lijana1
05.04.09,15:48
rozhodli sme sa zateplit severnú stenu našho domu.Je to štyridsaťročná budova z kvádrov a tehál.Akú hrúbku polystyrénu máme použiť.Zmestíme sa do 1000 eur ak nepočítam robotu?
lijana1
05.04.09,14:32
chcem doplnit, že ide o 60 štvorcovch metrov
220870
05.04.09,16:07
Snáď sa bude dať čítať.Cena materiálu.
Polystyrén od 60 SKK/m2
Lep na polystyrén cca 25 SKKm/2(záleží od nerovnosti múrov)
Sieť 22 SKK/m2
Tanierové kotvy 15 SKK/m2
Lep na sieť 25 SKK/m2
Penetrák 20 SKK/m2
Povrchová omietka od 100-300 m2 (záleží od výrobcu a výrobku)
Lešenie cca 100 SKK/m2 ( len ak je nutné)
Práca cca 300 SKK/m2
lijana1
06.04.09,15:24
dakujem velmi si mi pomohol
Milan.Žiška
06.04.09,17:25
Snáď sa bude dať čítať.Cena materiálu.
Polystyrén od 60 SKK/m2
Lep na polystyrén cca 25 SKKm/2(záleží od nerovnosti múrov)
Sieť 22 SKK/m2
Tanierové kotvy 15 SKK/m2
Lep na sieť 25 SKK/m2
Penetrák 20 SKK/m2
Povrchová omietka od 100-300 m2 (záleží od výrobcu a výrobku)
Lešenie cca 100 SKK/m2 ( len ak je nutné)
Práca cca 300 SKK/m2

Dovolím si nesúhlasiť. Tie ceny nedosiahneš, leda tak s veľmi nízkou kvalitou a na hranici možností.( možno keby sme to robili spolu mi dvaja a strašne by sme šetrili, ale firma určite nie ). Doporučujem počítať s trošku vyššími nákladmi. Je ešte nutné pripočítať profily. rohové, zakladacie/ soklové, soklový materiál XPS a odolnú povrchovú úpravu. Nakoľko sa bude meniť hrúbka pôvodného múru treba počítať aj s úpravou/výmenou klampiarskych prvkov ak sa na stene nachádzajú.
krvaj
06.05.09,05:39
[quote=lijana1;1011887]rozhodli sme sa zateplit severnú stenu našho domu.Je to štyridsaťročná budova z kvádrov a tehál.Akú hrúbku polystyrénu máme použiť.Zmestíme sa do 1000 eur ak nepočítam robotu?[/quot

Neviem či je to najrozumnejšie riešenie zatepliť len severnú stenu... To nemá absolútne žiadny význam len zbytočne vyhodené prachy... Skúste si v zime obliect kabát len na jednu časť tela...:)
chandler
06.05.09,13:02
[quote=lijana1;1011887]rozhodli sme sa zateplit severnú stenu našho domu.Je to štyridsaťročná budova z kvádrov a tehál.Akú hrúbku polystyrénu máme použiť.Zmestíme sa do 1000 eur ak nepočítam robotu?[/quot

Neviem či je to najrozumnejšie riešenie zatepliť len severnú stenu... To nemá absolútne žiadny význam len zbytočne vyhodené prachy... Skúste si v zime obliect kabát len na jednu časť tela...:)

vyznam to samozrejme ma, hoci neviem ci konkretne v tomto pripade.

ale porovnavat kabat so zateplenim ....? :)
jojkoz
06.05.09,16:05
vyznam to samozrejme ma, hoci neviem ci konkretne v tomto pripade.

ale porovnavat kabat so zateplenim ....? :)

Prirovnanie dost dobre - funkcia obidvoch je zadrzat teplo.

Ked sa zatepli jedna stena aj tak budu uniky ostatnymi - sice sa v zateplenych miestnostach mierne zlepsi povrchova teplota - ale vacsinou vzhladom na investiciu je to nerentabilne .....
krvaj
07.05.09,05:04
[quote=krvaj;1035970]

vyznam to samozrejme ma, hoci neviem ci konkretne v tomto pripade.

ale porovnavat kabat so zateplenim ....? :)

Skus to vyskúšať s tým kabátom...v zime si daj kabát len na chrbát a počkaj tak 30 min.. potom si ho obleč,dobre pozapínaj a utesni šálom a potom uvidíš ten neskutočný rozdiel... tak sa bude " cítiť " aj ten dom...podľa môjho názoru by mala zatepliť všetko alebo nič....
Milan.Žiška
07.05.09,05:23
Keď riešime prirovnania, skôr sedí prirovnanie deravý cedník. Zateplením časti zapcháš diery len v určitých miestach. Dosiahol si efekt zníženia úniku, ale konečný výsledok je zníženie čiastočné, nie že by sa zvýšili straty cez ostatné diery ale sa len spomalyla celková starata. Ideálne je ošetriť všetko ( strecha, steny, balkóny, okná, dvere, ...) ale technicky to nebude 100% nejaké tie "diery" tam budú.:)

mimotemy neviem prečo všetky debaty končia pri dierach?:D:D:D
chandler
07.05.09,11:35
[quote=chandler;1036637]

Skus to vyskúšať s tým kabátom...v zime si daj kabát len na chrbát a počkaj tak 30 min.. potom si ho obleč,dobre pozapínaj a utesni šálom a potom uvidíš ten neskutočný rozdiel... tak sa bude " cítiť " aj ten dom...podľa môjho názoru by mala zatepliť všetko alebo nič....

dom nic neciti :)

ja nie som v zasade proti zateplovaniu... ale urcite si treba dat spocitat a porozmyslat a nehnat sa do toho za kazdu cenu.

v istych pripadoch ma zateplenie severnej steny velky vyznam, a to bez ohladu na kabaty :)
Lotarka
13.05.09,12:15
Chcem sa spýtať na spôsob zateplovania popri oknách - oproti nám zatepľujú činžiak a keď som sa robotníkov spýtala, že či dávajú aj popri okne polystyrén, tak mi odpovedali, že tam kde sa zmestí dávajú 2 cm, ale kde nie, tak iba stierku.

Je to v poriadku?? Nevadí, že tá časť panelu ostane odhalená??
vratnik
13.05.09,12:31
Ja som daval okolo ramu min 5 cm, to som ale musel osekat povodnu omietku. To bol ale RD, a neviem ci sa to vobec da a ci to stoji za to pri panelaku ked okna su uz dane. Minimum by malo byt 4 cm, pretoze stena okolo ramu okna bude premrzat.
Lotarka
13.05.09,12:36
Ide mi o to, či sa to berie za chybu, ak to tam nedávajú vôbec?

Nemôže to spôsobiť prípadné zvýšené podmienky na tvorbu plesní pri oknách, ak sa k tomu pridá nedostatočné vetranie??
grammatika
13.05.09,13:05
Snáď sa bude dať čítať.Cena materiálu.
Polystyrén od 60 SKK/m2
Lep na polystyrén cca 25 SKKm/2(záleží od nerovnosti múrov)
Sieť 22 SKK/m2
Tanierové kotvy 15 SKK/m2
Lep na sieť 25 SKK/m2
Penetrák 20 SKK/m2
Povrchová omietka od 100-300 m2 (záleží od výrobcu a výrobku)
Lešenie cca 100 SKK/m2 ( len ak je nutné)
Práca cca 300 SKK/m2

Pripojím sa k téme, ceny ešte v Sk:
polystyrén 6cm -72 Sk/m2
polystyren 2-ostenia okien - 24/m2
lepidlo na lepenie dosiek (5kg/m2) 14/kg
lepidlo na stierkovanie (3kg/m2) 14/kg
hmodzinky 8/ks
rohove listy s sietkou PVC (100x100mm) 15/bm
sklotex.sietka 19,50/m2
penetrák 70/kg
povrchová omietka 56/kg
vypenenie medzi ostením a rámom okna 70/m2
silikón.tesnenie okien 55/m
montáž a demontáž lešenia 70/m2
prenájom lešenia 2sk/deň/m2

osadenie soklov.profilu 6cm 60/bm
osadenie roh.profilu so sietkou 25/bm
fasáda -práca-zateplenie 450/m2
natiahnutie omieky 150/m2
Milan.Žiška
14.05.09,06:57
Ideálne by bolo dať tam hrúbku podľa výpočtu. Realita je ale taká, že tam je miesto len na omietku. Ak by majiteľ pri osadzovaní okien rozmýšlal alebo firma s oknami osadila okno s tým, že tam pôjde TI určite by sa to nestalo.
Nezateplenie ostenia bude mať vplyv na zateplenie v malom rozsahu detailu okolo okna, ale ak bolo okno dobre zapenené tepelnoizolačnou penou, táto to čiastočne tepelný prestup eliminuje.
Lotarka
14.05.09,08:15
Tažke je dobré upozorniť firmu, ktorá robí výmenu okien na to, aby sa tam tá izolácia zmestila. Dobre vedieť, práve sa chystáme vymieňať okná.

Ešte by som sa spýtala: Z vonkajšej strany okna je panel vystúpený do rámu okna, takže ak tam má ostať miesto aj na izoláciu, tak by mal byť rám širší alebo okno menšie? a tým pádom by sa vnútorná časť musela viacej vypĺňať?
Dobre rozmýšlam?

Ďakujem za odpoveď.
chandler
15.05.09,06:03
Ide mi o to, či sa to berie za chybu, ak to tam nedávajú vôbec?

Nemôže to spôsobiť prípadné zvýšené podmienky na tvorbu plesní pri oknách, ak sa k tomu pridá nedostatočné vetranie??

keby sa zmestila tak by bolo dobre - ked sa nezmesti tak sa nezmesti :)
predsedaa
29.05.09,05:27
máme 30-ročný dom,zateplený 5-kou polystyrenom pred tromi rokmi.dopočul som sa že 5-ka polystyren je málo na taký starý dom,.je možné na to nalepiť dalšiu vrstvu 5-ky polystyrenu?????
Ferdosondo
29.05.09,06:00
Je to možné nalepiť ďalšiu vrstvu s kotvením, ale pri zatepľovaní sa "nedopočúva", pri zatepľovaní sa počíta.
mysurk
29.05.09,10:15
máme 30-ročný dom,zateplený 5-kou polystyrenom pred tromi rokmi.dopočul som sa že 5-ka polystyren je málo na taký starý dom,.je možné na to nalepiť dalšiu vrstvu 5-ky polystyrenu?????

A o 15 rokov budeš počuť, že aj 15 je málo. Takže nielen počúvať, ale aj prepočítať návratnosť (ekológiu).
lappo
29.05.09,16:36
Na 40ročnú budovu polystyrén určite nie.Skús porozmýšlať o minerálnej vate 6-7 cm.a čo sa týka tej jednej steny stým kabátom majú pravdu.Jedna stena zateplená je živná pôda pre pliesne.Nezateplená stena a zateplená v bode stretu(roh) úplne iné teploty =kondenz +plieseň.
jojkoz
29.05.09,18:31
Na 40ročnú budovu polystyrén určite nie.Skús porozmýšlať o minerálnej vate 6-7 cm.

Rad by som pocul DOVOD preco EPS nie ?
( tu o DYCHANI prosim vynechat )

A preco zrovna 6-7 cm predrazenej vaty ?

:)
AndrejG
29.05.09,21:02
A o 15 rokov budeš počuť, že aj 15 je málo. Takže nielen počúvať, ale aj prepočítať návratnosť (ekológiu).

Jedine ked sa radikalne zmenia teploty v zime, preco inak by to pocuval? 15cm mu urcite bude stacit teraz a aj za 15 rokov. 5 nestaci ani teraz, jedine tak ked cloveku chuti plesnivy syr a chce si ho pestovat medzi stenou a zateplenim. :D
Ferdosondo
30.05.09,04:23
5cm u starých domom môže paradoxne stačiť z pohľadu rosného bodu.Čím nižší teplný odpor steny, tým tenšia vrstva EPS stačí na posun rosného bodu do EPS. Preto som písal že nestačí dopočuť sa, ale treba to spočítať.
Iná je otázka tepelných strát. Čím hrubší EPS, tým nižšie straty. Na druhej strane aj 5cm je lepšie ako nič. Zatepľovať však treba komplexne. Tzn. nestačí len obvodové murivo, ale aj strop, podlahu( u starých domov niekedy obtiažne) a výmena okien.
220870
30.05.09,04:59
Za posledný polrok mám 2 zákazky na realizáciu zateplenia 30cm a jednu na 20cm.Bratia Česi vravia že komu není dáno tomu neni dopřáno.
Mr55
24.06.09,12:55
Máte niekto skúsenosti so zateplovacím systémom Thermosilit?
kaupke
16.07.09,07:22
Máte niekto skúsenosti so zateplovacím systémom Thermosilit?
To zaujíma aj mňa , viem , že robili dáke skúšania a podobné veci , ale na druhej strane to poniektorí odcudzujú . Otázkou je , či už to vyskúšali , ked odsudzujú . Podľa thermosilit slovakia , je to eňo ňuňo výrobok - čili TOP , ale čo na to zákazník ? Neviete náhodou cenu tohto výrobku ?
AndrejG
16.07.09,11:18
Je to hlupost...teda ako pre koho, pre predajcu je to vyborna vec, hlavne ked tak malo ludi pouziva rozum a potom im je jednoduche predat hocico.
Milan.Žiška
16.07.09,18:01
Na rekonštrukciu historických budov s problémovými murivami nie zlé, ale nahodte to na panelák. Všetko má svoje pre a proti. Skúsil niekto z vás robiť omietku do hrúbky 100mm ako sa uvádza v prepočtoch - osobne mi to nesedí, ale nemusí to byť nemožné akurát velmi citlivé na kvalitu prevedenia.
ň
Má s tým niekto i praktické skúsenosti z realizácie resp. to má na baráku?:)