870202
06.04.09,07:57
Dobrý den,
chcel by som sa spýtať v akom pomere sa dedí majetok (dedičstvo ) v tomto prípade:

Zomre manžel a má 2 vlastné dcéry a manželky (je to 2. manzelka, spolu už nemajú deti).

Je to tak ze 1/2 manželka a dcéry 1/2 (každná 1/4).

tento zákon si neviem správne vyložiť>>>

DRUHÁ HLAVA
DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededíniektor é dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

dakujem vopred za odpoved?

Luky
Dáša_
06.04.09,06:11
Ale najskor sa musí vysporiadať BSM - teda súpis všetkého majetku - z toho sa najskor vyčlení to, čo patrí do BSM - z toho ide polovička na manželku.
A až ten zvyšok sa delí na rovnaké časti
iriska
06.04.09,06:46
Z toho, čo patrí do BSM, patrí polovica manželke a polovica zomretému manželovi. To, čo teda na základe BSM patrí manželke si z majetku odpočítaj a všetko ostatné sa dedí na tretiny (1 manželka + 2 deti sú 3/3) - ak sa dedičia nedohodnú inak.
870202
06.04.09,07:30
mohol by som sa spýtať na tento pripad

náš pripad:

dom je napisany na zomretého manžela 50% a na manželku 50% (v v kupnej zmluve zapisane).

1.) teda 50% má manželka (jej majetok, to sa do dedenia teda nezahrna)
2.) 50% mal manzel, a to je vo veci dedenia:
- 25% (to je 1/2) ide manzelke
- 25% (druhá 1/2) sa delí na tretiny medzi manzelku a a dve dcery

dobre som to pochopil? ak nie tak by som poprosil o opravu úvahy? velke vdaka za vasu ochotu ... ste super
Chobot
06.04.09,07:58
mohol by som sa spýtať na tento pripad

náš pripad:

dom je napisany na zomretého manžela 50% a na manželku 50% (v v kupnej zmluve zapisane).

1.) teda 50% má manželka (jej majetok, to sa do dedenia teda nezahrna)
2.) 50% mal manzel, a to je vo veci dedenia:
- 25% (to je 1/2) ide manzelke
- 25% (druhá 1/2) sa delí na tretiny medzi manzelku a a dve dcery

dobre som to pochopil? ak nie tak by som poprosil o opravu úvahy? velke vdaka za vasu ochotu ... ste super

Nie, ak dom považujeme za 100%, tak 50% patrí manželke a 50% patrilo nebohému manželovi. Takže predmetom dedičstva bude len ten 50%-ný podiel manžela, ktorý sa bude deliť na tretiny. Po skončení konania bude vlastniť manželka 4/6, deti každé po 1/6.

O to rozdelenie majetku ide vtedy, ak vlastnia manželia dom v BSM v podiele 1/1, vtedy treba BSM rozdeliť na podielové, aby mal každý z nich 50% a potom sa delí manželova časť, ako som písal vyššie.
870202
06.04.09,08:44
velmi dakujem za výstižnú odpoved .