kvjetecko
06.04.09,08:11
potrebovala by som vysvetlit, ze ako je to s nepostihnutelnymi sumami pri exekucii -
1.priklad: zamestnanec je rozvedeny a plati vyzivne na 2 deti, ktore este nemaju 18 rokov - bude nepostihnutelna suma 25% alebo 70% ŽM? A ak by mali viac ako 18 rokov, tak kolko %?
2. priklad: zamestnanec je zenaty a ma 1 dieta do 18 rokov - budem pocitat nepostih. sumu aj na manzelku 25 % aj na to dieta 25 %, ci ako to je?
Viete niekto ako tie nepostihnutelne sumy komu pridelovat kolko % ?
dakujem
Jana Motyčková
06.04.09,06:25
60% je len na povinného, t.j. na toho, komu sa exekúcia zráža.
25% je na každú vyživovanú osobu, bez hľadu na to, či ide o manželku alebo dieťa a bez ohľadu na vek.
kvjetecko
06.04.09,08:18
no dobre, ale v nariadeni 268/2006 je napisane ze na povinneho je 60 %. a az v §2 sa pise o 70% ak ide o vyzivne pre malolete dieta (ale tu ide o exekuciu , nie o zrazanie vyzivneho z vyplaty).

A prosim, ktory odstavec z toho nariadenia, resp. kde mam hladat v akom zakone, ze mam na manzelku dat 25% a aj na dieta 25% (tu myslim dieta normalne, ked su zobrati manzelia a maju dieta, nie ked su rozvedeni a muz plati na to dieta vyzivne).
Vobec mi nie je jasne ten §1 - nepise sa tam o dietati a resp. osobach, ktore povinny vyzivuje, ale pise sa o tom, ze komu poskytuje vyzivne.
karpis
06.04.09,08:52
skus priloženú tabulku
Jana Motyčková
06.04.09,09:04
no dobre, ale v nariadeni 268/2006 je napisane ze na povinneho je 60 %. a az v §2 sa pise o 70% ak ide o vyzivne pre malolete dieta (ale tu ide o exekuciu , nie o zrazanie vyzivneho z vyplaty).

A prosim, ktory odstavec z toho nariadenia, resp. kde mam hladat v akom zakone, ze mam na manzelku dat 25% a aj na dieta 25% (tu myslim dieta normalne, ked su zobrati manzelia a maju dieta, nie ked su rozvedeni a muz plati na to dieta vyzivne).
Vobec mi nie je jasne ten §1 - nepise sa tam o dietati a resp. osobach, ktore povinny vyzivuje, ale pise sa o tom, ze komu poskytuje vyzivne.
Opravila som pôvodný príspevok - pri bežných zrážkach sa odpočítava 60% (nie 70%) na povinného a 25% na každú vyživovanú osobu.
Ak ide o zrážku výživného na maloletého, odpočítava sa iba 70% z týchto súm, t.j. pri takejto zrážke sa odpočíta na povinného 70% zo 60% (t.j. prakticky 42%) a na každú vyživovanú osobu 70% z 25% (prakticky 17,5%) zo životného minima.
Kto je vyživovanou osobou jeuvedené v Zákone o rodine.