oktam
03.04.09,18:14
Dobry den,
chcel by som sa opytat, co vsetko je potrebne viest pri jednoduchom uctovnictve. Niesom platca DPH. Budem vyuzivat pausalne vydavky.

Kdesi som nasiel, ze je potrebne viest penazny dennik len s prijmami. Treba v nom uvadzat aj platby do soc. a zdrav. poistovne?

Je potrebne viest evidenciu o zasobach, ak kupujem pocitac a hned ho aj predam?

Je potrebne viest evidenciu o pohladavkach, ak ziadne nemam?

Je potrebne viest este daku evidenciu?

Vopred dakujem.
sueh
03.04.09,16:53
Ak si budete uplatňovať paušálne výdavky, je potrebné si evidovať príjmy a platby do ZP a SP. Nemusíte na to používať peňažný denník (aj keď je to podľa mňa najprehľadnejšie), stačí si vytvoriť nejakú evidenciu. Keďže si uplatňujete paušálne výdavky, netreba viesť žiadne iné evidencie pohľadávok atď.
mekelek
03.04.09,17:33
Dobry den,
chcel by som sa opytat, co vsetko je potrebne viest pri jednoduchom uctovnictve. Niesom platca DPH. Budem vyuzivat pausalne vydavky.

Kdesi som nasiel, ze je potrebne viest penazny dennik len s prijmami. Treba v nom uvadzat aj platby do soc. a zdrav. poistovne?

Je potrebne viest evidenciu o zasobach, ak kupujem pocitac a hned ho aj predam?

Je potrebne viest evidenciu o pohladavkach, ak ziadne nemam?

Je potrebne viest este daku evidenciu?

Vopred dakujem.

Neviem v čom podnikáte a od kedy. Radím Vám, zo začiatku sledovať nie len príjmy, ale aj výdavky. Možno by sa Vám oplatilo viesť JÚ, ak by boli skutočné VOZD vyššie ako paušálne výdavky.
Marína
03.04.09,18:11
Ak si budete uplatňovať paušálne výdavky, je potrebné si evidovať príjmy a platby do ZP a SP. Nemusíte na to používať peňažný denník (aj keď je to podľa mňa najprehľadnejšie), stačí si vytvoriť nejakú evidenciu. Keďže si uplatňujete paušálne výdavky, netreba viesť žiadne iné evidencie pohľadávok atď.
Nesúhlasím. Pri evidencii je potrebné okrem príjmov viesť evidenciu pohľadávok a zásob.
oktam
03.04.09,18:19
Neviem v čom podnikáte a od kedy. Radím Vám, zo začiatku sledovať nie len príjmy, ale aj výdavky. Možno by sa Vám oplatilo viesť JÚ, ak by boli skutočné VOZD vyššie ako paušálne výdavky.

Hlavna cinnost je programovanie sofware, takze naklady mam minimalne.

Teoreticky raz par rokov sa mi v nakladoch moze objavit novy pocitac. Ucty za telefon a internet su rocne ~11.000 SKK.

Akurat z casu na cas niekomu zo znamych predam pocitac, ktory nakupim vo velkosklade - preto som sa pytal, ci na tento pripad potrebujem viest evidenciu zasob (patri vobec nakup pocitaca do zasob...?).
Marína
03.04.09,18:35
Hlavna cinnost je programovanie sofware, takze naklady mam minimalne.

Teoreticky raz par rokov sa mi v nakladoch moze objavit novy pocitac. Ucty za telefon a internet su rocne ~11.000 SKK.

Akurat z casu na cas niekomu zo znamych predam pocitac, ktory nakupim vo velkosklade - preto som sa pytal, ci na tento pripad potrebujem viest evidenciu zasob (patri vobec nakup pocitaca do zasob...?).
Áno, patrí. Je to tovar k ďalšiemu predaju.
marjankaj
04.04.09,19:38
Nesúhlasím. Pri evidencii je potrebné okrem príjmov viesť evidenciu pohľadávok a zásob.

Súhlas. A ešte treba viesť evidenciu hmotného a nehmotného majetku a odpisovať (daňové odpisy sa v tomto prípade neprerušujú) §22 ods 9.
ondrejvla
04.04.09,20:06
Súhlas. A ešte treba viesť evidenciu hmotného a nehmotného majetku a odpisovať (daňové odpisy sa v tomto prípade neprerušujú) §22 ods 9.

Súhlasím, len by som zvýraznila to evidenčne, čiže nevstupujú odpisy do VOZD,
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.