janka a danka
03.04.09,14:06
dobry den, chcela by som sa opytat na jednu vec

vyrobna firma nakupuje material a vyraba vyrobky, tieto vyrobky casto predava aj so zlavou, 10, 20 percent
no vlastnym zamestnancom zlavu nedavaju, bolo mi povedane ze to je potom nepenazny prijem a museli by to zdnait

tak isto co sa tyka mobilov na sukromne pouitie
maju business pausal, nepobmedzene minuty do danej siete, na papieri zamestnanci nemaju ze mozu pouzivat na sukromne hovory do danej siete, pretoze by to bol nepenazny prijem

ako to ze firma moze zakznikom predavat so zlavou ale svojim zamestnancom nie?
nevysvetlili si to vo firme zle?
AdrianaA
03.04.09,12:30
Podľa môjho názoru, ak sa bežným klientom predáva tovar zo zľavou 10-20%, tak aj zamestnanec si môže kúpiť tovar s takouto zľavou a nebude to nepeňažný príjem. Nepeňažný by bol, keby ste to zamestnancovi dali nap. zadarmo alebo za cenu nie obvyklú.
M@jka
03.04.09,16:29
Aj ja si myslím, že tovar alebo služba, ktorú poskytuje zamestnávateľ svojím zamestnancom so zľavou, nie je pre zamestnanca zdaniteľný príjem, pretože za tovar, alebo službu zaplatí dohodnutú cenu/ MD 335/DAL 601,602,604+343/. A pre zamestnávateľa by náklady na realizáciu tovaru alebo služby boli daňovo uznanými. Ak by tovar, alebo službu dostal zamestnanec zadarmo, vtedy by to bol pre neho dar, čiže to by bolo predmetom dane pre zamestnanca a pre zamestnávateľa by náklady na realizáciu tovaru alebo služby neboli daňovo uznané a taktiež by musel z tohoto bezodplatného daru-tovaru, alebo služby odviesť DPH.
A podobne je to aj pri mobiloch, súkromné hovory by si mali zamestnanci platiť aj s DPH,ak im to z výpisu zamestnávateľ dokáže, inak nie sú pre zamestnavateľa daňovým nákladom. V našej firme máme písomné dohody so zamestnancami o výške hovorného z mobilov, do akej výšky sa im nedávajú preplácať hovory,individuálne pri nejakej väččšej akcii/potreba tel.hovorov/si to dohodnú so šéfom.
Ikan
26.05.09,07:57
Riešim ten istý problém a chcem sa opýtať či nemá niekto náhodou vzor takejto dohody o výške hovorného. Ďakujem.