tak bezplatná rodinná pomoc je na mieste. Ale pokiaľ ide o nejakú opakovanú činnosť, navyše podnikateľskú ako v tvojo prípade vedenie účtovníctva, tak tam bezodplatnosť nie je na mieste (pokiaľ nie je za to reciprocita).
AdrianaA
03.04.09,12:48
Mala som podobný problém s bratom. Najprv to bolo pár položiek v JU. Chcela som mu pomôcť na začiatok a poradiť. Neskôr to bolo niekoľko stoviek položiek v JU. Pribudla s.r.o. a ďalšie položky,mzdy, výkazy. Keď som si vypýtala aspoň 1000,- Sk na mesiac, tak prevracal očami a dal mi to až po pár týždňoch a povzdychom aké to má on ťažké a každý od neho pýta len peniaze. Takže som účtovala dve komplet firmy aj s poradenstvom za 12tis. ročne. A Aj to len od určitej doby, lebo som v prvých rokoch od neho nezobrala ani korunu. Bola som z toho na nervy a hlavne som videla, že je na tom dobre. Manžel mi stále hovoril, že to musí skončiť, lebo pracujem a nič z toho a on sa má ako kráľ a je vysmiaty. Dlho mi trvalo, pokiaľ som sa odhodlala riešiť to. Zvažovala som, čo urobiť a nakoniec som sa rozhodla, že už preňho nebudem nič robiť. Ono, keby sme sa dohodli na nejakých podmienkach, tak on je veľký manipulátor a zneužívateľ a po čase by to bolo v starých koľajách. Takže som mu oznámila koniec. Nepáčilo sa mu to. Pomohla som mu však ešte uzavrieť rok a z novou účtovníčkou som bola ešte nejaký čas v kontakte. Aj dnes mu pripomeniem dôležité veci, alebo mi zavolá a chce nejakú radu a ja sa mu snažím poradiť pokiaľ viem. Bolo to vtedy veľmi ťažké, ale dnes s odstupom času toho neľutujem. Pracujem pre ľudí, ktorí ma platia a som spokojná. A keby som sa mala rohodnúť znova, tak to urobím skôr.
Composite
03.04.09,13:07
riadny sopec!
Poviem ti to trochu na tvrdo, ale vyprdni sa na neho.
To že ti platil študium, staral sa o teba, mu máš vracať, ked bude dôchodca, starý, chorý a nie teraz.

On ťa doslovne zneužíva.
Pochopil by som to, keby si to robila iba pre jeho firmu (živnosť,...), ale pre ostatných to nechápem.

Pekne nech ostatní platia.

po RD budeš musieť živiť rodinu, zarábať, mať čas,...
pekne mu to povedz do očí ako sa veci majú a buď to pochopí, alebo nepochopí
Martasch
03.04.09,13:20
Ja tiež účtujem rôzne príbuzenstvo, hoci nie úplne zdarma. Dokončila som DO za rok 2008 a spolu s odovzdaním som vytiahla cenník vytvorený tu na porade a dohodla som si pdmienky pre tento rok. Vyvaľovali oči, vzdychali, niektorí povedali, že si to rozmyslia - a to som dala spodné hranice cenníka. Skús to tak isto.
AdrianaA
03.04.09,13:31
Ešte jeden maličký príbeh. Tento rok za mnou prišla sesternica, že potrebuje spracovať rok 2008. Je SZČO a bolo to JU. Doniesla doklady. Nebolo toho málo. Povedala som jej, že to zadarmo nebude. O dva týždne si prišla pre daňové priznanie a doniesla mi čokoládu:D. Ja som mala však vystavenú faktúru a keď frflala, že toľko, tak som jej povedala : Vieš čo moja zlatá, ak mi ty umyješ všetky okná na byte a vyupratuješ pred sviatkami a to všetko za čokoládu, tak aj ja ti spravím účtovníctvo s priznaním za čokoládu. Následne zobrala faktúru a ešte popoludní mi ju uhradila. Ináč, dnes som ju stretla a povedala, že nad tým rozmýšľala a mala som pravdu. Ani ona by mi neurobila kozmetiku za čokoládu.
Composite
03.04.09,13:40
tak tak ;)
ja pomôžem stavať dom tebe a ty pomôžeš stavať dom mne
m.hladka
03.04.09,16:49
Daj otcovi návrh, aby ťa zamestnal samozrejme za slušnú odmenu. Vysvetlí mu, že aj tak musíš niekde nastúpiť do zamestnania a tak je to jednoduchšie a rozumnejšie.
pavol54
03.04.09,17:21
Tak to dopadne ked sa pletú pojmy a dojmy. Kto vás finacoval v štúdiu otec alebo firma . lebo to sú dva rozdielne pojmy aspoň ja tak každému v príbuzenstve hovorím ičo a dič nie je rč to sú absolútne iné právne subjekty.
Ak vás financoval otec tak mu to splácajte z toho čo zarobíte za účtovanie jeho firiem, veď vedenie účtovníctva je nákladovou položkou ktorou si zníži základ dane. to radšej zaplatí daň zo zisku a vám odmenu?
Ak dám niekomu niečo ako osoba tak je to moja súkromná vec a je to asi asi vzájomná nevyúčtovateľná pomoc,
ale ak mám požadovať niečo od niekoho ako firma (teda vlastník ičo,dič) zadarmo, už sa nemám ako revanšovať aby to bolo účtovne v poriadku
sans souci
03.04.09,21:30
dakujem za vsetky rady. uz som sa odhodlavala ist si pytat peniaze, ked mi kamaratka povedala, ze od syna, buduceho pravnika nikdy neznesie, aby si od nej nejake peniaze pytal za vsetky jeho rady. mozete sa na to pozriet i z obratenej strany? ze vy mate platit dietatu?

inak nebyvam u rodicov uz davno. a dary len nevyziadane dostavame, dokonca skor take nechcene. ale to je ina kapitola.

potrebovala by som skor radu, vlk i ovca celi a syti, bud sa unho zamestnat alebo cez jeho sro fakturovat alebo ... neviem.
Composite
03.04.09,21:36
pozri, ak by otec chcel zúčtovanie raz ročne len pre seba, jasné, že zadara, ale ak to je pravidelne a veľa, určite nie, lebo ťa oberá o zárobky a čas.

Ja ked som ocovi prezul gumy, tak som mohol prejazdiť plnú nádrž, ano bolo to drahšie ako v servise, ale prečo nie.

Rovnako ako s tou právnou radou, ak je to nejaký prúser, či rada, či proste 1 prípad, a nie jeden za druhým, tak samozrejme zadara.

A prečo by niekto nemal platiť dieťatu? ako čo je na tom?


A on tiež nemôže stále po tebe niečo chcieť a zadara.
DanielaSL
03.04.09,21:47
Môj manžel nikdy nebol s PC kamarát a keď začal vykonávať novú činnosť, kde vyslovene potreboval k práci PC, tak sme sa v jeho programe naučili robiť my dve s dcérou. On nám diktoval údaje, my sme to nahadzovali do programu. No ale my dvaja sme sa vždy zvykli popri tom pohádať ....a tak čoskoro prebrala túto výpomoc dcéra. A ako sa tešila, keď z každej dobre urobenej práce a z vyplatenej odmeny, dostala od otca svoju čiastku aj ona. A tešila som sa aj ja..lebo miesto svojej práce, jeho práce som si našla čas aj na niečo iné.