maturantka
11.07.05,16:46
Podľa Vás, je možné, aby manželka zadarmo viedla manželovi účtovníctvo, alebo aj to môže napadnúť akcia "Vietor"? Neviem, či ste zaregistrovali v TV ten príspevok, že manžel v manželkinej firme len niečo vykladal a bol z toho problém. Tak teraz neviem... Ď.
poruba
11.07.05,15:19
Ja sa čudujem tím ľudom, že si to nechali. Ja by som im narobila také problémy, že by ľutovali, že ku mne prišli. Tiež robím účtovníctvo zadarmo - a nie jednému človeku (no čo už, rodina je rodina) a nemám strach. Netreba sa báť, ja si myslím, že ich tieto blbosti prejdú.
adam
11.07.05,15:22
Vera
11.07.05,15:23
ja som tiež o tom prípade počula....a tiež robím zadarmo, snáď ma kvôli tomu nezavrú...ale aj tak, ved ked im robím zadara účto, nikto tomu živnostníčkovi nedokáže že si to nerobil sám....
Paula
11.07.05,15:26
Je to možné robiť aj zadarmo a bez strachu ..... pokiaľ to bude robiť doma, kam "vietor" podľa mňa nemá právo len tak vletieť a prichytiť ju pri čine a pokiaľ sa na žiadne doklady súvisiace so živnosťou nebude podpisovať.:)
KEJKA
11.07.05,15:54
ja myslím, že zadarmo je zadarmo, tie akcie majú chytať ľudí, ktorí nerobia zadarmo ale si naozaj načierno privyrábajú, berú podporu, neplatia odvody a detto zamestnávateľov.
Maňaska
11.07.05,15:55
Pracovať bez zaplatenia je možné. S takýmito osobami počíta aj štatistický úrad.
Viď ročná štatistika Roč. 1-01, Ročný výkaz produkčných odvetví.
Modul 304 - riadok 11: Priemerný počet neplatených osôb.
maturantka
11.07.05,15:55
Adam, Ď, ja som sa k tomu príspevku z 5. 7. nedostala, hoci som zadala "hľadať". Je tam veľa zaujímavých názorov, ale aj tak je to nejednoznačné. Ľudia, a keď mu to účto vedie doma, to budú potom robiť grafologické posudky alebo čo? V takýchto chvíľach mám chuť praštiť s účtovníctvom aj so sebou.
durisovad
11.07.05,16:26
Adam, Ď, ja som sa k tomu príspevku z 5. 7. nedostala, hoci som zadala "hľadať". Je tam veľa zaujímavých názorov, ale aj tak je to nejednoznačné. Ľudia, a keď mu to účto vedie doma, to budú potom robiť grafologické posudky alebo čo? V takýchto chvíľach mám chuť praštiť s účtovníctvom aj so sebou.
Len s nicim nepraskaj, teba by bolo skoda a uctovnictvo je tiez zaujimava praca. Za vedenie uctovnictva je predsa zodpovedny majitel a je len na nom, ako si ho bude viest a koho si vezme na pomoc. Ziadny vietor mu do toho nema co zasahovat. To by museli dokazat, ze plati "na cierno". A zvlast, ak je to v rodine, nikto nemoze nic vycitat. A ci sa to bude robit doma alebo vo firme na streche, to nema koho co zaujimat. Hlavne, aby bolo urobene dobre a nacas.
maturantka
11.07.05,18:31
Ďurisovad, Ď za povzbudenie, ale tak sa mi zdá, že účtovníctvo je jeden z najtvrdších chlebíčkov. Niekedy mám pocit, že jednoducho sa nedá vyhovieť všetkým tým rýchlo sa meniacim predpisom, vyhovieť aj štátu, aj poisťovniam, aj zamestnávateľovi - ktorý to chce čo najlacnejšie, aj sebe, aby sa dalo vyžiť... No a keď už aj manželov stíhajú za to, že pomáhajú svojim zákonným partnerom, tak to už je na nervy. Ako povedal jeden známy, každý kto u nás robí niečo naviac, je jednou nohou v kriminále. Myslím, že s nami, malými rybami, to v našom štáte preháňajú.
ondrejvla
11.07.05,18:38
No ale teraz neviem, či by som nemala problémy i ja. Moji vnuci mi lepia pokladničné doklady, ale dostanú za to odmenu - obed podľa výberu, alebo občas nakŕmim ich prasiatko. Nenapadnú ma za to?
maturantka
11.07.05,18:56
Tak teraz som sa nahlas zasmiala ja, až syn pribehol, že čo sa robí. Jeden z mála svetlých bodov dnešného dňa - dík Vlasti. Ešte stále sa smejem. To si teda vystihla...
cacka
11.07.05,19:04
Mala som kontrolu s inšpekcie práce v potravinách, kde manželka zadarmo pomáha manželovi. Chceli im napariť pokutu 60.000,-. Vyriešili sme to bezodplatnou dohodou o výpomoci. Inak v tej dedine, kde sa kontrola konala to vyzeralo zaujímavo: zamestnanci načierno prášili cez zadné dvory domov a zaregistrovaní zas na bicykloch šľapali ostošesť do práce. Čiže naozaj príznačná prezývka "vietor".
juko
11.07.05,19:08
Je to smutné, že si práve na nás chcú zgustnúť. Je to pre nich jednoduchšie obviniť malých podnikateľov, že im načierno vypomáhajú rodinní príslušníci, ako sa ísť vŕtať do väčších firiem, kde je tej čiernej práce požehnane. Tam totiž nevedia, na koho môžu naraziť.

Už by sa mali naši poslanci spamätať a prijať novelu zákona, ktorá opäť umožní rodinným príslušníkom vypomáhať svojim blízkym pri podnikaní (manžel, manželôka, deti).
durisovad
11.07.05,19:09
Pripada mi to tak, ze kontrolori, nasadeni na akciu VIETOR su nejaki vetroplasi.
Mozno maju premie od toho, kolko oveciek nachytaju. Ale ja by som povedala, ze aj voci kontrole by mal byt clovek asertivny a nedat sa. Zvlast ak je presvedceny, ze ma pravdu.
maturantka
11.07.05,19:09
No tak to je do popuku. To si viem predstaviť a syn sa tu smeje so mnou. Ozaj, cacka, keď ma ten smiech prejde, nemohla by si mi nejakú dohodu o tej výpomoci poslať? Musím to nejako ošetriť. 60000,-- som ešte pohromade nevidela.
maturantka
11.07.05,19:11
Juko, tá manželôčka sa mi ráta, dúfam, že nejde o preklep.
juko
11.07.05,20:15
No vidíš aké pekné slovko môže vzniknúť aj preklepom. Priznávam sa, bol to preklep. Ale keď človek píše po tme, tak sa to občas stane.
Paula
11.07.05,20:31
Veľmi milá debatička. Ďakujem vám všetkým za dobrú náladu -krásny večerníček pre mňa.
juko
11.07.05,20:38
milý obrázoček, už ho mám striahnutý
cacka
12.07.05,18:03
No tak to je do popuku. To si viem predstaviť a syn sa tu smeje so mnou. Ozaj, cacka, keď ma ten smiech prejde, nemohla by si mi nejakú dohodu o tej výpomoci poslať? Musím to nejako ošetriť. 60000,-- som ešte pohromade nevidela.
Dohodu mám vypracovanú od právničky, ale nemám ani šajnu ako to sem prilepiť. Som tu totiž nováčik a navyše nie počítačovo zdatný. Ak chceš pošli mi súkromnú správu s tvojím mailom a ja ti to pošlem. Papa
Helena
28.07.05,08:10
mohla by som poprosit zaslat tu dohodu o vypomoci na email : kollmann@kollmannsro.sk, bola by som Ti nesmierne vdacna.

Dakujem
Helena
Soňula
08.11.05,08:33
Chcela by som sa spýtať účastníkov tejto staršej témy, myslím účtovníkov /manželky/,krorí robia účtovníctvo /napr.manželovi/ "zadarmo" a nikde inde napracujú, ako riešia "roky zaratavajúce sa do dôchodku", keď sú neni prihláseny v soc.poi.? Je to aj môj prípad.
maturantka
09.11.05,12:48
Soňula, ja teda neviem presne, ale pozor na akcie zamerané na čiernu prácu. Osobne by som sa išla spýtať na SP. Ostať na staré kolená bez dôchodku nie je sranda. Volila by som radšej možnosť oficiálne pracovať u manžela za základnú mzdu, prípadne na skrátený pracovný čas.
nikulik
09.11.05,13:34
Ja by som mala na Vás takúto otázočku: môže manželka pracovať vo firme, ktorú vlastní manžel? Myslim, že raz som počula, že manžel ako zamestnávateľ, nemôže zamestnať manželku-zamestnanec. Alebo som zle počula? Myslím, ak je manželka normálne prihlásená na SP, a je na TPP.
Paula
09.11.05,14:48
Ja by som mala na Vás takúto otázočku: môže manželka pracovať vo firme, ktorú vlastní manžel? Myslim, že raz som počula, že manžel ako zamestnávateľ, nemôže zamestnať manželku-zamestnanec. Alebo som zle počula? Myslím, ak je manželka normálne prihlásená na SP, a je na TPP.Áno. môže pracovať v manželovej firme. Na TPP aj DOVP.
linko
09.11.05,15:09
A unesie víchrica aj mňa, ak chodím občas pomáhať manželovi vykladať tovar do obchodíku?
maturantka
09.11.05,15:20
Ak nie si u neho oficiálne zamestnaná, tak, žiaľ, áno.
ajobs
09.11.05,19:30
Chcela by som sa spýtať účastníkov tejto staršej témy, myslím účtovníkov /manželky/,krorí robia účtovníctvo /napr.manželovi/ "zadarmo" a nikde inde napracujú, ako riešia "roky zaratavajúce sa do dôchodku", keď sú neni prihláseny v soc.poi.? Je to aj môj prípad.
V oblasti zamestnania máš dnes na výber:
1. si dobrovoľne nezamestnaná = neplatíš si žiadne poistenie(ani dôchodkové), z čoho vyplýva, že nebudeš mať žiadny (alebo veľmi malý) dôchodok,
2. zamestnáš sa u manžela na TPP, alebo skrátený úväzok = budeš platiť ty aj tvoj zamestnávateľ všetky druhy poistení, a podľa výšky mzdy (správnejšie vymeriavacieho základu) budeš v budúcnosti dostávať dôchodok (MOŽNO),
3. založíš si živnosť, budeš pracovať pre manžela ako SZČO, ale tiež budeš musieť platiť odvody, výhoda je, že na začiatku podnikania budú nižšie. Rovnako roky platenia sa započítajú do dôchodku, ale oveľa dôležitejšia je výška mzdového bodu, ktorý ovplyvňuje predovšetkým výška vymeriavacieho základu.