ivuska84
03.04.09,15:47
Zelam pekny den, uz mam trosku chaoz z tych vymeriavacich zakladov, poradite mi?
minimalny vymeriavaci zaklad je urceny minimalnou mzdou, v pripade, ze je zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou a odpracuje cely mesiac VZ bude 295,50€, v pripade, ze bude odmenovany hod.mzdou tak pocet odpracovanych hodin krat minim.mzdovy narok..takto nam to pocita program, ale co v pripade ak v mesiaci odpracuje napr. len 15 dni (mesiac ma 20 prac. dni) a 5 dni ma dovolenku alebo je na 60%? jeden program nam to prerata na odracovane dni, cize 15 dni, druhy nam to da u mesacne odmenovanych ako 295,50€, tak som z toho trosku vedla...ako to ma byt spravne?ide o minimalny VZ, nie o VZ z ktoreho zaplati, lebo v pripade dovolenky a 60 % je vyssi...uz by som v tomto chcela mat jasno..dakujem
mzdarka renca
04.04.09,20:51
Zelam pekny den, uz mam trosku chaoz z tych vymeriavacich zakladov, poradite mi?
minimalny vymeriavaci zaklad je urceny minimalnou mzdou, v pripade, ze je zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou a odpracuje cely mesiac VZ bude 295,50€, v pripade, ze bude odmenovany hod.mzdou tak pocet odpracovanych hodin krat minim.mzdovy narok..takto nam to pocita program, ale co v pripade ak v mesiaci odpracuje napr. len 15 dni (mesiac ma 20 prac. dni) a 5 dni ma dovolenku alebo je na 60%? jeden program nam to prerata na odracovane dni, cize 15 dni, druhy nam to da u mesacne odmenovanych ako 295,50€, tak som z toho trosku vedla...ako to ma byt spravne?ide o minimalny VZ, nie o VZ z ktoreho zaplati, lebo v pripade dovolenky a 60 % je vyssi...uz by som v tomto chcela mat jasno..dakujem

Ak zamestnanec je časť mesiaca, alebo celý na 60%, tak VZ na ZP a SP je len 60% z MM. Je to niečo podobné, ako keď zamestnanec pracuje na skrátený úväzok. Tam tiež neplatí z MM, ale iba pomernú časť zodpovedajúcu úväzku.
ivuska84
08.04.09,12:20
ano tomu rozumiem ale aky bude minimalny?a co v pripade, ze namiesto 60% ma dovolenku? ja potrebujem vediet ake je minimum, mame dva programy,ktore pocitaju kazdy inak
uvediem priklad:
mesiac ma 20 pracovnych dni (mzda mesacna 300EUR-pre lepsie pocitanie)
odpracovane 15 dni - mzda 300/20*15=225 €
5 dni D alebo 60% - 5*2,0(priemer)*7,5=75 € - ak ma D
- 5*2,0*7,5*60% = 45 € - ak by mal 60%

min. VZ pre ZP bude 295,50/20*15=221,62 €
(mala by to byt min. mzda a v pripade hodinovo odmenovaných pocet odprac. hodin *min.mzdovy narok, tak mi vypocita jeden program)
VZ, z ktoreho sa plati poistne bude 300 €(225+75) v pripade ze cerpal dovolenku a 270 € ak mal 60%...je to tak spravne?
prvykrat robim este mzdy v druhom programe a priznam sa ze ma to dost poplietlo, pretoze tam mi da VZ, z ktoreho sa plati poistne v pripade 60% nie to co dosiahne ale minimum 295,50
mzdarka renca
08.04.09,12:30
ano tomu rozumiem ale aky bude minimalny?a co v pripade, ze namiesto 60% ma dovolenku? ja potrebujem vediet ake je minimum, mame dva programy,ktore pocitaju kazdy inak
uvediem priklad:
mesiac ma 20 pracovnych dni (mzda mesacna 300EUR-pre lepsie pocitanie)
odpracovane 15 dni - mzda 300/20*15=225 € áno
5 dni D alebo 60% - 5*2,0(priemer)*7,5=75 € - ak ma D áno
- 5*2,0*7,5*60% = 45 € - ak by mal 60% áno

min. VZ pre ZP bude 295,50/20*15=221,62 €
(mala by to byt min. mzda a v pripade hodinovo odmenovaných pocet odprac. hodin *min.mzdovy narok, tak mi vypocita jeden program)
VZ, z ktoreho sa plati poistne bude 300 €(225+75) v pripade ze cerpal dovolenku a 270 € ak mal 60%...je to tak spravne?
prvykrat robim este mzdy v druhom programe a priznam sa ze ma to dost poplietlo, pretoze tam mi da VZ, z ktoreho sa plati poistne v pripade 60% nie to co dosiahne ale minimum 295,50

Ak je tých 5 dní doma na 60%, tak jeho VZ má byť
225 + 45 = 270€
ivuska84
08.04.09,12:35
Ak je tých 5 dní doma na 60%, tak jeho VZ má byť
225 + 45 = 270€
dakujem ja si to tiez tak myslim, a ten minimalny VZ je tiez spravne?
mzdarka renca
08.04.09,12:42
dakujem ja si to tiez tak myslim, a ten minimalny VZ je tiez spravne?

áno, v tomto prípade sa VZ nedopočítava do min. VZ 295,50
Iveta Matlovičová
08.04.09,12:43
Dovolím si nesúhlasiť: VZ bude vo výške 295,50 €, pretože v zákone o zdravotnom poistení nie je ustanovenie podobné ako v zákone o sociálnom poistení. Pripájam aj odpoveď zo VŠZP:
...na základe informácií, ktoré ste nám poskytli Vám uvádzame, že ak vo
Vašej spoločnosti v danom období vypláca zamestnávateľ svojim
zamestnancom náhradu mzdy napr. 50%, 60% atď., tak v takom prípade
platí §13 vymeriavací základ ods. 15 Zákona 580/2004 Z.z. z 21.
októbra 2004, o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č.
95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(v znení zákona č. 718/2004 Z.z.)

Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie
minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu 47) platná k 1.
januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny
základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

Vymeriavací základ odvodu poistného vo Vašom prípade bude z
minimálnej mzdy, pretože v tomto prípade sa nekráti vymeriavací
základ.
U zamestnancov na skrátený pracovný úväzok je odvod preddavkov na
poistné najmenej v sume vypočítanej sadzbou poistného z minimálneho
základu zodpovedajúcemu tomuto skrátenému úväzku.

Pokiaľ zamestnanec neodpracuje v danom mesiaci ani jeden deň, tak v
mesačnom výkaze uvediete počet dní nula.
ivuska84
08.04.09,12:52
Dovolím si nesúhlasiť: VZ bude vo výške 295,50 €, pretože v zákone o zdravotnom poistení nie je ustanovenie podobné ako v zákone o sociálnom poistení. Pripájam aj odpoveď zo VŠZP:
...na základe informácií, ktoré ste nám poskytli Vám uvádzame, že ak vo
Vašej spoločnosti v danom období vypláca zamestnávateľ svojim
zamestnancom náhradu mzdy napr. 50%, 60% atď., tak v takom prípade
platí §13 vymeriavací základ ods. 15 Zákona 580/2004 Z.z. z 21.
októbra 2004, o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č.
95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(v znení zákona č. 718/2004 Z.z.)

Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie
minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu 47) platná k 1.
januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny
základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

Vymeriavací základ odvodu poistného vo Vašom prípade bude z
minimálnej mzdy, pretože v tomto prípade sa nekráti vymeriavací
základ.
U zamestnancov na skrátený pracovný úväzok je odvod preddavkov na
poistné najmenej v sume vypočítanej sadzbou poistného z minimálneho
základu zodpovedajúcemu tomuto skrátenému úväzku.

Pokiaľ zamestnanec neodpracuje v danom mesiaci ani jeden deň, tak v
mesačnom výkaze uvediete počet dní nula.
a neprepocita sa minimalna mzda na odpracovane hodiny? mne to pride take divne, ze neodpracuje cely mesiac, je doma kvoli tomu, ze zamestnavatel nema pre neho pracu a este plati odvody z 295,50
program ak je doma na 60% cely mesiac, mi da minimalny VZ 0, VZ, z ktoreho sa zaplati poistne je to co dosiahne...ak pracoval napriklad 5 dni tak minimalnu mdzu vztahujucu sa na tych 5 dni mi uvedie ako minimlany VZ a to co skutocne dosiahne ako VZ z ktoreho sa zaplati preddavok
ivuska84
08.04.09,12:54
ide mi o ten minimalny VZ,z ktoreho musi odviest preddavok
mzdarka renca
08.04.09,13:00
Dovolím si nesúhlasiť: VZ bude vo výške 295,50 €, pretože v zákone o zdravotnom poistení nie je ustanovenie podobné ako v zákone o sociálnom poistení. Pripájam aj odpoveď zo VŠZP:
...na základe informácií, ktoré ste nám poskytli Vám uvádzame, že ak vo
Vašej spoločnosti v danom období vypláca zamestnávateľ svojim
zamestnancom náhradu mzdy napr. 50%, 60% atď., tak v takom prípade
platí §13 vymeriavací základ ods. 15 Zákona 580/2004 Z.z. z 21.
októbra 2004, o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č.
95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(v znení zákona č. 718/2004 Z.z.)

Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie
minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu 47) platná k 1.
januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny
základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

Vymeriavací základ odvodu poistného vo Vašom prípade bude z
minimálnej mzdy, pretože v tomto prípade sa nekráti vymeriavací
základ.
U zamestnancov na skrátený pracovný úväzok je odvod preddavkov na
poistné najmenej v sume vypočítanej sadzbou poistného z minimálneho
základu zodpovedajúcemu tomuto skrátenému úväzku.

Pokiaľ zamestnanec neodpracuje v danom mesiaci ani jeden deň, tak v
mesačnom výkaze uvediete počet dní nula.

To si pekne preložili vo VšZP.

Nemajú na to zákonné prostriedky, aby trvali na min. VZ 295,50€.

Ak zamestnanec zostane doma na 60%, ako keby bol jeho úväzok 60%-ntný, nemyslíte?

Ale logiku máme každý inú.:)
ivuska84
08.04.09,13:03
len co je spravne teraz:-)
ivuska84
08.04.09,13:10
vz sa odvolava na minimalnu mzdu, ale pokial je odmenovany casovou mzdou a je cely mesiac na 60% tak mzdu nema, ma len nahradu, tak ako moze odviest z 295,50?
Iveta Matlovičová
09.04.09,06:49
To si pekne preložili vo VšZP.

Nemajú na to zákonné prostriedky, aby trvali na min. VZ 295,50€.

Ak zamestnanec zostane doma na 60%, ako keby bol jeho úväzok 60%-ntný, nemyslíte?

Ale logiku máme každý inú.:)

Podľa mňa je to diera v zákone. Keby bolo v ZZP obdobné ustanovenie ako v ZSP (§138), t.z. že:
Vymeriavací základ je mesačne najmenej suma náhrady mzdy poskytnutá z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa podľa osobitného predpisu, ktorým je § 142 Zákonníka práce
bolo by to jednoznačné.
Ak ZC zostane doma na 60%, neznamená to, že jeho úväzok je akoby 60%-ntný, v niektorých firmách majú pre takýto prípad ustanovenú náhradu 100 % - potom by bol tento úväzok plný ?
Zákony = logika ? asi vždy nie, bohužial. :-))
Ak by som nedorovnala VZ na ZP na sumu 295,50 €, oprela by som sa o § 13 ods. 15 ZZP, kde sa hovorí, kedy sa min. VZ nekráti (pre prípad absencie, poskytnutémnu pracovnému voľnu bez náhrady mzdy nad rámec ZP), nič sa tu nehovorí o pracovnom voľne s náhradou mzdy z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa ...
mzdarka renca
09.04.09,07:00
Podľa mňa je to diera v zákone. Keby bolo v ZZP obdobné ustanovenie ako v ZSP (§138), t.z. že:
Vymeriavací základ je mesačne najmenej suma náhrady mzdy poskytnutá z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa podľa osobitného predpisu, ktorým je § 142 Zákonníka práce
bolo by to jednoznačné.
Ak ZC zostane doma na 60%, neznamená to, že jeho úväzok je akoby 60%-ntný, v niektorých firmách majú pre takýto prípad ustanovenú náhradu 100 % - potom by bol tento úväzok plný ? Toto sa taktiež dá preložiť, že ak zamestnanec má zmenený prac. úvazok z plného na skrátený, tiež pri rovnankej práci v niektorých spoločnostiach majú plný.

Zákony = logika ? asi vždy nie, bohužial. :-))
Ak by som nedorovnala VZ na ZP na sumu 295,50 €, oprela by som sa o § 13 ods. 15 ZZP, kde sa hovorí, kedy sa min. VZ nekráti (pre prípad absencie, poskytnutémnu pracovnému voľnu bez náhrady mzdy nad rámec ZP), nič sa tu nehovorí o pracovnom voľne s náhradou mzdy z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa ...

Inak s tebou úplne súhlasím
antiny
15.04.09,09:08
pred chvíľou som volala do ZP a SP
ako VZ na odvody mám použiť skutočnú mzdu a nie minimálnu - zo zákona.
Iveta Matlovičová
15.04.09,10:44
pred chvíľou som volala do ZP a SP
ako VZ na odvody mám použiť skutočnú mzdu a nie minimálnu - zo zákona.

do SP je to jasné, v tomto prípade je to uvedené aj v zákone
do ZP - "telefonické" potvrdenie je jedna vec "písomné" potvrdenie vec druhá, čo je čierne na bielom nedokáže nikto poprieť

je to už len na vašom rozhodnutí, a hlavne, aby ste si to v prípade potreby obhájili, držím palec:)
suklova
02.03.11,08:28
Vypisujem "doklad o výške príjmu" pre RZZP. Neviem ako vypísať minimálny základ. Ak má zamestnanec v mesiaci dovolenku napr.5 dni /pri 20 dnovom prac.mesiaci/, tak minimálny VZ pre ZP je 230,78? :confused:
suklova
02.03.11,09:17
Prosím nevie mi nikto poradiť? Podľa mňa by sa dovolenka z minim.základu nemala odrátavať, ale program mi to tak robí, poníži mi minimálny vymer.základ o dovolenku. Je to správne?
Iveta Matlovičová
03.03.11,11:47
Prosím nevie mi nikto poradiť? Podľa mňa by sa dovolenka z minim.základu nemala odrátavať, ale program mi to tak robí, poníži mi minimálny vymer.základ o dovolenku. Je to správne?

náhrada za dovolenku by sa nemala odrátať len z úhrnu príjmu - ten máš v stlpci napravo, v prípade určenia min. VZ sa kráti o neodpracované dni, program ti to robí dobre