robert.galik@svet-financi
05.04.09,19:40
hľadám radu, ako čo najefektívnejšie zatepliť podkrovie a budem rád, keď mi poradíte nejaké riešenie. Malo by to byť cenovo stredne výhodné a efektívne.

Zatiaľ uvažujem o 160cm min. vata + hlinikova folia.

dakujem za rady

Gallucci
jojkoz
05.04.09,18:51
hľadám radu, ako čo najefektívnejšie zatepliť podkrovie a budem rád, keď mi poradíte nejaké riešenie. Malo by to byť cenovo stredne výhodné a efektívne.

Zatiaľ uvažujem o 160cm min. vata + hlinikova folia.

dakujem za rady

Gallucci

mnoooooo 160 cm by naozaj malo stacit :D:D:D

Ale teraz vazne - zrejme si myslel 16 cm - coz je malo - jednak to ani nesplna normu - ale hlavne nejde ani tak o normu ale o tvoje naklady pri vykurovani (ci chladeni v lete ).

Odporucam min. 25 cm - idealne okolo 30 cm. Podla mna tam niekde je rozumna hranica - naklady - navratnost, uzitok.
Vata nieje az taka velka polozka aby si clovek nemohol dopriat viac pohodlia ( ako som pisal nielen v zime ale aj v lete - ked brani prehrievaniu).
220870
06.04.09,04:03
Rozdiel je aj v jednotlivých výrobcoch a výrobkoch.To znamená ,že sklenná vata o hrúbke 30cm nemusí mať rovnaký tepelný prestup u každého výrobcu.Ďalší faktor je max. hrúbka strešnej konštrukcie ktorú si môžete dovoliť vzhľadom na projekt.
V Sobotu sa skončilo CONECO, o zateplení striech tam toho bolo .Stačilo si len vybrať.
alltracboy
06.04.09,05:08
preco sa na strechu tiez nepouziva polystyren?
focus3ccd
06.04.09,07:10
preco sa na strechu tiez nepouziva polystyren?

Vata ma vyhodu, ze vyplni kazdy cm, reze sa o cca 2cm viac, aby sa pekne medzikrokvami roztiahla. Polystyrenom sa to tak presne neda a navyse do buducna, kde drevo pracuje, tak sa mozu skary zvacsovat....
alltracboy
06.04.09,15:49
Vata ma vyhodu, ze vyplni kazdy cm, reze sa o cca 2cm viac, aby sa pekne medzikrokvami roztiahla. Polystyrenom sa to tak presne neda a navyse do buducna, kde drevo pracuje, tak sa mozu skary zvacsovat....
ale ked tu niekto pise ze treba napriklad 30-50cm vaty.. polystyrenu by bolo treba mozno len cca 10cm, medzery by sa strekli montaznou penou a prekrylo este 5cm polystyrenom..ale asi je lepsi dovod preco sa to nepouziva..
220870
06.04.09,16:16
ale ked tu niekto pise ze treba napriklad 30-50cm vaty.. polystyrenu by bolo treba mozno len cca 10cm, medzery by sa strekli montaznou penou a prekrylo este 5cm polystyrenom..ale asi je lepsi dovod preco sa to nepouziva..
V roku 1993 sme rozoberali jednu plechovú strechu zateplenú polystyrénom .Zhodou okolností bol pri tom robotník ,ktorý ju pred 20-timi rokmi tým polystyrénom zateploval. Ten polystyrén tam nebol ,respektíve len jeho zvyšky.
Milan.Žiška
06.04.09,17:44
Doplním "220870", vzhľadom na veľký rozkyv teplôt došlo zrejme k sublimácii/odpareniu resp.vyprchaniu.:)

Polystyrénu pod plechovou krytinou ( teploty veľmi blízko 100°C ),pri krásnom slnečnom dni, čo pri požiarnych vlastnostiach nie je žiadna sláva ( nepovoluje to ani norma) trieda horľavosti E, ale minerálna vlna je trieda A (nehorľavá).:eek:
U stien je rozkyv a hranice teplôt podstatne nižší a použitie polystyrénu sa týka v súvislosti s kontaktným zateplovacím systémom ( uzavretý v nehorľavom materiále a "samozhášavý".
Apropó - dnešný polystyrén je aj " kvalitnejší" myslím tým stabilizovaný, tak bez obáv že by sa vyparil - iba ak by ho niekto u......:D:D:D
jojkoz
06.04.09,17:45
ale ked tu niekto pise ze treba napriklad 30-50cm vaty.. polystyrenu by bolo treba mozno len cca 10cm, medzery by sa strekli montaznou penou a prekrylo este 5cm polystyrenom..ale asi je lepsi dovod preco sa to nepouziva..

To by som rad vedel preco sa da 30-50 cm vaty nahradit 10 cm EPS ?
jojkoz
06.04.09,17:47
Doplním "220870", vzhľadom na veľký rozkyv teplôt došlo zrejme k sublimácii/odpareniu resp.vyprchaniu.:)

Polystyrénu pod plechovou krytinou ( teploty veľmi blízko 100°C ),pri krásnom slnečnom dni, čo pri požiarnych vlastnostiach nie je žiadna sláva ( nepovoluje to ani norma) trieda horľavosti E, ale minerálna vlna je trieda A (nehorľavá).:eek:
U stien je rozkyv a hranice teplôt podstatne nižší a použitie polystyrénu sa týka v súvislosti s kontaktným zateplovacím systémom ( uzavretý v nehorľavom materiále a "samozhášavý".
Apropó - dnešný polystyrén je aj " kvalitnejší" myslím tým stabilizovaný, tak bez obáv že by sa vyparil - iba ak by ho niekto u......:D:D:D

Takisto su dnesne strechy (hlavne plechove) odvetrane pod samotnym plechom cim sa taktiez znizuje teplota izolacie.
alltracboy
07.04.09,07:50
To by som rad vedel preco sa da 30 cm vaty nahradit 10 cm EPS ?
to netusim.. niekto tu pisal, ze na strechu treba 30cm vaty.. . tak preto ma napadadol ten polystyren..mozno keby sa dala medzi krokvy vata, parozabrana a cez krokvy nejaky EPS cca 5cm na to sietku..len tak vymyslam.. ale nemusel byt tam mozno ist sadrokarton :D Neberte tieto moje vymysly vazne. Nevyznam sa v tom, len ma to napadlo. Ani neviem kde som prisiel na ten rozmer 50cm..
jojkoz
07.04.09,09:22
to netusim.. niekto tu pisal, ze na strechu treba 30cm vaty.. . tak preto ma napadadol ten polystyren..mozno keby sa dala medzi krokvy vata, parozabrana a cez krokvy nejaky EPS cca 5cm na to sietku..len tak vymyslam.. ale nemusel byt tam mozno ist sadrokarton :D Neberte tieto moje vymysly vazne. Nevyznam sa v tom, len ma to napadlo. Ani neviem kde som prisiel na ten rozmer 50cm..

Ako pouzitie materialu je v pohode - videl som uz robene presne tak podhlad, medzi krokvamy vata a pod tym na roste ( alebo plnom bedneni ) nalepeny EPS - osietkovany a okozovany.

Mna skor zaujalo to porovnanie hrubky - 30 cm vaty vs. 10 cm EPS - co sa tyka izolacnych vlastnosti ;)
EvaB
07.04.09,17:02
Uvažovali sme o zateplení podkrovia vatou v hrúbke 30 cm-teda 18 cm medzi krokvy, konštrukcia z CD profilov a medzi to 12 cm vaty, parotesná zábrana a na vrch sadrokartón. Na Conecu sme dostali návrh - medzi krokvy vata 18 cm a na to kompletné PUR panely hrúbky 69mm (skladba paropriepust.fólia + PUR + parotesná + sadrokartón). Údajne to má tepelné vlastnosti ako 100-120mm vata a veľmi ľahko a pohodlne sa to robí. Ale tá cena - cca 30 EUR/m2.
Teraz by sme to modifikovali - namiesto PUR panelu polystyrén+sadrokartón. Vie niekto napísať, ako by sa PS v takejto skladbe správal?
Wlady
09.04.09,06:33
Rozdiel je aj v jednotlivých výrobcoch a výrobkoch.To znamená ,že sklenná vata o hrúbke 30cm nemusí mať rovnaký tepelný prestup u každého výrobcu.Ďalší faktor je max. hrúbka strešnej konštrukcie ktorú si môžete dovoliť vzhľadom na projekt.
V Sobotu sa skončilo CONECO, o zateplení striech tam toho bolo .Stačilo si len vybrať.

Myslite si, ze sa oplati ist pozriet aj na PROARCH do Bystrice?
alltracboy
09.04.09,09:56
este by bolo zaujimave dat na strechu ten system od thermodom (http://thermodomsk.sk/templates/default/img/radost_stavat/image084.gif) v kombinacii s medzikrokvovou vatou by to mohlo byt slusne zaizolovane.
AndrejG
09.04.09,18:55
Ja som daval 30cm, ale teraz by som dal este viac. Ale tych 30 je pohoda, ked vonku nemrzne, ani kurit netreba v podkrovi a je tam super teplo. :)
220870
10.04.09,04:35
Myslite si, ze sa oplati ist pozriet aj na PROARCH do Bystrice?
Neviem čo je proarch.Ale dobré stavebné výstavy bývajú v Brne a Prahe.Sa mi zdá že Coneco dosť upadá.
robert.galik@svet-financi
11.04.09,08:42
boli u mňa robiť ponuku z Rigipsu a odporučili 18cm medzi krokvy + 6cm na krokvy + hlinikova folia a na to sadrokartón. Tu čítam, že min. 30cm, tak teraz neviem. Má niekto skúsenosti, čo môže stáť m2 tejto kombinácie? Dali mi ponuku za 950Sk / m2, čo sa mi zdá prehnané.
lakon
11.04.09,19:19
boli u mňa robiť ponuku z Rigipsu a odporučili 18cm medzi krokvy + 6cm na krokvy + hlinikova folia a na to sadrokartón. Tu čítam, že min. 30cm, tak teraz neviem. Má niekto skúsenosti, čo môže stáť m2 tejto kombinácie? Dali mi ponuku za 950Sk / m2, čo sa mi zdá prehnané.

Ja mam v projekte 9+7+SDK Hlavne koli tomu ze nemozem dvihnut strechu a ak tam chcem zachovat aspon nejaky vyuzitelny priestor nemozem ist ani velmi dolu tak som sa uz nehral o milimetroch s projektantom hlavne koli jeho "zaneprazdnenosti" .
Ponuka na toto zlozenie od jednej firmy 758sk a od druhej 890sk a od tretej bez SDK 605 sk (ostatne som hned vylucil z dovodu len čiastocných dodavok, alebo z dovodu 10% navysenia spotreby oproti rozpočtu). Uvažoval som ci je ponuka tej prvej firmy realna, hlavne kôli tomu že 9 cm nobasil MPS mi nacenili na 4,65€ zatial čo vsetky ostatne ponuky boli cez 8€. ale ak zvažim rozdiel hrubky izolacie a ceny z predcadzajucej ponuky tak asi ano.
Prosim vas ak zrusim prevetravaciu medzeru pod paropriepustnou foliou, zvysim hrubku izolacie medzi krokvami na 12-13 cm, pouzijem vysoko difuznu paropriepustnu foliu a kontralaty, ktore v projekte nemam. Izolacii to pomoze 3 - 4 cm a ak vynecham debnenie od spodu, a SDK spravim rovno na konstrukciu pridam dalsie 2-3 cm aj dolu. Spravim nejaku chybu?
Je to o 30% viac ako mam navrhnute, a tepelnotechnickemu posudku vyhovelo aj tych 16cm ktore mam v projekte ale ked tu citam o tych 30cm mam pri nasich Tatranskych zimach trocha strach a nerad by som to po prvej zime prerabal.
A este si dovolim jednu otazku. Budu tie kontralaty velmi viditelne (vyskovy rozdiel) pri oddeleni krytiny Tondach plechom od susednej strechy?
220870
11.04.09,20:08
Písal som o tom už predtým nie je vata ako vata.Veľkoobchodné ceny sú niekedy o polovicu nižšie ,ako maloobchodné.
220870
11.04.09,20:20
Takisto su dnesne strechy (hlavne plechove) odvetrane pod samotnym plechom cim sa taktiez znizuje teplota izolacie.
Dodám že tá strecha bola realizovaná v 1972 až 1978 vtedy ešte neexistovval EPS.
lakon
12.04.09,04:42
Písal som o tom už predtým nie je vata ako vata.Veľkoobchodné ceny sú niekedy o polovicu nižšie ,ako maloobchodné.
Neviem ci je to reakcia na moj prislevok, ak ano dakujem, ale v poziadavke na cenovu ponuku bola tepelna izolacia jasne definovana ako Nobasil MPS 50kg/m3 tak dufam ze tie firmy vedeli co nacenuju, a ze to budu schopme aj dodrzat. Pri znizovani ceny by som este akceptoval Nobasil MPE ktora je podla stranky vyrobcu este vhodnejsia na sikme strechy, je o nieco malo lacnejsi a ma rovnake izolacne vlastnosti ako MPS.