Martina7474
03.04.09,20:08
Ahoj... potrebovala by som poradiť, začínam s kamarátkou podnikať... otvárame obchod s oblečením. z predchádzajúcich aktivít mám množstvo nového tovaru - oblečenia a kamarátka tiež... medzi sebou ideme uzavrieť zmluvu o združení osôb - SZČO. Chceli sme obe vložiť do združenia tovar v rovnakej finančnej hodnote. Ale nemáme od všetkého papiere... - potrebujem vedieť či môžeme tovar vložiť do obchodu - ak áno či musíme mať o nom doklad o zakúpení - a ked príde daň. kontrola či bude žiadať nejakú dokumentáciu o tovare alebo bude spadať do kontroly len tovar a faktúry od dátumu začatia nášho podnikania. - prípadne mi viete poradiť kto by mi vedel poradiť - niekto kompetentný na daňovom úrade? nerada by som začala s problémami... dík dík za radu... Maťa
Zita5
03.04.09,18:20
Jedna z povinností podnikateľa, pri kontrole zo živnostenského úradu :

Živnostenský zákon

§ 30
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Podnikateľ je povinný prevádzkareň označiť. Spôsob označenia prevádzkarne určujú osobitné predpisy. 33)

(2) Kategorizáciu ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried upraví Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.

(3) Podnikateľ zodpovedá za hodnoverné preukázanie spôsobu nadobudnutia tovaru a materiálu. Nadobudnutie tovaru a materiálu sa preukazuje dokladmi obsahujúcimi údaje identifikujúce dodávateľa, odberateľa, komoditu tovaru alebo materiálu, jeho množstvo a termín dodania. Podnikateľ preukazuje pôvod tovaru sám alebo prostredníctvom osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne.

(4) Podnikateľ zodpovedá za to, že jeho zamestnanci spĺňajú spôsobilosť na výkon povolania ustanovenú osobitnými predpismi, ako aj znalosť hygienických a bezpečnostných predpisov. Ak to vyžaduje povaha práce alebo inej činnosti, zodpovedá aj za to, že sa zamestnanci podrobili prehliadkam podľa predpisov o opatreniach proti prenosným chorobám. 36)

(5) Podnikateľ podľa § 11 ods. 8 je povinný zabezpečiť, aby doklady alebo ich kópie o ustanovení zodpovedného zástupcu a jeho odbornej spôsobilosti boli v každej prevádzkarni a v združenej prevádzkarni.


Taktiež má právo kontroly aj daňový úrad.
veronikasad
04.04.09,05:01
Ahoj... potrebovala by som poradiť, začínam s kamarátkou podnikať... otvárame obchod s oblečením. z predchádzajúcich aktivít mám množstvo nového tovaru - oblečenia a kamarátka tiež... medzi sebou ideme uzavrieť zmluvu o združení osôb - SZČO. Chceli sme obe vložiť do združenia tovar v rovnakej finančnej hodnote. Ale nemáme od všetkého papiere... - potrebujem vedieť či môžeme tovar vložiť do obchodu - ak áno či musíme mať o nom doklad o zakúpení - a ked príde daň. kontrola či bude žiadať nejakú dokumentáciu o tovare alebo bude spadať do kontroly len tovar a faktúry od dátumu začatia nášho podnikania. - prípadne mi viete poradiť kto by mi vedel poradiť - niekto kompetentný na daňovom úrade? nerada by som začala s problémami... dík dík za radu... Maťa
Vysvetli prosím, čo znamená vyznačená veta - bola si predtým SZČO, zostali ti zásoby ?
Pri predaji sa ti tovar dostane do tržieb = príjmov a ak nebudeš mať doklad o nadobudnutí, celá predajná cena vstupuje do základu dane.
Martina7474
04.04.09,17:37
ahoj, nie nebola som SZČO, popri materskej som si privyrábala predajom vecí, nie na všetko mám papier, ale pomohlo by mi keby sa dali začleniť do predajne... preto som si myslela, že ked by som to dala ako vklad do zakladajúceho združenia medzi dvoma živnostníkmi bol by to môj vklad, ako ked pri sro vkladajú fin.prostriedky.Maťa