peterls
05.04.09,23:02
dobry den,

potesilo by ma ak mi vie niekto poradit. Od roku 2007 mam prenajaty priestor na podnikanie. Som neplatca DPH a v zmluve ktoru obnovujeme kazdy rok dodatkom je dohodnute, ze DPH sa nepripocitava.
Od 1.4. je platny zakon 83/2009. V suvislosti s tymto zakonom prenajimatel chce uctovat DPH k sume za najom. Viem ze zakon mu dava moznost sa rozhodnut uctovat DPH aj neplatcovi DPH. Mne to samozrejme nevyhovuje, len sa mi navysi suma ktoru platim. Zaujimalo by ma ci sa mozem branit tym, ze pre tento rok mame spisany dodatok, kde je uvedene ze DPH sa nepripocitava.
Nieco ine by bolo keby zakon prikazoval uctovanie DPH, ale ten len dava moznost. Aky ja vas nazor?
azla
06.04.09,08:35
Váš vzťah, fakturácia a platby sa riadia podľa aktuálne platnej zmluvy.
Ak v zmluve mate dohodnuté, že nájom je bez Dph, čo do 31.3.2008 ani inač nemohlo byť, keďže nie ste platiteľ Dph, tak platí nájom bez Dph.
Zmena môže nastať až odo dňa, keď sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na novom dodatku.
M@jka
06.04.09,19:37
Ak v zmluve mate dohodnuté, že nájom je bez Dph, čo do 31.3.2008 ani inač nemohlo byť, keďže nie ste platiteľ Dph, tak platí nájom bez Dph.
Zmena môže nastať až odo dňa, keď sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na novom dodatku.

do 31.03.2009 - ešte viacerí žijeme r.2008:D.
Môže sa stať, že dostanete aj výpoveď zo zmluvy, ak sa nedohodnete na novom doplnku ku zmluve o nájme, ale výpoveď taktiež podľa toho , čo máte v platnej zmluve. Všetko je na Vašej spoločnej dohode a uzatvorení platnej zmluvy, popr. doplnku na ďalšie obdobie. No bohužiaľ niekedy si nemôžeme vyberať a "navrh" má majiteľ pren.priestorov, ale nemusí to byť vždy pravda, záleží od "lukratívnosti" umiestnenie objektu.:mad:
peterls
07.04.09,00:04
dakujem za odpovede. V zmysle zmluvy som neakceptoval pripocitanie DPH a aj ked sa prenajimatel netvaril nadsene, akceptoval to. Tu vypoved zo zmluvy mi nemoze dat len tak, kedze zmluva je uzatvorena na pevne casove obdobie a je dohodnute za akych podmienok mi moze dat predcasnu vypoved. V kazdom pripade uvidim ako to cele dopadne.