zeto750
03.04.09,16:13
Ako je to s dochodkom ak mam 18 ale nebol som zamestnany (roznasal som kedysi letaky ale neviem ci za mna platili odvody asi hej ale to je fuk).
nasiel som toto:

podla toho narok mam mam uz aj ZTP teraz asi na 3 roky+dostavam 1900skk na benzin a stravu....

Bol by som zvedavy aky je postup pri ziadosti o invalidny dochodok?
Napiste mi prosim co potrebujem a kde vsade treba skocit a co mam vybavit..prosim som v tychto veciach zaciatocnik ale budem rad ked ma nedobijete s tym ze hladaj lebo ja uz dllllho hladam...

dakujem fakt mi pomozete..
veronikasad
04.04.09,05:08
Ako je to s dochodkom ak mam 18 ale nebol som zamestnany (roznasal som kedysi letaky ale neviem ci za mna platili odvody asi hej ale to je fuk).
nasiel som toto:

podla toho narok mam mam uz aj ZTP teraz asi na 3 roky+dostavam 1900skk na benzin a stravu....

Bol by som zvedavy aky je postup pri ziadosti o invalidny dochodok?
Napiste mi prosim co potrebujem a kde vsade treba skocit a co mam vybavit..prosim som v tychto veciach zaciatocnik ale budem rad ked ma nedobijete s tym ze hladaj lebo ja uz dllllho hladam...

dakujem fakt mi pomozete..
Začni hľadať v zákone o soc. poistení - § 70 a nasled.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#70

Bližšie informácie o ďalšom postupe ti poskytnú na najbližšej pobočke sociálnej poisťovne
Janaex
07.04.09,12:38
Najlepšie je podať si žiadosť o dôchodok pred 20 rokom, lebo po 20-tom roku už bude potrebovať rok poistenia.
Posudkový lekár SP môže v prípade kladného výsledku posúdiť stav dvoma spôsobmi a to:
1) posúdi, že bude invalidný z mladosti a v tom prípade nemusíte nič poisťovať a nič platiť ale dôchodok bude počítaný z minimálnej mzdy
2) v druhom prípade nepôjde o invaliditu z mladosti a v takomto prípade bude potrebovať aspoň 1 deň dôchodkového poistenia pred spísaním žiadosti o dôchodok.
toľko čo mi bolo poradené.
Mne z toho vyšlo : že by bolo dobré keď budete mať skompletizovanú dokumentáciu od lekárov, zastaviť sa na pobočke. ak je to možné, zistiť si či bude posudzovaný podľa bodu 1 alebo 2 ( posúdzovať ho bude útvar lekárskej a posudkovej činnosti) ak to bude podľa 1 , ísť na dôchodkové spísať žiadosť. Ak bude podľa 2, ísť na oddelenie poistného, nech sa prihlási aspoň ten 1 deň na dobrovoľné dôchodkové poistenie (nezabudnite podať odhlášku, lebo budú žiadať poistné do dňa podania odhlášky).

Dôchodok sa vypočítava maximálne z 3-násobku priemernej mzdy platnej v deň poistenia, čo bude z VZ 3*668,72€= 2006,10€ / po 1.7.09 sa očakáva priemerna mzda 723,03 € , VZ=3*723,03=2169,09/
na Starobné poistenie by zaplatil 361,63€ za mesiac, na deň 361,63/31=11,67€, na invalidné poistenie 120,36/na deň to je 3,89 a rezervný fond solidarity je 95,28€ mesačne/3,08 na deň, spolu na deň 18,64 (http://www.porada.sk/t59573-561-predane-cenne-papiere-a-podiely.html) €. Takto by ste sa mali dopracovať k maximálnej výške dôchodku.
zeto750
01.10.09,10:13
Dakujuem za odpovede uz sa len chcem informovat ak bol teraz ID z mladosti schvaleny a miera posihnutia urcena na 75% tak kolko bude dotycny dostavat? myslim na ID z mladosti a tusim ze nad 70% je to plny ID ?

Dakujem staci mi cca suma lebo to neviem nikde najst a vypocitat z tohto tu to nejako neviem :D dakujem :D
Xanti
01.10.09,10:19
Dakujuem za odpovede uz sa len chcem informovat ak bol teraz ID z mladosti schvaleny a miera posihnutia urcena na 75% tak kolko bude dotycny dostavat? myslim na ID z mladosti a tusim ze nad 70% je to plny ID ?

Dakujem staci mi cca suma lebo to neviem nikde najst a vypocitat z tohto tu to nejako neviem :D dakujem :D
Nebud netrpezlivý,
dôjde Ti tá suma domov, potom budeš vedieť.
Do mesiaca Ti príde rozhodnutie zo SP. Aj zo sumou.
zeto750
01.10.09,13:03
OK ale ja som netrpezlivy a viem ze niekto to vediet musi ako sa to pocita tak som zvedavy co narobim :D ?
TAkze viete niekto jednoducho ako to vypocitat ?
Kym nieco dojde z blavy k nam na vychod tak to trvaaaaaaaaa
Diki
veronikasad
01.10.09,13:45
OK ale ja som netrpezlivy a viem ze niekto to vediet musi ako sa to pocita tak som zvedavy co narobim :D ?
TAkze viete niekto jednoducho ako to vypocitat ?
Kym nieco dojde z blavy k nam na vychod tak to trvaaaaaaaaa
Diki
Zavolaj na bezplatnú infolinku SP :

Informácie o dôchodkoch zdarma
0800 123 123
zeto750
01.10.09,18:12
Takze to cislo alebo aspon cisla na dosadenie do rovnice+rovnicu na vypocet nevie nikto?
Katy a R
01.10.09,18:37
Takze to cislo alebo aspon cisla na dosadenie do rovnice+rovnicu na vypocet nevie nikto?

výpočet máš v §73 odst3 zák o SP - údaje sú aj vyššie.. takže si dosaď ..ešte jedna pomôcka .. od 18-teho roku do 62. (dôch vek) je 44 rokov:)
ten ID nad 70% máš už priznaný:confused:
Lebo pre priznanie ID sa neposudzuje miera funkčnej poruchy .. ale neschopnosť pracovať ... to sú dve veci (aj dva zákony ;).. a tie percentá môžu, ale nemusia byť podobné (záleží od postihnutia)
zeto750
02.10.09,07:04
ano uz je piznany len som sa zle vyjadril sorry...
Inak dakujem dopracoval som sa k sume cca 5700skk dufam ze aspon priblizne to vyjde tak...
Katy a R
02.10.09,13:58
ano uz je piznany len som sa zle vyjadril sorry...
Inak dakujem dopracoval som sa k sume cca 5700skk dufam ze aspon priblizne to vyjde tak...

.. viac to bude ;):) .. samozrejme ak je to ID nad 70%