Luminetka
04.04.09,08:40
Dobrý deň,

budem veľmi vďačná ak by mi niekto poradil, ako funguje zákon v prípade tehotnej zamestnankyne firmy, ktorá zatvára pobočku v mieste jej trvalého bydliska. V tomto prípade sa jedná o zrušenie kancelárie, kde ona bola jej jedinou zamestnankyňou. K zrušeniu došlo niekoľko mesiacov pred oznámením tehotenstva a dotyčná pracovala po dohode 3 mesiace naďalej doma, bohužiaľ bez uvedenia tejto zmeny v pracovnej zmluve. Viem, že zamestnávateľ má nárok dať jej výpoveď (z dôvodu zrušenia pobočky) v trvaní 3 mesiace (pracuje vo firme 6 rokov). Mám niekoľko otázok...

Je naozaj možné, že zamestnávateľ má právo dať jej výpoveď aj keď dokázateľne zrušenie kancelárie nemalo vplyv na zrušenie jej pracovného miesta? Ak áno, je pravda, ze odstupné je v tomto prípade dvojnásobné za každý mesiac výpovednej doby? A ako je to po uplynutí výpovednej doby? Tehotnú pred pôrodom ju nikto nezamestná.. Zároveň by som sa rada opýtala, kto platí materskú potom. Sociálna poisťovňa? A v akej výške? Momentálne to totiž vyzerá tak, že odpracovala poctivo 6 rokov vo firme a ostala vo veľkej neistote..

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, veľmi by ste mi pomohli. Je to moja dobrá známa, ktorá už rezignovala a v rámci súčasnej situácie to veľmi zaujíma aj mňa. Zároveň sa chcem za seba opýtať, ako to funguje v prípade, ak by zamestnávateľ celkom ukončil svoju činnosť a došlo by k zatvoreniu firmy napríklad počas tehotenstva.

Pekný deň!
Tweety
04.04.09,06:45
Dobrý deň,

budem veľmi vďačná ak by mi niekto poradil, ako funguje zákon v prípade tehotnej zamestnankyne firmy, ktorá zatvára pobočku v mieste jej trvalého bydliska. V tomto prípade sa jedná o zrušenie kancelárie, kde ona bola jej jedinou zamestnankyňou. K zrušeniu došlo niekoľko mesiacov pred oznámením tehotenstva a dotyčná pracovala po dohode 3 mesiace naďalej doma, bohužiaľ bez uvedenia tejto zmeny v pracovnej zmluve. Viem, že zamestnávateľ má nárok dať jej výpoveď (z dôvodu zrušenia pobočky) v trvaní 3 mesiace (pracuje vo firme 6 rokov). Mám niekoľko otázok...

Je naozaj možné, že zamestnávateľ má právo dať jej výpoveď aj keď dokázateľne zrušenie kancelárie nemalo vplyv na zrušenie jej pracovného miesta? Áno, môže dostať výpoveď podľa § 63 odst. 1.písm.a. Ak áno, je pravda, ze odstupné je v tomto prípade dvojnásobné za každý mesiac výpovednej doby? VD je v tomto prípade 3 mesačná, rovnako aj odstupné k A ako je to po uplynutí výpovednej doby? Tehotnú pred pôrodom ju nikto nezamestná.. Zároveň by som sa rada opýtala, kto platí materskú potom. Sociálna poisťovňa? A v akej výške? Momentálne to totiž vyzerá tak, že odpracovala poctivo 6 rokov vo firme a ostala vo veľkej neistote.. Materskú neplatí zamestnáv.,aj keď je žena na MD a je zamestnaná, platí ju SP.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, veľmi by ste mi pomohli. Je to moja dobrá známa, ktorá už rezignovala a v rámci súčasnej situácie to veľmi zaujíma aj mňa. Zároveň sa chcem za seba opýtať, ako to funguje v prípade, ak by zamestnávateľ celkom ukončil svoju činnosť a došlo by k zatvoreniu firmy napríklad počas tehotenstva.

Pekný deň!
Odpoveď v texte