t.betinka
05.04.09,14:01
Som evidovana na urade prace brigadujem ako pomocnica v kuchyni maju my dat pracovnu zmluvu.Moj problem je ten ze mam CID-ZTP sluchove postihnutie moja lekarka aj posudkova komisia mi vraveli ze tuto pracu mozem vykonavat viem ze ked by som nahlasila zamestnavatelovi mala by som ulavu na dani pri vyplate ALE sa obavam ze mi zamestnavatel povie ze do kuchyne potrebuje zdravu nie taku co ma ZTP alebo bolo by to prenho lepsie?Mam sa priznať?Nebude mat kvoli mne problem ked mu pride nejaka kontrola?Nechcem ani tu ulavu chcem pracu.
veronikasad
05.04.09,12:18
Som evidovana na urade prace brigadujem ako pomocnica v kuchyni maju my dat pracovnu zmluvu.Moj problem je ten ze mam CID-ZTP sluchove postihnutie moja lekarka aj posudkova komisia mi vraveli ze tuto pracu mozem vykonavat viem ze ked by som nahlasila zamestnavatelovi mala by som ulavu na dani pri vyplate ALE sa obavam ze mi zamestnavatel povie ze do kuchyne potrebuje zdravu nie taku co ma ZTP alebo bolo by to prenho lepsie?Mam sa priznať?Nebude mat kvoli mne problem ked mu pride nejaka kontrola?Nechcem ani tu ulavu chcem pracu.
ČID /postih 40-70%/ nemá žiadnu úľavu na dani voči zdravému zamestnancovi. Zamestnávateľ aj zamestnanec platí znížené = polovičné odvody do zdravotnej poisťovne.

Pred nástupom do zamestnania by si mala absolvovať vstupnú lekársku prehliadku, že si poberatelom inv.dôchodku musíš zamestnávateľovi oznámiť, lebo túto skutočnosť nahlasuje do sociálnej poisťovne.

Ak má zamestnávateľ viac ako 20 zamestnancov, má povinný podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Za jeho neplnenie platí pokuty UPSVaR.
Na druhej strane - ako občan so ZPS máš určitú ochranu pri výpovedi zo zamestnania. Preto sa mnohí zamestnávatelia bránia zamestnávať občanov so zdr.postihnutím, príp. to riešia uzatváraním prac.pomeru na dobu určitú.