babooa
04.04.09,18:40
Dobrý deň, vedel by mi prosim niekto poradit ako účtovat pri vystavenej fakture výšku štátnej dotácie na kúpu vozidla.

Príklad:
Základ dane: 8444,54 EUR
DPH: 1604,46 EUR
štátna dotácia: 1500 EUR
Suma k úhrade: 8549 EUR

Ďakujem, bola by som veľmi vďačná :o))
Stefan2005
04.04.09,17:06
Dobrý deň, vedel by mi prosim niekto poradit ako účtovat pri vystavenej fakture výšku štátnej dotácie na kúpu vozidla...

Vzhľadom na to, že adresátom štátnej dotácie v tomto prípade je kupujúci (občan) a predajca je iba jej sprostredkovateľom, použil by som asi účet 315 (378) a nie účty 346,347...
Rozalka
04.04.09,17:47
......... neboj, do konca roka určite vyjde nejaký POKYN, USMERNENIE, či dačo podobné ...

Treba len pohľadať (na potvoru, vo vlastnom PC!!), FS 5/09, str. 321
Rozalka
07.04.09,08:31
DRSR už vydalo usmernenie
babooa
07.04.09,09:31
Dakuje, za rady, aj ja som nasla ze to ma byt na 315, ale jeden auditor trval ze 378...
Janka57
07.04.09,13:50
No mňa len prekvapilo, že aj dotácia vchádza do základu DPH a teda treba z nej odviesť daň. Pôvodný pokyn z Ministerstva hospodárstva a ZAP-u, vypracoval vzor faktúry a tam teda DPH na štátnu dotáciu nebola. Toto mení celý systém fakturácie importérov a hrubo to narušilo cenotvorbu.
Stefan2005
07.04.09,14:55
... Pôvodný pokyn z Ministerstva hospodárstva a ZAP-u, vypracoval vzor faktúry a tam teda DPH na štátnu dotáciu nebola. Toto mení celý systém fakturácie importérov a hrubo to narušilo cenotvorbu.

... pôvodný návrh tak mohol byť, lenže nezahrnutie dotácie do základu dane asi narušilo prepočty Ministerstva financií (resp. návratnosť dotácie vo forme DPH), takže to korigovali :rolleyes:...
Rozalka
07.04.09,18:54
No mňa len prekvapilo, že aj dotácia vchádza do základu DPH a teda treba z nej odviesť daň. Pôvodný pokyn z Ministerstva hospodárstva a ZAP-u, vypracoval vzor faktúry a tam teda DPH na štátnu dotáciu nebola. Toto mení celý systém fakturácie importérov a hrubo to narušilo cenotvorbu.

Prečo ťa to prekvapilo?


§ 22 DPH
Základ dane pri dodaní tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Stefan2005
07.04.09,19:58
... Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

súhlas s vyššie uvedeným znením; lenže šrotovné je niečo, s čím sa pri tvorbe zákona o DPH isto-iste neuvažovalo. Okrem toho MH viackrát prehlásilo, že príjemcom dotácie môže byť iba majiteľ vozidla spĺňajúci dané kritériá - teda jednoznačne nie dodávateľ tovaru...
Rozalka
07.04.09,20:40
Zo skúsenosti viem, že príjemcom dotácie je predajca vozidiel. Takto je to pre MH jednoduchšie administratívne, posiela peniaze len zopár predajcom a nie tisíckam občanov.
V praxi to teraz funguje tak, kto si uplatňuje šrotovné, predajcovi uhradí o túto sumu menej a ten potom čaká na peniaze od MH.
Kupujúci odíde s vozidlom, za ktoré uhradil sumu zníženú o šrotovné.
Pre predajcu je predajná suma uhradená z 2 zdrojov, ale je uhradená celá, ja to vidím tak a preto si myslím, že DPH je OK.