nika.sum
11.07.05,16:00
Vie mi niekto poradit?
priklad: Dodavatel ma akciu nakup za 100.000,- a dostanes digi. fotoaparat za 1,- Sk. Tak je aj vystavena faktura. Aj odb. a aj dod. sú platcami DPH.
1. Ako to bude uctovat odberatel?
2. Ako to bude uctovat dodávatel?
3. A co s DPH?
Mam svoju teoriu ale chcem vediet co ta to skusenejsi.

Ide mi hlavne o podvojne ucto, ale prijmem aj poznatky z JU
ilona
11.07.05,14:24
Ako odberateľ by som to učtovala 5xx,343/321

Ako dodavateľ 311/6xx,343

Ak ti ide o ten fotoaparát,tak ešte aj podľa toho,či ho chcem nechať vo firme,alebo nie,alebo nechápem dosť dobre o čo ti ide?
KEJKA
11.07.05,14:50
Ako odberateľ by som to učtovala 5xx,343/321

Ako dodavateľ 311/6xx,343

Ak ti ide o ten fotoaparát,tak ešte aj podľa toho,či ho chcem nechať vo firme,alebo nie,alebo nechápem dosť dobre o čo ti ide?súhlasím s účtovaním. Dodávateľ okrem 311/604,343 ešte musí vydat zo skladu, t.j. 504/132 v skladovej cene (predaj dig.foto so stratou ale to je OK.

odberatel 501, 343 / 321, bude mat dig.foto za cca 80 hal. ale to je ok. V poznámkach v RUZ za rok 2005 uvedies evidencu d.f. ako majetok, ktorého trhová hodnota je vyššia ako obstarávacia, ale dala by som to tam len ak viem d.f. využiť pre svoje podnikanie.
nika.sum
11.07.05,15:17
Islo mi hlavne o uctovanie DPH u dodavatela. Ak ho on ma vedeny na sklade v nakupnej cene 3000,- a preda ho za 1,- musi odviest DPH zo sumy 3000,- SK nie?
Jana Acsová
11.07.05,15:40
Islo mi hlavne o uctovanie DPH u dodavatela. Ak ho on ma vedeny na sklade v nakupnej cene 3000,- a preda ho za 1,- musi odviest DPH zo sumy 3000,- SK nie?Základ dane podľa § 22 ZDPH: všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
KEJKA
11.07.05,15:49
Islo mi hlavne o uctovanie DPH u dodavatela. Ak ho on ma vedeny na sklade v nakupnej cene 3000,- a preda ho za 1,- musi odviest DPH zo sumy 3000,- SK nie?nie, odvádza podľa základu - predajná cena bez DPH + DPH. V tomto prípade ide reklamný ťah, ten fotoaparát dostane za obrat. A dodávateľovi sa to oplatí, lebo ten d.f. má započítaný v marži. Len ak by predával zamestnancovi alebo inej spriaznenej osobe, tak by sa muselo uvažovať inak.
Ak ide o predaj nezávislým subjektom (predajná akcia), tak platí to čo som uviedla v prvej vete.
nika.sum
11.07.05,18:33
dakujem Vam velmi pekne. Preto ma to tak zaujimalo, lebo mi znamy spomenul, ze takto davali tusim kameru a klient im to odmietol lebo by mal problem so zauctovanim, co mi neslo vobec do hlavy, ved pre neho to je tovar za 1,- . Este raz vsetkym dakujem.
Eva99
12.07.05,06:34
dakujem Vam velmi pekne. Preto ma to tak zaujimalo, lebo mi znamy spomenul, ze takto davali tusim kameru a klient im to odmietol lebo by mal problem so zauctovanim, co mi neslo vobec do hlavy, ved pre neho to je tovar za 1,- . Este raz vsetkym dakujem.
Nieee, prosím, nedávajte mi tú kameru za 1,- Sk, lebo neviem, ako by som to zaúčtoval... Zlatý, to sa len tak nevidí...:D :D :D
Vevey
12.07.05,06:53
Tovar za 1 Sk nemusi byt v skutocnosti predany za 1 Sk, casto je jeho cena premietnuta v cene toho tovaru, ku ktoremu sa predava.
Alebo sa predava prudko pod cenu kamaratovi, danove znevyhodnenie predavajuceho tam nie je.
Moze ist o tovar nizsej kvality alebo bez dovery v jeho kvalitu zo strany predavajuceho. Je tu totiz takmer istota, ze sa nebude v buducnosti reklamovat.
Len nie som si ista, ci v mojom uctovnictve ma byt skutocne zauctovany v sume 1 Sk. My mame par pripadov, ze sme obstarali tovar dokonca za 0 Sk, tak je to na fakture. Samozrejme sme okrem toho museli nakupit iny (podla mna predrazeny) tovar.